Jesteś tu: Strona główna Jarosław Artykuł

Czy pałac Czartoryskich w Pełkiniach pójdzie pod młotek?

Dodano: 9 lipca 2010, 20:00 Autor:

Czy pałac Czartoryskich w Pełkiniach pójdzie pod młotek?

(fot. Fot. Roman Kijanka)

Nie decydujmy o sprzedaży majątku, o który upominają się w sądzie spadkobiercy właścicieli – apelował Janusz Kołakowski podczas sesji powiatowej w Jarosławiu. Zarząd powiatu zaproponował, by sprzedać pałacyk Czartoryskich w Pełkiniach.

- Chcieliśmy zainwestować duże pieniądze. Zrobić z pałacu perełkę służącą mieszkańcom nie tylko powiatu, ale całego Podkarpacia. Nie znaleźliśmy poparcia, a na utrzymanie pustostanu nas nie stać – tak Tadeusz Chrzan, starosta jarosławski argumentował decyzję zarządu o sprzedaży pałacu Czartoryskich w podjarosławskich Pełkiniach.

Niestety rada powiatu nie była skłonna zajmować się problemem sprzedaży dawnego majątku Czartoryskich. Dwukrotnie próbowano ustalić porządek obrad i za każdym razem nic z tego nie wyszło. Ustalono tylko tyle, że w najbliższy poniedziałek radni zbiorą się ponownie i zaczną od ustalenia porządku obrad.

Chcieliśmy zainwestować duże pieniądze. Zrobić z pałacu perełkę służącą mieszkańcom nie tylko powiatu, ale całego Podkarpacia. Nie znaleźliśmy poparcia, a na utrzymanie pustostanu nas nie stać – tak Tadeusz Chrzan, starosta jarosławski argumentował decyzję zarządu o sprzedaży pałacu Czartoryskich w podjarosławskich Pełkiniach.
Niestety rada powiatu nie była skłonna zajmować się problemem sprzedaży dawnego majątku Czartoryskich. Dwukrotnie próbowano ustalić porządek obrad i za każdym razem nic z tego nie wyszło. Sesję rozpoczętą 29 czerwca kontynuowano 6 lipca. Ustalono tylko tyle, że w najbliższy poniedziałek radni zbiorą się ponownie i zaczną od ustalenia porządku obrad.

Nie ryzykujmy

Nie pakujmy się w awanturę, skoro spadkobiercy Czartoryskich wystąpili do sądu o zwrot pałacu poczekajmy, zamiast decydować o sprzedaży – argumentował Kołakowski swój wniosek o wycofanie z porządku obrad sprawy sprzedaży majątku. Podobne zdanie ma radny Zbigniew Piskorz. – Cieszę się, że starosta odszedł od pomysłu wpompowania grubych milionów w ryzykowną inwestycję. Niech nie ryzykuje też ze sprzedażą – mówi.

Mogliśmy to zrobić

Plany starostwa przewidywały modernizację pałacu i budynków przyległych oraz umieszczenie w nich domu pomocy społecznej oraz centrum rehabilitacji pourazowej i poudarowej. Koszt oszacowano na prawie 20 mln zł. – Koalicjanci się wycofali. Pomysł upadł. Utrzymanie pustostanu pochłania kilkadziesiąt tysięcy rocznie. Dlatego zarząd zdecydował o jego sprzedaży – wyjaśnia starosta. – Uważam, że nasze plany były do wykonania. Od marszałka mieliśmy zapewnione dofinansowanie. Do tego planowaliśmy sprzedać nasze działki obok terenów przy ul. Piekarskiej w Jarosławiu – dodaje. Zdobylibyśmy pieniądze.

Dwóch właścicieli

Spadkobiercy Czartoryskich starają się o zwrot pałacu. Postępowanie administracyjne zakończono negatywnie dla nich. Teraz złożyli pozwy cywilne. Starosta uważa, że jeden z większych na Podkarpaciu pałaców rodowych jest własnością powiatu. – Obojętnie jak oceniamy nacjonalizację, takie prawo obowiązywało i nie można go zmieniać – mówi.
Strony konfliktu zarzucają sobie nawzajem brak dobrej woli, niezrozumiałe działania. Spór między powiatem a Czartoryskimi przełożył się na konflikt w radzie powiatu. Nieużywany pałac niszczeje, a rada nie może rozpocząć sesji, bo nie potrafią się dogadać przy uchwalaniu jej porządku.

Czytaj więcej o:
  • Czartoryscy
  • Jarosław
  • pałac
  • Pełkinie
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z dystrybucją »

Kontakt z AR24 »

Zadzwoń 0 800 669 469

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nowiny24 są częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nowiny24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.