Budżet Krosna uchwalony. Rekordowa kwota na inwestycje

Dodano: 20 stycznia 2011, 16:45 Autor:

Budżet Krosna został uchwalony w 42 minuty.

Budżet Krosna został uchwalony w 42 minuty. (fot. Fot. Tomasz Jefimow)

42 minuty – tyle dokładnie zajęło krośnieńskim radnym uchwalenie budżetu miasta podczas dzisiejszej sesji. Wydatki zaplanowano w wysokości 265,2 mln zł, z tego ponad 30 procent – na inwestycje.

Ostateczny projekt przedstawiony przez prezydenta Piotra Przytockiego został przyjęty bez głosów sprzeciwu. Poparli go radni Klubu Samorządowego i PO, 6 radnych PiS wstrzymało się od głosu.

- Budżet Krosna zakłada realizację zadań inwestycyjnych na rekordową kwotę ponad 82 mln zł - mówi prezydent Piotr Przytocki. - Zaplanowanie tak wysokiego poziomu wydatków inwestycyjnych możliwe jest dzięki pozyskaniu dofinansowania na kilkanaście zadań. Tegoroczny budżet zasilą dotacje inwestycyjne z Unii Europejskiej na kwotę ponad 40 mln zł. Tak jak w latach ubiegłych największe fundusze - ponad 30 mln zł - zaplanowano na inwestycje w zakresie modernizacji i rozbudowy dróg.

Dochody budżetu zaplanowane zostały w wysokości 244,5 mln zł. W tym dochody własne to 95,1 mln zł, subwencje – 81 mln zł, pieniądze z UE na projekty inwestycyjne i bieżące – 42,4 mln zł, dotacje celowe – 26 mln zł.

Wydatki zaplanowano w wysokości 265,2 mln zł, z czego na realizację zadań inwestycyjnych – ponad 82 mln zł.

30 mln złotych miasto zainwestuje w drogi.

- Największym zadaniem będzie rozbudowa drogi nr 991, prowadzona przy dofinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - informuje Przytocki.

Obejmie ona ul. Betleja, Lwowską, Niepodległości i Korczyńską do granic miasta. W ramach tej inwestycji planowany jest remont mostu na Wisłoku. - Będzie zamknięty na czas remontu - uprzedza Przytocki.

Przy wsparciu funduszy unijnych realizowana będzie także przebudowa ulic Chopina, Bursaki, Legionów, Piłsudskiego - od ul. Wieniawskiego do mostu na rzece Lubatówka. Koszt tego zadania to prawie 4 mln zł.

Ponad 4 mln zł zaplanowano na wykupy gruntów, w tym m.in. pod projektowaną drogę G, drogi lokalne, poszerzenie cmentarza komunalnego przy ul. Wyszyńskiego.

Inne duże inwestycje, na które miasto uzyskało dofinansowanie to Centrum Dziedzictwa Szkła, budowa boiska sportowego oraz przebudowa stadionu lekkoatletycznego przy ul. Bursaki 41 i modernizacja wyciągu narciarskiego w Czarnorzekach.

Dzięki dotacji z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, wybudowana będzie sala gimnastyczna przy Szkole Podstawowej Nr 5 w Suchodole.

- Jest duża szansa, że w tym roku miasto pozyska również pieniądze na dalszą rozbudowę krośnieńskiej obwodnicy - dodaje prezydent. - Zadanie to znajduje się na liście rezerwowej, w ramach konkursu Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, wpisane zostało także na listę projektów kluczowych. Decyzji o jego ewentualnym dofinansowaniu spodziewamy się do końca marca.

Deficyt budżetu wyniesie 20,6 mln. - To o ponad 13 mln mniej niż ubiegłoroczny - podkreśla Przytocki.

Zadłużenie miasta na koniec 2010 r. wniosło 84 mln zł. Na pokrycie planowanego deficytu oraz spłatę wcześniej zaciągniętych kredytów i pożyczek zaplanowano w budżecie 32 mln zł.

Czytaj więcej o:
  • budżet
  • inwestycje
  • Krosno
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z dystrybucją »

Kontakt z AR24 »

Zadzwoń 0 800 669 469

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nowiny24 są częścią grupy Media Regionalne
Media Regionalne sp. z o.o. w Warszawie zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nowiny24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Mediów Regionalnych i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Media Regionalne sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.