Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Via Carpatia ma być gotowa za 10 lat. To wielka szansa dla Podkarpacia

Andrzej Plęs
Długość polskiego odcinka „Via Carpatia” to 683 km, których budowa ma kosztować 35 mld zł.
Długość polskiego odcinka „Via Carpatia” to 683 km, których budowa ma kosztować 35 mld zł. FOT. ARCHIWUM
Podkarpacka Via Carpatia to droga ekspresowa S-19, podzielona na 6 odcinków. Międzynarodowy szlak Via Carpatia ma być gotowy za 10 lat. Będzie przebiegać przez 7 europejskich państw.
Via Carpatia ma być gotowa za 10 lat. To wielka szansa dla Podkarpacia
Fot. GDDKiA

(fot. Fot. GDDKiA)Od Bałtyku do Morza Egejskiego i Czarnego prowadzić będzie międzynarodowa droga Via Carpatia. Deklarację o przystąpieniu do wspólnej budowy trasy podpisali w łańcuckim Zamku ministrowie transportu 7 państw.

Via Carpatia połączy port w litewskiej Kłajpedzie z portem w greckich Salonikach. Rumuńska odnoga tej trasy dotrze do portu w Constancy nad Morzem Czarnym. Paneuropejska droga przetnie siedem państw Europy wschodniej i południowej.

>Podkarpacka Via Carpatia to droga ekspresowa S-19, podzielona na 6 odcinków. W realizacji są na razie dwa: Stobierna-Rzeszów i Rzeszów-Świlcza, na pozostałych czterech prowadzone są prace przygotowawcze. Szacuje się, że budowa 161 km podkarpackiego odcinka ma pochłonąć 15 miliardów złotych.

Nasz pomysł

Inicjatywa budowy wyszła od strony polskiej. W 2006 roku, w Łańcucie, przedstawiciele Polski, Litwy, Słowacji i Węgier podpisali tzw. Deklarację Łańcucką o wspólnej budowie Via Carpatia. Dwa lata później udział w przedsięwzięciu zadeklarowali Rumuni, Bułgarzy i Grecy.

- Chcemy włączyć ten szlak do paneuropejskiej sieci dróg - deklarował w Łańcucie Cezary Grabarczyk, minister infrastruktury.

Przedstawiciele 7 państw liczą na sfinansowanie tej inwestycji z unijnego budżetu na lata 2013 - 2020. W tej chwili nikt nie jest w stanie oszacować, jak wielki to będzie koszt, ale optymistycznie zakłada się, że Unia Europejska przychylnie potraktuje tę inicjatywę finansowo i nad Morze Egejskie będziemy mogli pojechać nową trasą już w 2020 roku.

Częściowo już jest

To nie będzie absolutnie nowa droga. Projekt zakłada połączenie już istniejących tras, z rozbudową tych odcinków, które wymagają dostosowania ich do standardów drogi międzynarodowej. Na terenie Polski Via Carpatia będzie przebiegać" trasą S-19 od Barwinka po Białystok i stąd trasą S-8 do granicy z Litwą.

- Już budujemy fragment ekspresowej S-19 Stobierna - Rzeszów i obwodnicę Kocka na tej samej trasie - informował min. Grabarczyk.

W pozostałych 6 państwach stopień zaawansowania jest różny.

- Ta droga, w odpowiednim standardzie, już istnieje na odcinku od Koszyc do Preszowa. Budujemy odcinek z Koszyc do granicy z Węgrami - chwalił się w Łańcucie Jan Figel, słowacki minister transportu. - Dzięki tej trasie nasz wschód znajdzie się bliżej centrum Europy.
Znaczną część swojego odcinka już gotową mają Litwini, największe trudności w realizacji przewidują Rumuni. - "Via Carpatia" przebiegać będzie głównie przez tereny górskie - tłumaczył wiceminister Eusebiu Pistru.

"Via Carpatia" miałaby stanowić alternatywny szlak transportowy wzdłuż granicy wschodniej UE i do Azji, krzyżujący się z korytarzami prowadzącymi z Europy Zachodniej do Rosji. Szlak ten łączyłby się przez porty Morza Czarnego z Korytarzem Transportowym Europa - Kaukaz - Azja.

- Dla naszego regionu skrzyżowanie dwóch ważnych dróg Północ - Południe oraz Wschó - Zachód stanowi szansę na rozwój gospodarczy - twierdzi wojewoda Mirosław Karapyta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24