Podpowiadamy, gdzie zdobyć patent żeglarza

Dodano: 1 lipca 2010, 7:00 Autor:

Tylko kilka dni dzieli nas od rozpoczęcia Pucharu Soliny. To cykl prestiżowych regat rozgrywanych na zalewie solińskim, który w roku 2009 otrzymał nagrodę "Błękitny spinaker” za najlepsze Śródlądowe Regaty Roku w Polsce. Pierwsze zawody cyklu, o Puchar Komandora KŻ Naftowiec, odbędą się  w 10 lipca w Polańczyku.

Tylko kilka dni dzieli nas od rozpoczęcia Pucharu Soliny. To cykl prestiżowych regat rozgrywanych na zalewie solińskim, który w roku 2009 otrzymał nagrodę "Błękitny spinaker” za najlepsze Śródlądowe Regaty Roku w Polsce. Pierwsze zawody cyklu, o Puchar Komandora KŻ Naftowiec, odbędą się w 10 lipca w Polańczyku. (fot. Fot: Wojciech Zatwarnicki)

Na wakacjach możesz nauczyć się sterowania żaglówką.

Zanim jednak wybierzemy się na włóczęgę po Zalewie Solińskim lub jeziorach mazurskich musimy nauczyć się żeglować. Wprawdzie przepisy zezwalają już na kierowanie żaglówką o długości do 7,5 metra bez odpowiednich uprawnień, ale jest to dość ryzykowna decyzja. Podobnie jak na drodze. Nikt rozsądny nie wsiądzie do samochodu bez umiejętności kierowania.

Sterowanie jachtem jest bardziej skomplikowane niż pływanie rowerem wodnym albo łódką z wiosłami. Nie zawsze wieje lekki wiaterek, który delikatnie wypełnia żagle i nie zmusza nas do walki o przetrwanie. Pogoda zwłaszcza na Solinie bywa kapryśna. Niespodziewanie w ciągu kilkunastu minut może nadciągnąć gwałtowna burza. Silny podmuch sprawi, że łódka sterowana przez niedoświadczonego żeglarza przechyli się na burtę i wylądujemy w wodzie. Dobrze, jeśli skończy się to tylko na zmoczeniu ubrań, a nie wywrotką. Z wodą nie ma żartów.

Tu uzyskasz informacje, gdzie zapisać się na kurs lub obóz żeglarski:

Rzeszowski Okręgowy Związek Żeglarski tel. 17 8533133, 509257571, www.rozz.org.pl

Krośnieński Okręgowy Związek Żeglarski, tel. 13 46 66 138, www.ozzkrosno.republika.pl,

Tarnobrzeski Okręgowy Związek Żeglarski, tel. 015 822 50 55, www.tbgozz.pl

Przemyski Okręgowy Związek żeglarski, tel. 016 678 30 44 wew. 320, www.prozz.lmr.pl

Gdzie pożyczyć jacht

Wystarczy wpisać w www.google.pl hasło czarter jachtów - Solina, Mazury i otrzymamy kilkadziesiąt ofert.

Żeglarskie prawo jazdy

Dlatego, planując wakacje pod żaglami, wcześniej powinniśmy zdobyć żeglarskie prawo jazdy. Trzeba zapisać się na kurs organizowany przez związki i kluby żeglarskie. Tutaj zapoznamy się z budową jachtu, nauczymy się sterować, splatać węzły, zachowywać na wodzie.

- Podczas wakacji organizujemy kursy weekendowe dla dorosłych na Solinie. Natomiast uczniów (powyżej 12 roku życia) zapraszamy na dwutygodniowy obóz na Wyspie Energetyka. Są jeszcze miejsca na II turnus 13-27 lipca - mówi Wanda Jędrusiak z Rzeszowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego.

Po zaliczeniu kursu i zdaniu egzaminu otrzymujemy patent żeglarza jachtowego uprawniający do prowadzenia wszystkich żaglówek na wodach śródlądowych.

Ile to kosztuje?

Wynajęcie jachtu kabinowego na jeziorze solińskim w sezonie kosztuje od 150 do 250 zł. Cena zależy od klasy i wieku łodzi, wyposażenia itp. Jeśli planujemy rejs w kilka osób, to po podzieleniu kosztów kwota nie jest aż tak wysoka. Przecież mamy zapewniony nocleg i przyjemność z żeglowania.

Jeśli nie mamy czasu na zdobywanie uprawnień, a chcemy tylko popływać kilka godzin, możemy wynająć jacht ze sternikiem. Doświadczony żeglarz zabierze nas w rejs i pokaże najpiękniejsze fragmenty jeziora. Zobaczymy wspaniałe zatoki, jeszcze nie zniszczone działalnością człowieka. Opowie niezwykłe historie o niezwykłych ludziach mieszkających na brzegu jeziora.

Jeśli raz wsiądziemy na żaglówkę, zawsze będziemy wspominać ten widok pluskających fal, ptaków startujących z wody, chmur przesuwających się po niebie. A podmuch wiatru zawsze będzie nam przypominał wspaniałe beztroskie chwile.

Czytaj więcej o:
  • patent
  • Solina
  • wakacje
  • żaglówka
  • żeglarski
  • żeglowanie
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najczęściej czytane
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z dystrybucją »

Kontakt z AR24 »

Zadzwoń 0 800 669 469

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nowiny24 są częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nowiny24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.