Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tylko zdrowe serce bije długo

Beata Terczyńska
Kardiologiczna Poradnia Servier podróżuje po Polsce. Była także w Rzeszowie. Mieszkańcy mogli za darmo zmierzyć ciśnienie tętnicze krwi, poziom stężenia glukozy i cholesterolu, wykonać ocenę masy ciała (pomiar wskaźnika BMI) oraz EKG serca. Niektórzy musieli skorzystać z pomocy lekarza.
Kardiologiczna Poradnia Servier podróżuje po Polsce. Była także w Rzeszowie. Mieszkańcy mogli za darmo zmierzyć ciśnienie tętnicze krwi, poziom stężenia glukozy i cholesterolu, wykonać ocenę masy ciała (pomiar wskaźnika BMI) oraz EKG serca. Niektórzy musieli skorzystać z pomocy lekarza. Fot. Krzysztof Kapica
Aby mieć silne i zdrowe serce należy zrezygnować z palenia papierosów, regularnie uprawiać sport i rozsądnie się odżywiać.

Lekarze podkreślają, że wystarczy przestrzegać kilku zasad, aby mieć zdrowy układ krążenia i cieszyć się życiem jak najdłużej.

Chorobom serca sprzyjają nadwaga i otyłość.

- Na przestrzeni ostatnich 30 lat wzrosła częstość występowania otyłości wśród dzieci - alarmuje dr n. med. Marek Sienicki, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób wewnętrznych z oddziału kardiologicznego z pododdziałem chorób wewnętrznych w Szpitalu Miejskim w Rzeszowie. - Co piąte dziecko w wieku przedszkolnym ma nadmierną masę ciała. Co dziesiąte dziecko jest otyłe.

Bywa, że dzieciaki pozostające pod opieką babć i mam są przekarmiane i otrzymują 16 razy więcej cukru i 14 razy więcej białka niż potrzebują.

Co radzą lekarze? Zamiast lodów - mrożone owoce, niskotłuszczowy jogurt. Frytki lepiej zastąpić pieczonymi ziemniakami i marchewką. Makaron z serem - pełnoziarnistym makaronem z sosem pomidorowym. Od kawałka pizzy z pepperoni lepsza będzie pizza z warzywami na pełnoziarnistym cieście, za zamiast paluszków z kurczaka - grillowany kurczak z warzywami.

Napoje gazowane lepiej zastąpić wodą, naturalnymi sokami owocowymi bez dodatku cukru i niskotłuszczowym mlekiem. Mieszanka bakalii, suszone owoce lub orzechy na pewno będą zdrowsze od chipsów ziemniaczanych.

Z nadwagą często wiąże się brak ruchu.

- Młodzi ludzie spędzają przed telewizorem lub komputerem od 2 do 3 godzin dziennie, a w niedzielę nawet do 6 godzin. Ten czas zdecydowanie lepiej byłoby poświęcić np. na ruch na świeżym powietrzu - przekonuje dr Sienicki.

Aby serce było zdrowe, powinno się ćwiczyć co najmniej pół godziny dziennie. Aktywność fizyczna poprawia przepływ krwi przez organizm, pomaga utrzymać prawidłową wagę, obniża poziom cholesterolu, dodaje energii, dobrze wpływa na sen, wzmacnia mięśnie.

Jakie najprostsze ćwiczenia można sobie zafundować? Zamiast jeździć windą, lepiej chodzić po schodach. Zamiast samochodem do pracy, czy szkoły zdrowiej wybrać się na piechotę lub rowerem. Wychodząc z psem na spacer nie stój i nie patrz, jak zwierzak biega, tylko pobiegaj z nim. Warto także wygospodarować sobie w tygodniu czas na rodzinny spacer.

- Jeśli musisz pracować przy komputerze, rób przerwy co 30 minut i przejdź się, zrób skłony, parę ruchów barkami, nadgarstkami, parę przysiadów i podskoków - radzą specjaliści.
Nie puszczaj z dymem zdrowia

Sercu nie sprzyjają też papierosy.

- Prawie 10 procent dzieci w wieku 15 lat - więcej dziewcząt, niż chłopców - deklaruje, że regularnie pali papierosy - przytacza zatrważające dane kardiolog. - 80 proc. palaczy zaczyna palić przed ukończeniem 18 roku życia. Osoby, które zaczęły palić przed dwudziestką najczęściej i najwcześniej zapadają na chorobę wieńcową i nadciśnienie.

Podczas palenia oddech staje się szybszy i płytszy. Do płuc dostaje się ponad 4 tys. toksycznych związków chemicznych. Wśród nich np. aceton - główny składnik zmywacza do paznokci, amoniak - używany do mycia okien, tlenek węgla - składnik spalin samochodowych, chlorek winylu - z niego wytwarza się m.in. torby na śmieci.

Warto także regularnie badać poziom cholesterolu. Cholesterol najprościej mówiąc to rodzaj tłuszczu, który znajduje się we krwi. Produkowany jest przez wątrobę, ale można go także dostarczyć do organizmu wraz z jedzeniem zawierającym tłuszcz: mięsem, rybami, jajkami, masłem, serem i tłustym mlekiem.

- Podwyższony poziom cholesterolu w dzieciństwie może odgrywać ważną rolę w rozwoju miażdżycy u dorosłych - mówi dr Sienicki.

Cholesterol gromadzi się w ścianach naczyń i prowadzi do ich zwężania. W końcu naczynie może się zwęzić na tyle, że krew nie będzie prawidłowo przepływać przez organizm. Może się też zatkać, co prowadzi do zawału lub udaru. Tymczasem, co czwarty polski piętnastolatek w pomiarze stężenia cholesterolu osiągnął wynik graniczny, a u przeszło 8 procent jego wartość była powyżej normy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24