Nowy terminal na lotnisku w Jasionce już w przyszłym roku. Zobacz wizualizacje

Dodano: 6 września 2010, 17:16 Autor:

Zobacz wizualizacje nowego terminalu, który powstanie na lotnisku w Jasionce k. Rzeszowa. Budowa ma się skończyć już w przyszłym roku.

Inwestycja ma kosztować prawie 100 mln zł.

- Raczej nie wcześniej niż za 15 miesięcy, tyle - zgodnie z umową - ma trwać inwestycja, a termin i tak jest wyśrubowany – uprzedza Zenon Bugno, szef rzeszowskiego oddziału firmy. – Zaczynamy jeszcze we wrześniu, zdążymy przed Euro 2012.

W kilkanaście miesięcy powstanie budynek w kształcie litery T, trzy kondygnacje naziemne i jedna podziemna. Szerszą częścią zwrócony ku płycie lotniska. Pierwotnie wyposażony będzie w dwa rękawy do bezpośredniego przejścia z budynku na pokład samolotu, w przyszłości takich rękawów ma być sześć.

- To ma być najnowocześniejszy terminal w Polsce, wyposażony w najnowsze i najbardziej efektywne rozwiązania techniczne – obiecuje Stanisław Nowak, szef spółki Port Lotniczy "Rzeszów – Jasionka”. – Spośród propozycji 11 firm, w przetargu wybrano najkorzystniejszą. Co nie znaczy, ze najtańszą.

Pomysł rozbudowy podrzeszowskiego portu powstał wiele lat temu. Wielokrotnie był odkładany ze względu na zmieniające się przepisy o ruchu powietrznym, przez konieczność dostosowania do standardów europejskich i zmianę przepisów o warunkach środowiskowych.

Jasionki lot wznoszący

Nowy terminal, ze znacznie większą przepustowością pasażerską, pozwoli rozbudować sieć połączeń. Od 2009 roku, dwa razy w tygodniu, irlandzki Ryanair lata z Jasionki do East Midlands i Liverpoolu, 20 razy w tygodniu PLL Lot lata do Warszawy, od marca br. Lufthansa uruchomiła cotygodniowe połączenia z Frankfurtem, a od czerwca Jet Air wozi pasażerów do Gdańska.

Jasionka staje się coraz atrakcyjniejsza dla przewoźników czarterowych, skoro spod Rzeszowa można się już dostać do Grecji, Turcji, Egiptu i Tunezji. W ciągu ostatniego roku liczba połączeń czarterowych podrzeszowskiego portu wzrosła o 30 procent. W lipcu padł rekord liczby obsłużonych pasażerów – 56 tys. 652 osoby.

- Rzeszów, jako jedyne lotnisko w kraju, zanotowało wzrost liczby obsługiwanych pasażerów o ponad 20 procent – cieszy się Stanisław Nowak.

Choć nie do końca jasne są plany Ryanair'a, strategicznego przewoźnika rzeszowskiego lotniska.

- Przedstawiciel Ryanair'a odwiedzi nas jeszcze w tym tygodniu, będziemy rozmawiać na temat siatki połączeń na najbliższe miesiące – uprzedza Nowak.

Niekłopotliwy plac budowy

Skanska już jest w trakcie rozbudowy płyty postojowej samolotów i płaszczyzny do ich odladzania. W Polsce firma nie ma wielu doświadczeń w inwestycjach lotniczych, choć wykonywała nawierzchnię płyty lotniska wojskowego w Poznaniu.

- Jasionka będzie w najbliższych miesiącach wielkim placem budowy, ale zapewniam, że nie będą one w najmniejszym stopniu uciążliwe dla pasażerów obiecuje Nowak.

Budowa nowego terminala kosztować będzie 96 mln zł.

Czytaj więcej o:
  • Euro 2012
  • inwestycje
  • Jasionka
  • lotnisko
  • Podkarpacie
  • Rzeszów
  • terminal
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Nagroda dla rzeszowskich ratowników STORAT-u

Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z dystrybucją »

Kontakt z AR24 »

Zadzwoń 0 800 669 469

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nowiny24 są częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nowiny24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.