Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dieta dla wrzodowca

Anna Janik
W jadłospisie wrzodowca mleko i migdały mają "zielone światło".
W jadłospisie wrzodowca mleko i migdały mają "zielone światło". Krystyna Baranowska
Wrzody wymagają stosowania przez chorego odpowiedniej diety. Ta, obok leczenia farmakologicznego, jest najważniejszym sposobem łagodzenia objawów schorzenia.

Ogromne znaczenie na powstanie wrzodów ma szkodliwe działanie bakterii Helicobacter Pylori. Chorobie sprzyja także nadużywanie alkoholu, kawy oraz popularnych preparatów przeciwbólowych, które uszkadzają błonę śluzową żołądka.

Wrzody są nie tylko bardzo bolesne, ale mogą prowadzić do poważnych powikłań. W miejscach nieustannie gojącej i zabliźniającej się rany mogą powstawać twarde zgrubienia, które utrudniają przemieszczanie pokarmu. Uszkodzona ściana żołądka może ulec przedziurawieniu, a kwaśna treść żołądka trafia wówczas do jamy otrzewnej. Grozi to niebezpieczną dla życia infekcją.

Choroba zaostrza się zwykle wiosną i jesienią. Bóle brzucha pojawiają się zwykle 1 - 2 godziny po posiłku. Chory może odczuwać mdłości, głód, kwaśny smak w ustach. Dolegliwości skutecznie łagodzi odpowiedni sposób odżywiania.

- Dieta z jednej strony musi pokrywać podstawowe zapotrzebowanie na składniki pokarmowe, a z drugiej ograniczać udział produktów pobudzających wydzielanie kwasu solnego - wyjaśnia Elżbieta Noculak z centrum żywienia i promocji zdrowia "Dobry dietetyk" w Rzeszowie.

Takim składnikiem jest m. in. błonnik, zawarty w surowych warzywach. Dlatego "wrzodowcy" powinni je gotować. Sporo błonnika mają także owoce, dlatego najbezpieczniej spożywać je w postaci soków rozrzedzonych wodą. Z diety musi zniknąć chleb razowy, który zastępujemy orkiszowym. Niewskazane są zupy sporządzone na silnych bulionach. W ich miejsce gotujemy kleiki i kremy.

Unikać należy także ostrych przypraw i aromatycznych ziół. Na cenzurowanym są m. in. pieprz, ocet, chrzan, musztarda, ketchup, cebula, oregano, tymianek, cynamon i wszystkie gotowe marynaty. Jadłospis wrzodowca powinien być oparty na mleku, twarogach, jajach, jasnym pieczywie, drobnych kaszach, chudych gatunkach mięs, wędlin i ryb.

.

Jeść częściej, ale mniejsze porcje

Ważna jest także częstotliwość posiłków. Aby pokarm nie zalegał w żołądku, porcje powinny być mniejsze i podawane w odstępach nie dłuższych niż 2 godziny. Ważne, by potrawy były gotowane, duszone w sosie własnym lub pieczone w folii.

- W chorobie wrzodowej źle tolerowane są margaryny twarde, potrawy tłuste oraz dania smażone. Tłuszcze w diecie powinny ograniczyć się do tych tłoczonych na zimno, np. oleju lnianego - dodaje Elżbieta Noculak.

Dziennie zaleca się wypijać 1,5-2 litrów wody, delikatnych kompotów lub słabej herbaty. Całkowicie zakazane są napoje gazowane i kawa. Płyny pomagają rozcieńczać soki żołądkowe i zmniejszają ich agresywne działanie na podrażnione błony śluzowe.

Warto wiedzieć, że zbawienne właściwości alkalizujące, czyli zobojętniające kwas solny, mają migdały oraz sezam. Można z nich samodzielnie przygotować tzw. mleczko, łagodzące dokuczliwe objawy choroby.

- 3/4 szklanki sezamu lub migdałów wystarczy zalać na noc wodą. Rano trzeba całość zmiksować, a przed wypiciem rozcieńczyć wodą - radzi pani Elżbieta.
Do produktów, które sprzyjają regeneracji błony śluzowej należy również siemię lniane i sok ze świeżej kapusty. Ten najlepiej wypijać na czczo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24