Jesteś tu: Strona główna Kraj i świat Artykuł

Handlują papieżem Janem Pawłem II na Allegro. Zarabiają krocie

Dodano: 14 lutego 2011, 12:45 Autor:

Majowa beatyfikacja papieża Polaka to dla handlowców złote żniwa. Koszulki, czapeczki, monety, płyty z podobizną Karola Wojtyły już sprzedają się jak świeże bułeczki. Najlepiej na internetowych aukcjach.
Na kilka miesięcy przed beatyfikacją, Obrazy oraz inne przedmioty z wizerunkiem Jana Pawła II, świetnie sprzedają się nie tylko w internecie, ale i w sklepach z dewocjonaliami.

Na kilka miesięcy przed beatyfikacją, Obrazy oraz inne przedmioty z wizerunkiem Jana Pawła II, świetnie sprzedają się nie tylko w internecie, ale i w sklepach z dewocjonaliami. (fot. Fot. K.Łokaj)

Przeczytaj więcej

Choć Watykan już dwa lata temu zabronił wykorzystywania wizerunku Jana Pawła II w celach komercyjnych, ściganie handlujących takim asortymentem jest praktycznie niemożliwe. Nic więc dziwnego, że na aukcjach Allegro wystawionych jest ponad 4 tys. przedmiotów związanych z Janem Pawłem II. Codziennie, w setkach, przybywa kolejnych.

Kubek zamiast biografii

Co można kupić? Przede wszystkim koszulki z podobizną Karola Wojtyły, obok której pojawiają się jego najważniejsze myśli, fragmenty kazań, a nawet ostatnie słowa skierowane do wiernych. Na T-shircie można nadrukować sobie również miasto, z którego pochodzi właściciel koszulki. Ceny od 45 do 60 zł.

Na Allegro znajdziemy też kolekcjonerskie monety, wydane specjalnie z okazji beatyfikacji. Te za kilkaset złotych wykonane są w technice hologramu, dzięki czemu papież może wykonywać swój słynny gest ręką. Do tego kubki w stylu pop-art, przypominające dzieła Andy'ego Warhola i naklejki z okolicznościowym napisem.

Jak mówią sprzedawcy z podkrakowskiej firmy "Grafnet”, od dwóch dni, kiedy wystawili w internecie produkty związane z papieżem, dostali kilkadziesiąt maili i telefonów od zainteresowanych osób. Popyt na tego typu pamiątki jest ogromny, gorzej sprzedają się biografie papieża, jego homilie lub encykliki.

Religijność na pokaz

Wszystko to razi Kamila Szczepanika z Leżajska, który razem ze znajomymi wybiera się do Rzymu na beatyfikację papieża.

- Nie zamierzam kupować żadnych tandetnych pamiątek, bo kojarzą mi się z fanatyzmem religijnym, do którego mi daleko – mówi. - Zresztą jadę do Rzymu uczestniczyć w wydarzeniu religijnym i historycznym, a nie w meczu piłkarskim, na który każdy zakłada biało-czerwony szalik i maluje sobie na twarzy mini-flagę – dodaje 22-letni student.

O tym, że nasza religijność często jest tylko na pokaz jest przekonany Leszek Gajos, socjolog z Rzeszowa. - Dla tradycyjnego katolicyzmu ludowego charakterystyczna jest pewna obrzędowość, symbolika i przywiązanie do wspólnoty, które często nie wiążą się z pogłębioną wiarą. Handlowcy doskonale to wykorzystują, sprzedając wartości jak towar – mówi.

Organizatorzy pielgrzymek też zarobią

Przedstawiciel kurii diecezjalnej w Rzeszowie, z którym wczoraj rozmawialiśmy, chce pozostać anonimowy, daleki jest od potępienia wszystkich, którzy zdecydują się na kupienie okolicznościowych chorągiewek lub koszulek. Jak mówi, wielu wiernym poczucie wspólnoty, jakie daje podobny strój i symbole, umożliwia autentyczne przeżycia religijne. - Na to, że ktoś na tym zarabia, niestety, nie mamy wpływu. Organizatorzy pielgrzymek do Rzymu też zarabiają, ale to nie znaczy, że mamy przez to z nich rezygnować – mówi ksiądz.

Jak dodaje, kuria zachęca zwłaszcza do duchowych przygotowań do beatyfikacji. W ubiegłą niedzielę, w specjalnym komunikacie księża proszeni byli o podjęcie działań duszpasterskich, mających przybliżyć postać i nauczanie Jana Pawła II, np. w formie wystaw, spektakli i koncertów. Każdego 16. dnia miesiąca miałyby odbywać się msze św. i modlitwy dziękczynne za największego z Polaków.

Czytaj więcej o:
  • Allegro
  • aukcja
  • beatyfikacja
  • internet
  • Jan Paweł II
  • pamiątka
  • papież
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z dystrybucją »

Kontakt z AR24 »

Zadzwoń 0 800 669 469

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nowiny24 są częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nowiny24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.