Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lentex wypadł z gry o jasielski Gamrat?

Ewa Wawro
Andrzej, Czaja, prezes ZTS Gamrat SA jest zadowolony z decyzji ministerstwa Skarbu Państwa
Andrzej, Czaja, prezes ZTS Gamrat SA jest zadowolony z decyzji ministerstwa Skarbu Państwa FOT. MAREK DYBAŚ
Minister skarbu wygasił Lenteksowi zielone światło do zakupu 85 proc. akcji Gamratu. Niedoszły inwestor ma przestać szkalować dobre imię jasielskiej firmy. Ale wciąż nie rezygnuje ze starań o Gamrat.

Giełdowa spółka Lentex, producent wykładzin podłogowych i włókien, w maju dostała wyłączność negocjacyjną w spawie prywatyzacji Zakładów Tworzyw Sztucznych Gamrat SA.

Pracownicy jasielskiej firmy byli przerażeni, uważali, że to kontrolowane przejęcie by zniszczyć markę Gamratu. Związkowcy apelowali o przerwanie prywatyzacji. Po wypowiedziach prezesa Lenteksu o rzekomej, niekorzystnej sytuacji Gamratu, petycje w tej sprawie pisał także prezes jasielskiej firmy.
Letex szkalował markę Gamratu

11 sierpnia termin wyłączności negocjacyjnej przyznany Lenteksowi upłynął bezskutecznie. Inwestor wycofał swoją ofertę, a minister terminu nie przedłużył. Na tym jednak nie koniec. Nie kryjąc oburzenia prezentowanymi przez Lentex nieprawdziwymi wypowiedziami odnośnie sytuacji ekonomiczno-finansowej, resor skarbu wezwał Lentex do niezwłocznego zaprzestania takich praktyk.

- Mogą wywołać skutki szkodliwe wobec Gamrat S.A., jak również szkodzić jej wizerunkowi w odbiorze kontrahentów oraz banków z nią współpracujących - napisał do prezesa Lenteksu Krzysztof Hubert Łaszkiewicz, podsekretarz stanu.

Kondycja Gamratu jest dobra

Zdaniem resortu Gamrat, specjalizujący się w produkcji m.in. wykładzin obiektowych, systemów rynnowych i innych wyrobów z tworzyw sztucznych posiada stabilną sytuację finansową i potencjał do dalszego rozwoju.

- Od 2003 r. Spółka nieprzerwanie osiąga zyski. - czytamy w komunikacie departamentu nadzoru właścicielskiego i prywatyzacji. - W ostatnim pięcioleciu Spółka wypracowała łącznie 43 miliony zysku netto, z którego 18 mln, w formie dywidendy zostało przekazane akcjonariuszowi. W latach 2005-2009 wartość poniesionych przez Spółkę nakładów inwestycyjnych stanowiła kwotę 80 milionów zł - czytamy.

W Gamracie się cieszą

Andrzej Czajka, prezes ZTS Gamrat nie kryje zadowolenia.

- Co to za inwestor, który najpierw zadeklarował zaledwie 18 mln zł na inwestycje, a tyle to my sami wydajemy rocznie ze środków własnych, a potem zaczął mówić o restrukturyzacji - podkreśla Czajka.

Na liście rezerwowej ministerstwa są jeszcze dwie firmy zainteresowane kupnem Gamratu: Lerg oraz Gerflor.

Ale Lentex nie odpuszcza.

- Nadal jesteśmy zainteresowani przejęciem Gamratu - mówi Eryk Karski, prezes Lenteksu. - Złożyliśmy uzupełnioną ofertę i czekamy na decyzje resortu skarbu dotyczące dalszego etapu prywatyzacji tego przedsiębiorstwa - dodaje Karski.
Trzecie podejście?
Nie wiadomo jeszcze czy prywatyzacja tą drogą będzie kontynuowana, czy pójdzie innym torem, poprzez giełdę albo akcjonariat pracowniczy. Byłoby to już trzecie podejście do prywatyzacji Gamrat - u. W 2005 r., po dwóch latach przygotowań, też wycofano się z wcześniejszych decyzji. Spółka Cell-Fast z Krosna, znany z produkcji węży ogrodowych kupiła ponad 70 proc. Akcji, ale nie spełniła ostatecznego warunku przejęcia zakładu: wyłączenia z majątku Gamratu części wojskowej i w ciągu roku przekazania jej do PHZ Bumar. Firmy nie doszły jednak do porozumienia, w efekcie Ministerstwo Skarbu Państwa rozwiązało umowę z Cell-Fastem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24