Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oddział hematoonkologii powstał w Podkarpackim Ośrodku Onkologicznym w Brzozowie

Dorota Mękarska
Pacjenci bardzo chwalą warunki hospitalizacji, a także opiekę lekarską i pielęgniarską w brzozowskim szpitalu.
Pacjenci bardzo chwalą warunki hospitalizacji, a także opiekę lekarską i pielęgniarską w brzozowskim szpitalu. Dorota Mękarska
Ziarnica złośliwa, szpiczak mnogi, chłoniak złośliwy, przewlekle i ostre białaczki - te choroby leczone są w nowo otwartym oddziale hematologii onkologicznej Podkarpackiego Ośrodka Onkologicznego w Brzozowie.

Szpital Specjalistyczny w Brzozowie Podkarpacki Ośrodek Onkologiczny w ciągu roku przyjmuje około 1200 chorych na raka. Pod swoją opieką, w obserwacji, leczeniu i kontroli, ma 14 tysięcy pacjentów.

W ciągu roku 500 mieszkańców Podkarpacia zapada na choroby krwi. Na szczęście lepsza diagnostyka pozwala na wykrycie choroby w jej początkowym stadium Do tej pory chorzy leczeni byli w Rzeszowie, gdzie istniał jedyny w regionie oddział hematologiczny.

Zmniejszą się kolejki

Od połowy czerwca przyjmowani są do Szpitala Specjalistycznego Podkarpackiego Ośrodka Onkologicznego w Brzozowie. Wczoraj oficjalnie otwarto tu nowy oddział na 17 łóżek. Jego kierownikiem jest dr hab. nauk med. Andrzej Pluta, wojewódzki konsultant w zakresie hematologii onkologicznej. Były konsultant Szpitala Uniwersyteckiego w Basildon w Anglii, podjął się utworzenia oddziału w Brzozowie. - W województwie podkarpackim okres oczekiwania na wizytę do lekarza hematologa wynosi nawet kilka miesięcy. To bardzo długo - podkreśla Pluta.

Szpital z własnego budżetu wyłożył 500 tys. zł. Na potrzeby oddziału zaadoptowano stare laboratorium, ale docelowo ma funkcjonować w budowanym pawilonie diagnostyczno - zabiegowym. 30 łóżek będzie przeznaczonych pod potrzeby hematoonkologii. Inwestycja, ze względu na koszty, zakończy się dopiero za kilka lat.

Znacznie szybciej powstanie pododdział dla dzieci chorych na białaczkę oraz pracownia biologii molekularnej. W przyszłości planowane są przeszczepy szpiku kostnego.

Nowoczesny oddział

Pacjenci mają do dyspozycji 1, 2 i 4 osobowe pokoje, w większości z łazienkami dostosowanymi dla niepełnosprawnych. Izolatki będą wyposażone w system głosowy i wizyjny, który umożliwi chorym komunikację z odwiedzającymi, bez naruszania reżimu sanitarnego.

Na oddziale zatrudnionych jest 3 hematologów. Zespół zostanie wzmocniony przez czwartego, który kończy specjalizację z onkologii hematologicznej.

Na wyposażeniu oddziału jest cytofotometr przepływowy, który służy do określania rodzaju komórek nowotworowych i typu schorzenia onkologicznego.

Nowością jest wdrożony tu system konsultancki zamiast ordynatorskiego. Brzozowski oddział jest pierwszym na Podkarpaciu, który będzie funkcjonował w oparciu o taki system pracy.

Bliżej domu

- Większość chorych leczonych jest w trybie jednodniowym. - informuje dr Dariusz Sawka, z-ca dyrektora d.s. leczenia onkologicznego. - To powoduje dużą rotację na oddziale i brak kolejek.

Choć oddział funkcjonuje od 14 czerwca, miejsca są już w większości zajęte. Leżą tu pacjenci z całego województwa. Wszyscy chwalą warunki hospitalizacji i personel. Pan Bogusław, który mieszka 30 km od Brzozowa, leczył się wcześniej w Krakowie. Teraz dzięki nowemu oddziałowi będzie miał częstszy kontakt z rodziną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24