Turystyka

Biała Dama straszy w Zamku w Krasiczynie

Dodano: 18 lipca 2010, 9:15 Autor:

O północy na dziedzińcu Zamku w Krasiczynie często można spotkać Białą Damę. To duch 16-letniej Zosi Sapieżanki.
Biała Dama z Zamku w Krasiczynie od kilkuset lat szuka swojego ukochanego. Nz. inscenizacja na potrzeby tekstu, bo jeszcze nikomu nie udało się sfotografować Białej Damy.

Biała Dama z Zamku w Krasiczynie od kilkuset lat szuka swojego ukochanego. Nz. inscenizacja na potrzeby tekstu, bo jeszcze nikomu nie udało się sfotografować Białej Damy. (fot. Norbert Ziętal)

Na kilka minut przed północą milkną wszystkie głosy. Czasami słychać dzwony w oddali. I wtedy na krużganku pojawia się biała zjawa.

To postać kobiety. Niewyraźna, jakby zamglona. W długiej, białej sukni i welonie. Powoli, dostojnie sunie z wieży w kierunku baszty boskiej. Wydaje się, jakby płynęła. Gdy przystaje na chwilę w drzwiach baszty, ta rozświetla się ogniem. Postać kobiety rozgląda się, jakby czekała na kogoś. Często towarzyszy jej zamkowy kamerdyner. Pojawia się nagle, nie wiadomo skąd.

- Biała Dama to duch 16-letniej Zosi Sapieżanki, córki potężnego księcia Leona Sapiehy – kamerdyner zaczyna swoją opowieść. Jesteśmy na dziedzińcu Zamku w Krasiczynie pod Przemyślem. Zosia była ukochanym dzieckiem książęcej pary, szczególnie Jadwigi Sapiehy. Jeszcze jako dziecko Zosia zaprzyjaźniła się ze Stasiem, chłopcem z biednej rodziny. Razem się uczyli, bawili, spędzali ze sobą każdą chwilę. Wkrótce wybuchła pomiędzy nimi gorąca miłość.

Książę nie był z tego zadowolony. Nie mógł pozwolić na ślub swojej córki z byle chłopcem z biednego domu.

- Stasia i jego matkę odprawiono z zamku. Księżniczce powiedziało, że chłopak wyjechał na nauki zagraniczne i już nie wróci. Zosia była załamana. Nie uwierzyła w zagraniczny wyjazd ukochanego – opowiada kamerdyner.

Tego samego dnia uradzono, że księżniczkę należy czym prędzej wydać za mąż. Jej mężem mógł być tylko odpowiedni, czyli bardzo bogaty mężczyzna. Nazajutrz, na zamkowy dziedziniec zajechała kareta. Wysiadł z niej kandydat do ręki księżniczki. Zosia w tym czasie, z polecenia księcia, przez służki ubierana była w ślubne szaty. Swojego przyszłego męża miała poznać w sali balowej.

Przydatne informacje

Jak dojechać?

Z Przemyśla drogą na Birczę. Zamek i parking znajdują się przy głównej drodze. Z Przemyśla dojechać można autobusem i busem. Warto wybrać się rowerem, z Przemyśla to zaledwie 14 km.


Gdzie zanocować?

Hotel Zamkowy, pokój 2 os. od 180 zł. Można spędzić noc w pokoju w Zamku, od 280 zł za dwie osoby. Pensjonat Impresja od 75 zł za pokój 2 os. Hotel Impresja pokój 2 os. od 150 zł.

Co zobaczyć w okolicy?

Muzeum Dzwonów i Fajek w Przemyślu
Jedyne takie w Polsce, mieści się w Wieży Zegarowej na starówce. Ludwisarstwo i fajkarstwo to rzemiosła, z których niegdyś Przemyśl słyną na cały świat. W muzeum znajduje się bogata kolekcja fajek i dzwonów. Można zobaczyć, jak powstaje dzwon. Na szczycie jest taras widokowy, z panoramą całego miasta.

Sanki w środku lata
W Przemyślu istnieje jedyny w regionie całoroczny tor saneczkowy. W jego pobliże można dojechać kolejką krzesełkową, również nietypową, bo z widokiem na miasto. Kursuje z ul. Sanockiej, czyli wyjeździe na Krasiczyn. Gdy kolejka jest nieczynna, do saneczek można dojechać samochodem, autobusem (linia 28), rowerem albo pieszo, najprzyjemniej przez park miejski. W bliskim sąsiedztwie warto zwiedzić Kopiec Tatarski i znajdujący się tutaj fort.

- Aż pobladła, gdy ją tam zaprowadzono. Naprzeciw niej stał starzec, kilka razy od niej starszy. Ale za to bogaty. Zosia uprosiła księżną-matkę, aby mogła się przed ślubem pomodlić w kaplicy i prosić Boga o błogosławieństwo. Matka nie mogła odmówić takiej prośbie. Jednak coś ją tknęło, aby pójść za ukochaną córką. Zosia minęła wejście do baszty i szła dalej zamkowym krużgankiem. Dotarła do wieży, weszła na sam szczyt, wychyliła się z okna i runęła wprost na zamkowy dziedziniec. Na ratunek było za późno. Miała zaledwie 16 lat.

- Od tej chwili Biała Dama pojawia się nocami na zamkowym dziedzińcu i szuka swojego ukochanego. Tylko wybrani mogą ją zobaczyć – mówi kamerdyner i znika.

Czytaj więcej o:
  • duchy
  • Krasiczyn
  • turystyka
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z dystrybucją »

Kontakt z AR24 »

Zadzwoń 0 800 669 469

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nowiny24 są częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nowiny24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.