Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sąd w Rzeszowie uchylił wyrok dożywocia dla oskarżonego o podwójne zabójstwo

Ewa Gorczyca
W styczniu sąd w Krośnie zezwolił na publikację wizerunku Piotra Mojeścika. Sąd Apelacyjny w Rzeszowie nie zmienił tej decyzji.
W styczniu sąd w Krośnie zezwolił na publikację wizerunku Piotra Mojeścika. Sąd Apelacyjny w Rzeszowie nie zmienił tej decyzji. Fot. Tomasz Jefimow
Sąd Apelacyjny w Rzeszowie uchylił w całości wyrok, jaki zapadł w Sądzie Okręgowym w Krośnie w sprawie zabójstwa dwóch młodych mężczyzn w Wernejówce w pow. krośnieńskim.

Proces Piotr Mojeścika, oskarżonego o zabójstwo dwóch młodych mężczyzn w Wernejówce będzie się toczył od nowa.

W styczniu SO w Krośnie skazał Piotra Mojeścika na dożywocie, uznając, że 45-letni właściciel stadniny w Wernejówce zaplanował i z premedytacją popełnił dwa zabójstwa.

Strzałami z broni myśliwskiej pozbawił życia dwóch młodych mężczyzn. Jego ofiarami byli Marcin D. z Rzeszowa, który wcześniej pracował w stadninie oraz Bogdan K. z Iwonicza (przyjaciel Marcina).

Oskarżony podczas procesu odmówił składania zeznań. Sąd nie znalazł okoliczności łagodzących i wymierzył najwyższy wymiar kary: dożywocie.

Opierając się na opinii biegłych stwierdził, że sprawca był poczytalny a do zbrodni popchnęła go egocentryczna zazdrość i przekonanie o własnej wyjątkowości.

Obrona nie zgodziła się z wyrokiem. Obrońcy dążyli do podważenia opinii biegłych. Wskazywali, że Mojeścik uległ kilka lat temu poważnemu wypadkowi, którego skutkiem był uraz mózgu. Ich zdaniem to mogło mieć wpływ na zachowanie oskarżonego i na jego reakcje, nad którymi nie był w stanie zapanować.
Sąd Apelacyjny w Rzeszowie rozpatrzył apelację od wyroku, złożoną przez obrońców i popartą przez prokuratora. Zdecydował o jego uchyleniu w całości i skierowaniu sprawy do ponownego rozpatrzenia przez Sąd Okręgowy w Krośnie.

Powodem uchylenia były błędy proceduralne. W uzasadnieniu wydanym przez krośnieński sąd zabrakło bowiem wyczerpującego uzasadnienia kary dożywocia, która jest karą o charakterze eliminującym.

Zabrakło także odniesienia do argumentu obrony, że oskarżony działał w stanie silnego wzburzenia. Sąd Apelacyjny uznał, że materiał dowodowy powinien być uzupełniony, jeszcze raz przeanalizowany i oceniony.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24