Jesteś tu: Strona główna Region Artykuł

Brzozów ma być centrum podkarpackiej onkologii

Dodano: 21 stycznia 2011, 20:45 Autor:

Brzozów ma być centrum podkarpackiej onkologii

(fot. Fot. K.Kapica)

10 mln zł dotacji chce przekazać zarząd województwa na dalszą rozbudowę Podkarpackiego Ośrodka Onkologicznego w Brzozowie.
Przeczytaj więcej

W 2008 r. na Podkarpaciu było ponad 7 tys. cierpiących na nowotwory. Każdego roku liczba chorych wzrasta o ok. 2,5proc. Pod względem zachorowalności nasz region jest na 10 miejscu w kraju (kobiety) i 7miejscu (mężczyźni).

O dotację dla inwestycji wartej ponad 22 mln zł do marszałka zwrócił się w ubiegłym roku starosta brzozowski. Pieniądze miały być przeznaczone na dalszą rozbudowę ośrodka onkologii, m.in. wybudowanie części hotelowej dla pacjentów leczonych ambulatoryjnie, powiększenie oddziałów o 530 dodatkowych łóżek i stworzenie pododdziału onkologii dziecięcej, którego do tej pory nie ma na Podkarpaciu.

Zarząd województwa pomysł poparł i chce przyspieszyć okres wypłacania pieniędzy. 10 mln dotacja miałaby być przyznana nie w trzech mniejszych, ale dwóch dużych ratach.

- Ośrodek brzozowski od dawna ma wyższą rangę niż zwykły szpital powiatowy. Chcemy, żeby stał się centrum podkarpackiej onkologii – mówi Mirosław Karapyta, marszałek województwa.

Rada będzie przeciwna?

Nowym ośrodkiem, do którego będzie należała również część "rzeszowska” miałby zarządzać urząd marszałkowski. To ma ułatwić pozyskiwanie dotacje z Ministerstwa Zdrowia, rozszerzyć dostęp do leczenia pacjentom z całego regionu i wyeliminować finansową rywalizację pomiędzy Brzozowem a Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym w Rzeszowie, gdzie znajduje się drugi na Podkarpaciu ośrodek onkologii.

Janusz Draguła, wicestarosta brzozowski o pomyśle zarządu dowiedział się od nas. Był zaskoczony, że o zmianach nikt go wcześniej nie uprzedził. Jak podejrzewa, rada powiatu, która musi udzielić zgody na oddanie ośrodka pod egidę marszałka będzie temu przeciwna.

Poważne obawy ma również Antoni Kolbuch, dyrektor brzozowskiej lecznicy.

- Ośrodek onkologii jest częścią szpitala i nie wiem, jak można by go oddzielić. Przecież pacjenci leczeni na oddziałach podstawowych również korzystają z aparatury onkologicznej, mamy wspólną administrację, jeden zarząd – argumentuje.

- Doświadczenia innych lecznic w kraju pokazują, że dzielenie szpitala na część należącą do marszałka i starosty nie sprawdza się – dodaje.

Zarząd województwa deklaruje, że ośrodek dotację dostanie, bez względu na decyzję brzozowskiego samorządu.

Czytaj więcej o:
  • Brzozów
  • nowotwór
  • onkologia
  • szpital
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Wypadek na obwodnicy Ropczyc. Są utrudnienia w ruchu

Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z dystrybucją »

Kontakt z AR24 »

Zadzwoń 0 800 669 469

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nowiny24 są częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nowiny24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.