Jesteś tu: Strona główna Edukacja Artykuł

Jak zdać maturę z WOS-u? Rady eksperta

Dodano: 14 lutego 2011, 9:15

Dr Anna Wilczyńska, specjalistka w zakresie dydaktyki historii i wiedzy o społeczeństwie. Nauczycielka w I Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Władysława Jagiełły w Dębicy, radzi jak zdać maturę z WOS-u.
Anna Wilczyńska –  doktor nauk humanistycznych,  specjalistka w zakresie dydaktyki historii i wiedzy o społeczeństwie.  Przewodnicząca Zespołu Egzaminatorów z ramienia Okręgowej Komisji Egzaminacyjne w Krakowie. Nauczycielka w renomowanym I Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Władysława Jagiełły w Dębicy. Na bieżąco pracuje z maturzystami i przygotowuje ich do egzaminu maturalnego z wiedzy o społeczeństwie.  Autorka wielu publikacji dydaktycznych.

Anna Wilczyńska – doktor nauk humanistycznych, specjalistka w zakresie dydaktyki historii i wiedzy o społeczeństwie. Przewodnicząca Zespołu Egzaminatorów z ramienia Okręgowej Komisji Egzaminacyjne w Krakowie. Nauczycielka w renomowanym I Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Władysława Jagiełły w Dębicy. Na bieżąco pracuje z maturzystami i przygotowuje ich do egzaminu maturalnego z wiedzy o społeczeństwie. Autorka wielu publikacji dydaktycznych. (fot. FOT. ARCHIWUM)

WOS to jeden z najczęściej wybieranych przedmiotów na maturze. Zdawanie tego przedmiotu pociąga za sobą konieczność znajomości kilku dziedzin.

Koniecznie uczeń musi sobie zdawać sprawę, że historia od1945 roku do czasów współczesnych musi być w jednym palcu, ale z tego wynika też znajomość stosunków międzynarodowych, a więc także geografii politycznej, wszelkich konfliktów międzynarodowych. Te treści nie są zbyt eksponowane, ale na maturze zajmują wiele miejsca.

Z czym uczniowie mają kłopoty? Dalej na pewno w małym stopniu pracują z mapą.
Im się wydaje, że jak nie zdają geografii, to już mapa w ogóle nie jest ważna. Tym czasem taka umiejętność jest konieczna.

Praca z mapą konturową, gdzie niema zaznaczonych konkretnych krajów, gdzie trzeba je rozpoznać, gdzie trzeba także nazwać konflikty, grupy etniczne, to jest coś niezwykle istotnego dla dobrego wyniku na maturze.

Kolejna rzecz, na którą uczniowie nie zwracają uwagi, to problem interpretacji źródeł, przede
wszystkim ikonograficznych i statystycznych. Te źródła pojawiają się bardzo rzadko w podręcznikach.

Kiedy patrzy się na dostępne publikacje, to też tam nie ma specjalnie ani wskazówek, jak rozwiązywać takie zadania, ani w jaki sposób komentować te źródła. Dlatego sama opracowałam dla maturzystów zbiór testów z WOS-u. Można je znaleźć w Internecie na stronie: www.wos-testy.com,.pl (kosztują 20 zł).

Po rozmowach z egzaminatorami widzę powtarzające się typy błędów, które pojawiają się na maturze. Uczniowie nie znają organizacji międzynarodowych, nie umieją lokalizować na mapie, nie potrafią komentować źródeł statystycznych i nie potrafią rozpoznać źródeł ikonograficznych. To trzeba ćwiczyć.

Czytaj więcej o:
  • egzamin
  • matura
  • porady
  • test
  • WOS
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z dystrybucją »

Kontakt z AR24 »

Zadzwoń 0 800 669 469

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nowiny24 są częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nowiny24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.