Jasło dba o swoich Romów

Dodano: 15 września 2010, 18:34 Autor:

Pozaszkolne zajęcia integracyjne dla dzieci romskich i polskich, szkolenia zawodowe dla rodziców i promowanie kultury romskiej – to zadania, na które Jasło dostało 800 tys. zł. Ale o Romów w mieście dba się od dawna.
Świetlica dla dzieci romskich jest na razie otwarta trzy razy w tygodniu od godz. 16 do 18, ale już niedługo będzie otwarta dłużej.

Świetlica dla dzieci romskich jest na razie otwarta trzy razy w tygodniu od godz. 16 do 18, ale już niedługo będzie otwarta dłużej. (fot. FOT. MAREK DYBAŚ)

Realizacja projektu "Romowie są wśród nas – szkolenia zawodowe, integracja społeczna i poprawa wizerunku jasielskich Romów" ma się przyczynić do niwelacji dyskryminacji rasowej i izolacji społecznej Romów. Na ten cel miasto dostało 800 tys. zł, z czego 85 proc. to pieniądze z Europejskiego Funduszu Społecznego, a pozostałe 15 proc. z budżetu państwa.

Pieniądze pójdą na zorganizowanie zajęć w działającej od paru lat świetlicy. Na konieczny remont pomieszczeń miasto dostało wcześniej pieniądze z MSWiA.

Na początek na rok

- Świetlica będzie otwarta dłużej, będzie więcej nauczycieli, kółka zainteresowań, pomoc z języków obcych i z języka polskiego – wylicza Agnieszka Szczerba, asystentka ds. edukacji dzieci romskich w Jaśle.

Zatrudnieni tam nauczyciele będą odpowiednio dobrani.

- Jest wielu takich nauczycieli, którzy nie tylko dobrze uczą, ale dokładają serce i mają zrozumienie dla problemów społeczności romskiej. Takich będziemy zatrudniać – mówi Szczerba.

Program jest rozpisany na rok.

- Chcemy najpierw spróbować, jak nam to będzie wychodziło, a zawsze możemy pisać dalej i jeśli wszystko będzie szło dobrze, to na pewno dostaniemy pieniądze na kontynuację programu – twierdzi pani Agnieszka.

Na edukacji dzieci się jednak nie skończy. Program obejmuje także promowanie kultury romskiej i spotkania ze społecznością lokalną.

- Ludzie powinni najpierw poznać Romów bliżej i dopiero po tym wystawiać opinie. Organizowane będą także kursy zawodowe dla dorosłych, bo przecież dziecko ktoś musi chować i na nie łożyć, a teraz z pracą jest bardzo ciężko – dodaje pani Agnieszka.

Jasło może służyć za wzór

W Jaśle mieszka około 200 Romów. Większość dorosłych nie ma stałego zatrudnienia i korzysta z pomocy społecznej, są źle wykształceni, nie mają kwalifikacji zawodowych, a do tego dochodzą krzywdzące opinie i stereotypy dotyczące Cyganów. To wszystko przyczynia się do ich wykluczenia społecznego. W walce z tymi zjawiskami Jasło może służyć innym miastom za wzór.

- Zaczęło się sześć lat temu od rządowego programu romskiego – wspomina Agnieszka Szczerba. - Na zadania obejmujące różne dziedziny życia pieniądze dostajemy z MSWiA. Po to, by Romowie nie wędrowali po świecie i nie brali świadczeń socjalnych. W innych państwach też tak robią – podkreśla pani Agnieszka.

Programy służą polepszeniu bytu Romów tam, gdzie oni mieszkają i skąd pochodzą, wyrównaniu poziomu ich życia z tym, na jakim żyje lokalna społeczność.

Priorytet: edukacja

Podstawą programu jest edukacja dzieci romskich: od przedszkola aż po studia. W tym roku korzysta z niego 46 dzieci. Zgodnie z założeniami programu, Romowie nie mogą dostać pieniędzy do ręki. Dostają więc pomoc rzeczową: książki, przybory szkolne i odzież.

- Biorę dziecko samo, gdy jest starsze, albo z rodzicami, i idziemy do sklepu – mówi Agnieszka Szczerba. – Jeśli mają być niwelowane różnice, to romskie dziecko nie może odbiegać w wyglądzie od polskiego. Pozwalam więc by dziecko samo wybrało ubranie, w którym będzie się dobrze czuło. W miarę możliwości finansowych oczywiście.

Od najmłodszych lat

Realizując program, miasto dba o to, by każde romskie dziecko chodziło do przedszkola.

– To podstawa ze względu na dwujęzyczność. Przerabialiśmy to już nieraz. Jeśli dziecko nie zacznie od najmłodszych lat, to później są problemy w szkole. Te dzieci nie mogą się wtedy odnaleźć pomiędzy polskimi dziećmi – mówi Szczerba.

W tym roku do przedszkoli w Jaśle chodzi dziewięcioro romskich dzieci. - W miejskich przedszkolach nie było miejsca dla jednego dziecka z romskiej rodziny, więc napisaliśmy prośbę do ministerstwa i zezwolono nam, by dać go do prywatnego. Wszystko płacone jest z programu MSWiA – podkreśla pani Agnieszka.

Czytaj więcej o:
  • Jasło
  • Romowie
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Poszukiwana przez jasielską policję Amanda już się znalazła

Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z dystrybucją »

Kontakt z AR24 »

Zadzwoń 0 800 669 469

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nowiny24 są częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nowiny24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.