Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak zdać maturę z geografii? Rady eksperta

mbartoszewicz
Tomasz Kozioł – nauczyciel geografii w I Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Władysława Jagiełły w Dębicy. Ukończył studia stacjonarne z geografii, studia podyplomowe z geografii, zarządzania oświatą oraz z  ewaluacji. Pełni funkcje egzaminatora  i  eksperta. Jego uczniowie 26 razy zdobyli tytuł finalisty lub laureata Olimpiady Geograficznej i Olimpiady Nautologicznej, jeden z uczniów reprezentował Polskę na zawodach II Międzynarodowej Olimpiady Geograficznej w Lizbonie. Na swoim koncie posiada czternaście tytułów książkowych, niektóre z nich były wznawiane wielokrotnie.  Ponad czterdziestu uczniów T. Kozioła jako kierunek studiów  wybrało geografię. Trzech spośród nich uzyskało tytuł doktora nauk geograficznych i pracują  naukowo na wyższych uczelniach.
Tomasz Kozioł – nauczyciel geografii w I Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Władysława Jagiełły w Dębicy. Ukończył studia stacjonarne z geografii, studia podyplomowe z geografii, zarządzania oświatą oraz z ewaluacji. Pełni funkcje egzaminatora i eksperta. Jego uczniowie 26 razy zdobyli tytuł finalisty lub laureata Olimpiady Geograficznej i Olimpiady Nautologicznej, jeden z uczniów reprezentował Polskę na zawodach II Międzynarodowej Olimpiady Geograficznej w Lizbonie. Na swoim koncie posiada czternaście tytułów książkowych, niektóre z nich były wznawiane wielokrotnie. Ponad czterdziestu uczniów T. Kozioła jako kierunek studiów wybrało geografię. Trzech spośród nich uzyskało tytuł doktora nauk geograficznych i pracują naukowo na wyższych uczelniach. FOT. KRYSTYNA BARANOWSKA
Tomasz Kozioł, nauczyciel geografii w I Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Władysława Jagiełły w Dębicy, radzi jak zdać maturę z geografii.

Ja kie błędy najczęściej popełniają uczniowie na maturze z geografii?

Nie czytają do końca poleceń albo robią to nieuważnie, bez zrozumienia i odpowiadają na inny temat, a nie na pytanie autora zadania. Chyba najwięcej tego typu błędów zauważam.
Niestety, widać także braki wiedzy i umiejętności, takich jak np. odczytanie wysokości z mapy, obliczenie temperatury na szczycie. Kolejna sprawa - maturzyści zupełnie ignorują jednostki, a te są bardzo ważne. Ich brak powoduje niejednokrotnie zdyskwalifikowanie odpowiedzi.

Jak się uczyć i jak powtarzać przed egzaminem?

Geografii nie należy kuć, tylko starać się zrozumieć i zapamiętać, to co się czyta. Uczeń powinien zwrócić uwagę na związki przyczynowo - skutkowe, jakie istnieją i zależności między poszczególnymi elementami środowiska przyrodniczego czy geograficznego.

Zauważam, że geografia jest dość chętnie wybiera na do zdawania. To pierwszy, bądź drugi przedmiot po obowiązkowych. Dobrze, bo jest przydatna w życiu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24