Tęsknota za ukochanym może zadziałać pozytywnie

Dodano: 5 kwietnia 2011, 7:00 Autor:

Naukowcy Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej zbadali pozytywną siłę nostalgii.
Jeśli tęsknisz, zacznij wspominać, a poczujesz się lepiej.
Wspominanie pięknych chwil z osobą, która odeszła pomaga znieść smutek i chroni przed ciężkimi depresjami.

Wspominanie pięknych chwil z osobą, która odeszła pomaga znieść smutek i chroni przed ciężkimi depresjami. (fot. sxc.hu)

Nostalgię, czyli sentymentalną tęsknotę za przeszłością, przez wieki uważano za emocję niepożądaną, związaną z cierpieniem, a nawet chorobami psychicznymi. Żyli nią romantycy, tęskniąc za utracona miłością, emigranci – wspominając opuszczoną ojczyznę.
Tymczasem najnowsze badania zrealizowane w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej pokazują, że przeżywanie nostalgii może przynosić wiele korzyści.

Nostalgia chroni przed depresją

- Przeżywanie nostalgii zwiększa efektywność radzenia sobie z problemami oraz chroni przed wystąpieniem objawów depresyjnych, lękowych oraz pogorszeniem się stanu zdrowia - donoszą psychologowie z SWPS. – Pomaga sprawnie przystosowywać się do trudnych sytuacji, lepiej rozumieć siebie i otoczenie. Zapobiega także kryzysom psychicznym.

Czy to znaczy, że warto wprowadzać się w stan nostalgii?

- Powiedziałabym raczej, że warto nabyć umiejętność jej doświadczania i w razie odpowiednich okoliczności umieć ją przeżyć. Wtedy można np. przekształcić smutek w nostalgię - tłumaczy dr Anna Braniecka z Katedry Psychologii Pozytywnej, autorka badania. Jako przykład podaje sytuację rozstania z bliską osobą, w której zamiast pogrążać się w smutku możemy przywołać nostalgiczne wspomnienia. - W moich badaniach okazało się, że taka umiejętność zapobiega długotrwałemu obniżeniu się nastroju i kryzysom psychicznym - dodaje dr Braniecka.

Psychologia od pewnego czasu interesuje się tym, jak na człowieka wpływa jednoczesne przeżywanie pozytywnych i negatywnych emocji. A taka sytuacja właśnie pojawia się w przypadku nostalgii, kiedy miłe wspomnienia łączą się z żalem wynikającym ze straty.

Okazało się, że przeżywanie nostalgii, a szczególnie umiejętność przekształcania smutku w nostalgię, wywiera korzystny wpływ na zdrowie fizyczne, samopoczucie psychiczne oraz różne wyznaczniki wysokiej jakości życia.

Badanie nostalgii

Projekt badawczy zrealizowano w 2010 r. w ramach pracy doktorskiej pt. "Współpobudzenie pozytywnego i negatywnego afektu a jakość życia. Czerpanie korzyści z nostalgii”. Przebadano w sumie 447 młodych osób w wieku 20-34 lat.

Badania przeprowadziła dr Anna Braniecka pod kierunkiem prof. Ewy Trzebińskiej z Katedry Psychologii Pozytywnej SWPS.

Wielu tęskni i przeżywa nostalgię

- Przeżywanie emocji, takich jest nostalgia, jest bliskie każdej osobie. Nostalgia jest złożona z pozytywnego i negatywnego afektu, dzięki czemu umożliwia bardziej adekwatne przeżywanie rzeczywistości, odzwierciedla jednocześnie jej pozytywne i negatywne elementy - podsumowuje dr Anna Braniecka i uzupełnia:

- Większość sytuacji życiowych nie jest jednoznacznie korzystna czy też niekorzystna dla człowieka, ale posiada zazwyczaj złożone znaczenie. Dlatego pełne i adekwatne doświadczenie rzeczywistości wymaga uwzględnienia jej różnorodnych stron, a nie uproszczenia przeżyć do sytuacji skrajnie pozytywnych czy też negatywnych.

Czytaj więcej o:
  • depresja
  • nostalgia
  • psycholog
  • tęsknisz
  • tęsknota
  • wspomnienia
  • zdrowie
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najczęściej czytane
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z dystrybucją »

Kontakt z AR24 »

Zadzwoń 0 800 669 469

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nowiny24 są częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nowiny24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.