Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podziemna trasa turystyczna w Przemyślu. Zobacz film i zdjęcia

Norbert Ziętal
- Przemyskie podziemia będą jedną z największych atrakcji turystycznych w regionie – mówi Jerzy Krużel.
- Przemyskie podziemia będą jedną z największych atrakcji turystycznych w regionie – mówi Jerzy Krużel. Norbert Ziętal
Pokazujemy podziemną trasę turystyczną w Przemyślu. Blisko 400 m powierzchni podziemnych korytarzy i sal na różnych poziomach. Najniższy punkt położony jest 10 metrów w stosunku do płyty przemyskiego Rynku.
Przemyskie podziemiaPodziemia w Przemyślu

Przemyskie podziemia

- Najniżej położoną piwnicę umownie nazwaliśmy lodówką. Dawniej, gdy nie było prądu, faktycznie spełniała taką funkcję. We wnękach, w odpowiedniej oprawie drewnianej umieszczano lód, a w nim żywność - mówi Jerzy Krużel, radny i pasjonat przemyskich podziemi. Od wielu lat starał się, aby podziemia zagospodarować dla turystów. Roboty ruszyły niedawno w ramach pierwszego etapu projektu "Przemyski Trakt Królewski - budowa podziemnej trasy turystycznej w Przemyślu".

Prace trwają pod obecnym gmachem Rynek 1, czyli głównym budynkiem Urzędu Miejskiego.
Wchodzimy przez niepozorne drzwi. Na dole uwijają się ekipy budowlane.

Labirynt korytarzy, które prowadzą w dół. Wąskie przejścia i sporej wielkości sale. Zdarty ze ścian tynk ukazuje kamienie i pochodzące z różnych okresów cegły. Budynek w swojej historii był wielokrotnie przybudowywany.

W Polsce znajduje się 35 podziemnych tras turystycznych. Przemyska będzie zaliczana do kategorii C, czyli piwnice i składy. Należą do niej m.in. trasy w Rzeszowie, Jarosławiu i Sandomierzu.

Rozpoczęły się prace nad przebiciem się do nieczynnego od dawna, kamiennego kanału ściekowego. Nim może być poprowadzona droga do kolejnych wielopoziomowych piwnic, a tych jest sporo pod przemyskimi kamienicami.

- To będzie zdecydowanie najciekawsza podziemna trasa turystyczna w regionie. Myślę, że na wiosnę udostępnimy pierwszą część mieszkańcom i turystom. Znajdzie się tutaj cześć promocyjno - ekspozycyjna, kawiarniana, jakieś stoisko z pamiątkami - mówi Krużel.

Ciekawostką jest to, że być może będzie to jedna z nielicznych tras podziemnych, którą będą mogły zwiedzić osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24