Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszyły zajęcia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Jaśle

Ewa Wawro
Inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Jaśle.
Inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Jaśle. Fot. Ewa Wawro
Już po raz czwarty słuchacze jasielskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zainaugurowali rok akademicki. W tym roku na zajęcia zapisało się już 200 osób.

Tradycyjnie już uroczysta inauguracja roku akademickiego odbyła się w Podkarpackiej Szkole Wyższej im. bł. księdza Władysława Findysza w Jaśle, przy której działa Uniwersytet Trzeciego Wieku.

- Nie chcemy, aby dyplom ukończenia szkoły średniej czy też szkoły wyższej, zamykał drogę do dalszych możliwości - mówiła Irena Becla, prezes UTW w Jaśle. - Jeżeli ktoś tylko ma ochotę rozjaśniania umysłu, ćwiczenia go, nie dawania mu spokoju aby był aktywny przez cały okres naszego życia, aby to życie było twórcze i aby było z uśmiechem. Mam ogromną satysfakcję i z tego czerpię siły, że dajemy sobie, naszym rówieśnikom, uśmiech na nieraz smutną, zatroskaną i zmaltretowaną różnymi choróbskami, nieuniknioną wolę naszego życia. Nie damy się. Jesteśmy tu razem, pokonamy wszelkie trudności. Będziemy zawsze twórczy i aktywni, aby nie być ciężarem społeczeństwa i swoich własnych rodzin - podkreślała Becla.

Od początku istnienia UTW opiekę merytoryczną a także pomieszczenia na zajęcia dydaktyczne zapewnia słuchaczom Podkarpacka Szkoła Wyższa w Jaśle.

- Pamiętam pięć lat temu, jak założył się zespół chcący utworzyć Uniwersytet Trzeciego Wieku - wspomina Stanisław Polański, rektor Podkarpackiej Szkoły Wyższej. - Pytałem się wówczas, czy będzie na tyle chętnych, żeby organizować wykłady. Teraz na liście jest 198 chętnych do pogłębiania wiedzy. Stąd jeden jedyny wniosek się nasuwa, że powołanie tego uniwersytetu było przedsięwzięciem znakomitym. Studiowanie w wieku emerytalnym zyskuje na znaczeniu szczególnie dzisiaj, gdy wiedza zdobyta za młodu przestaje wystarczać do tego, by odnajdywać się w obecnej rzeczywistości. Wiedzy nigdy nie jest za dużo. Zawsze, jeśli jest możliwość, warto korzystać - podkreślił Polański.

Opiekunem naukowym UTW jest prof. Alicja Barłowska-Łapka.

- Często mówi się, że przynależność do Uniwersytetu Trzeciego Wieku to nieustanna troska o własny rozwój. Państwo jesteście tego dobitnym przykładem - mówiła podczas inauguracji.

Działalność UTW w Jaśle wspiera Antoni Wydro, Podkarpacki Wicekurator Oświaty w Rzeszowie. Jest bardzo częstym gościem na uroczystościach i wykładach Uniwersytetu.

- Wiek od czasu nie zależy, bo młodość to stan - podkreślał Wydro. - Stan, w którym człowiek dziwi się światu, zadaje pytania, poszukuje odpowiedzi i w końcu je znajduje. Młodość to czas, w którym ludzie stawiają sobie coraz wyższe wymagania. Te chwile, które z państwem spędziłem przekonały mnie, że tacy właśnie jesteście. Dlatego na nadchodzący rok akademicki życzę, aby rosły wasze zainteresowania, wasza ciekawość. Abyście zadawali coraz więcej pytań, abyście starali się na nie odpowiedzieć. Życzę wam wielu wspaniałych chwil - mówił wicekurator.

Co czwartek słuchacze UTW mają wykłady, oprócz tego w grupach uczą się jak korzystać z komputera i internetu, uczą się języka angielskiego i niemieckiego, chodzą na basen i aerobik, organizują wyjazdy i spotkania integracyjne. Na UTW nie ma ocen, egzaminów i klasówek.

Więcej o Uniwersytecie Trzeciego Wieku na stronie www.utw.jaslo.biz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24