Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi traktują małżeństwo jak kontrakt

Adam Willma/ Gazeta Pomorska
Gazeta Pomorska
Rozmowa z doktorem PAWŁEM ZAŁĘCKIM, socjologiem religii

- Narzeczeni coraz częściej kierują się nie do kościołów, ale do urzędów. Dlaczego?

- Sądzę, że zjawisko to rzeczywiście mam miejsce, ale jednak na nieco mniejsza skalę niżby świadczyły o tym liczby. Nie wiemy, czy osoby, które poprzestały na ślubie cywilnym w późniejszym czasie, nie trafiają jednak do kościołów.

- Z punktu widzenia Kościoła katolickiego to też niepokojące zjawisko.

- Śluby cywilne często mają uspokoić rodziny, które napierają na jakikolwiek ślub, nie mając zaufania do wolnych związków. W świetle nauki Kościoła te małżeństwa "na pół gwizdka" nie są oczywiście związkiem sakramentalnym. W pewnym sensie wraz ze spadkiem znaczenia tego typu małżeństw, odchodzą w cień takie wartości, które doceniały zwłaszcza kobiety: stabilność, odpowiedzialność, poczucie bezpieczeństwa. Model rodziny oparty jedynie o związek cywilny zapewnia je w mniejszym stopniu. Coraz silniejsza jest tendencja do traktowania małżeństwa w sposób kontraktowy.

- Ślub cywilny jest łatwiejszy dla mężczyzn?

- Bez wątpienia łatwiej przekonać mężczyznę do związku, z którego można się wycofać. Z dekady na dekadę można zaobserwować uciekanie młodych ludzi od odpowiedzialności nie tylko w małżeństwie, ale i w winnych dziedzinach życia. Odchodzimy na przykład od wielopokoleniowej rodziny, która jeszcze dla poprzedniego pokolenia była ważnym punktem odniesienia.

- I rozwodzimy się…

- Największa fala rozwodów jest jeszcze przed nami. Zadecyduje samodzielność ekonomiczna kobiet. Obecnie kobiety tracą ekonomicznie na rozwodach więcej niż mężczyźni. Ale jeśli tylko będzie je stać na samotne życie i zakup własnego mieszkania, liczba rozwodów znacznie się zwiększy. To prawidłowość obserwowana w różnych krajach.

- Zwłaszcza, w sytuacji, gdy religia i odchodzi na dalszy plan.

- Na pewno miejsce religii w życiu społecznym się zmienia. Ale nie musi to być wcale proces trwały. Każdy poważny kryzys społeczny sprawia, że przypominamy sobie o wartościach z pozoru zapomnianych. Również o małżeństwie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24