Ceny mieszkań w Rzeszowie. Na rynku wtórnym zapłacisz 4 659 zł za 1 m kw.

Dodano: 19 marca 2010, 9:15 Autor:

Ceny mieszkań w Rzeszowie. Na rynku wtórnym zapłacisz 4 659 zł za 1 m kw.

(fot. Fot. Archiwum)

Czy ceny spadną, czy wzrosną? Oto jest pytanie, które wywołuje równie dużo emocji wśród kupujących, jak i sprzedających.

Tymczasem jak wynika z najnowszej analizy cen ofert mieszkaniowych zaczerpniętej z "Raportu z rynku nieruchomości Oferty.net i Open Finance", że ceny w styczniu na rzeszowskim rynku wtórnym (mieszkania używane) poszły nieco w górę.

O 82 zł więcej

Chodzi o ceny ofertowe (a nie transakcyjne) mieszkań wystawionych w styczniu br. do sprzedaży w odniesieniu do stawek z grudnia 2009 r. Jednak różnice są nieduże, by nie rzec kosmetyczne.

Ze wspomnianego raportu wynika, że w Rzeszowie na przełomie lat 2009/2010 ceny 1 m kw. wzrosły z 4 577 zł do 4 659 zł, czyli o 2,6 proc. W przeliczeniu na pieniądze wielkość zmiany na 1 m kw. też nie może imponować, bo wynosi zaledwie 82 zł.

W opinii rzeszowskich pośredników obrotu nieruchomościami są to ceny uśrednione wyliczone na podstawie ofert sprzedających.

Bywają okazje

- Ceny rzeczywiste, czyli transakcyjne, są natomiast z reguły niższe, o kilka kilkanaście procent. Niektórzy lubią się potargować, ale nie zawsze kupujący zbije cenę do oczekiwanego przez siebie poziomu. Zdarza się też, że upusty bywają nawet większe niż kilkanaście procent, ale dotyczy to sytuacji, w której sprzedający ma na zbyciu mniej atrakcyjny lokal, a chce szybciej sfinalizować transakcję – tłumaczy Janusz Sadowski, licencjonowany pośrednik i właściciel Biura Obrotu Nieruchomościami KRAMM w Rzeszowie.

Ceny nieco spadły

Autorzy raportu zauważają jednak, że po uwzględnieniu upustów, których udzielanie przez sprzedających jest normą, można przyjąć, że średnie ceny transakcyjne pozostają zbliżone do ubiegłorocznych, ewentualnie nieznacznie (czyli kilka procent) niższe.

W tym przypadku obserwacje rzeszowskich analityków, co do cen transakcyjnych mieszkań, są podobne i nasi pośrednicy potwierdzają, że prawdziwe ceny są nieco niższe niż w ubiegłym roku zwłaszcza na rynku wtórnym.

- Powiedziałbym tak. Mieszkania używane niedużo, ale tanieją. Podyktowane jest to możliwościami zbytu. Starsze mieszkania od 15 do 30 lat mieszczą się w przedziale cenowym od 3,5 tys. zł do 4,5 tys. zł za 1 m kw. Mieszkania nowsze, kilkuletnie są droższe w granicach 5,5 tys. zł za 1 m kw. Natomiast ceny nowych mieszkań od deweloperów stoją w miejscu, mieszcząc się w przedziale od 3,6 tys. zł do 4,2 tys. zł za 1 m kwadratowy – wylicza Sadowski.

Spadki wyhamowały

Jeśli jednak porównać ceny mieszkań okresie dłuższym, to wcześniejsze spadki cen, w niektórych miastach były znaczące. Np. w Warszawie ceny mieszkań spadły nawet więcej niż i 1/4, ale ceny w atrakcyjnym miastach były sztucznie zawyżone, co akurat nie dotyczyło rzeszowskiego rynku.

Warto też zauważyć "Raport rynku nieruchomości Gold Finance i redNet Consulting – marzec 2010”, który ma tę wadę, że nie obejmuje Rzeszowa, tylko 7 największych aglomeracji kraju. Czytamy w nim jednak, że ceny mieszkań sprzedanych w lutym znów się obniżyły. Spadek wyniósł 1 pkt proc. i na koniec ubiegłego miesiąca średnia cena m. kw. mieszkań sprzedawanych w siedmiu aglomeracjach Polski wynosiła 6 906 zł. Tymczasem średnia cena mieszkań oferowanych przez deweloperów wyniosła na koniec lutego 7 785 zł. Tutaj spadek wyniósł 0,4 pkt. proc.

Autorzy raportu redNet Consulting i Gold Finance uważają, że na kształtowanie się cen coraz większy wpływ mają osoby, które jeszcze przed kryzysem kupiły mieszkania pod inwestycję. Widać, że ożywienie na rynku coraz bardziej skłania inwestorów do wystawienia lokali na sprzedaż.

Czytaj więcej o:
  • ceny
  • mieszkanie
  • nieruchomości
  • Rzeszów
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Z ostatniej chwili! Autobus potrącił pieszego w Rzeszowie

Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z dystrybucją »

Kontakt z AR24 »

Zadzwoń 0 800 669 469

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nowiny24 są częścią grupy Media Regionalne
Media Regionalne sp. z o.o. w Warszawie zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nowiny24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Mediów Regionalnych i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Media Regionalne sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.