Jak pielęgnować storczyki

Dodano: 20 stycznia 2010, 7:00 Autor:

- Storczyk jak człowiek - pielęgnowany dłużej pożyje - mówi Elżbieta Kordos.

- Storczyk jak człowiek - pielęgnowany dłużej pożyje - mówi Elżbieta Kordos. (fot. Fot. Krystyna Baranowska)

Kwitną długo, obficie, fascynują kształtami i kolorami, niektóre pięknie pachną.

Motyle, jak w wielu krajach nazywa się storczyki, porastają konary i pnie drzew. Najpiękniejsze, pobudzające wyobraźnię, pochodzą z tropików. W świecie doliczono się ponad 40 tysięcy gatunków rosnących w naturze na wszystkich kontynentach. Wiele jest pod ochroną.

W naturalnych warunkach rosną na łąkach, w lasach, wybierają pagórki, odpowiednią kwasowość gleby, dobre nasłonecznienie, często zaciszne miejsca.

Storczyki hodowane w domach przywędrowały ze stref tropikalnych, gdzie są epifitami (żyją na drzewach). Cięte utrzymują świeżość do sześciu tygodni, a doniczkowe kwitną do trzech (i dłużej) miesięcy. Nie wymagają - zwłaszcza phalaenopsis - szczególnych umiejętności uprawowych.

Koneserzy poszukują odmian rzadziej spotykanych i bardziej wymagających. Zainteresować może Vanda, oryginalny storczyk, o wiszących w powietrzu korzeniach, czasami sięgających trzech metrów długości. Potrzebuje miękkiej wody, deszczówki lub odstałej. Pije poprzez korzenie, wystarczy mu pół godziny zanurzenia w kąpieli. Paphipedilum wypuszcza jeden kwiatek, niezwykłej urody. Dlatego hodowcy umieszczają w jednej doniczce kilka roślinek, by tworzyły okazalszą kępę. Cattleya potrzebuje odpowiedniej wilgotności powietrza. Ale nagrodą są niepowtarzalnej urody kwiaty.

Phalaenopsis dla mas

Storczyki lubią domowe klimaty. Niewiele potrzebują zabiegów, by okazałe kwiaty pojawiały się na łodydze dwa, trzy razy w roku. Phalaenopsis masowo sprzedawany ma wiele odmian krzyżowanych, a kwitnie biało, różowo, bordowo, żółto, pomarańczowo. Kwiaty miewają cętki i paski, a często kontrastującą z płatkami barwną warżkę. Jednopędowe rośliny są dosyć tanie (28-20 zł). Starsze okazy dorastają do metra wysokości, o kiściach kwiatowych do 40 cm długości. Pani Elżbieta Kordos, dyplomowana florystka, właścicielka kwiaciarni "Irys” w rzeszowskiej Plazie, zachęca do przygody z egzotykami zaczynając od mało wymagającego phalaenopsisa.

- Po przekwitnięciu ucinamy łodyżkę zostawiając od dołu pierwsze trzy oczka, wymuszając kolejne kwitnienie. Storczyk kwitnie na okrągło potrzebując wtedy obfitego podlewania. Roślina musi się solidnie napić, ale nie wolno zostawiać na podstawce wody (stąd doniczki z wypukłością na dnie). Podlewajmy, kiedy roślina naprawdę jest sucha. Sprawdzajmy palcem wilgotność - jeśli palec wsunięty do doniczki na głębokość 2 cm jest suchy, trzeba podlać. W mieszkaniach miewamy różną temperaturę, dlatego częstotliwość podlewania dostosujmy do warunków - jedne potrzebują wody co 3 dni, inne raz na tydzień. Ten gatunek storczyka jest bardzo odporny, długo przetrwa bez wody (najwyżej zbuntuje się zrzucając kwiaty). Znawcy proponują podlewanie naprzemienne - raz czystą wodą, raz z roztworem nawozu.

Nie musimy hodować rośliny w przezroczystej doniczce, umożliwiając światłu docieranie do korzeni. Współczesne krzyżówki są odporne, można je wstawiać do osłonek, dobierając je do wystroju i charakteru mieszkania. Nie zapominajmy tylko o korzeniach powietrznych, o które należy dbać (nie obcinać) spryskując od czasu do czasu, aby nie dopuścić do przeschnięcia (powinny być jędrne, zielonkawe, niepomarszczone). Młodej rośliny nie przesadzajmy, a dla starszych okazów kupmy odpowiednie podłoże w sklepie ogrodniczym, kwiaciarni. Phalaenopsis lubi małe, przyciasne doniczki, nie przepada za częstym przesadzaniem. Robimy to wówczas, kiedy podłoże (może to być kora, włóknisty torf, kokosowe włókno, styropian) traci luźną strukturę, która zapewnia swobodny dostęp powietrza do korzeni rośliny.

Lubi okna wschodnie lub zachodnie

Storczyki hodowane w domach pochodzą przede wszystkim z tropików. Podczas kwitnienia solidnie je nawozimy, a także, koniecznie, nawilżamy powietrze (potrzebują około 60-80 proc. wilgotności). By uczynić zadość ich wymaganiom, spryskujmy od czasu do czasu liście (nigdy kwiaty).

- Można postawić doniczkę na podstawce wyłożonej keramzytem z wodą, aby parowała wokół rośliny (korzenie nie mogą tkwić w wodzie) - doradza pani Elżbieta i podpowiada, aby umieszczać storczyki w słonecznym miejscach, ale nie na południowych oknach, raczej na wschodnich lub zachodnich. Zbyt wysokie nasłonecznienie może prowadzić do przebarwiania kwiatów i liści. Jeśli storczyk stoi na południowym oknie, przesłońmy je podczas silnego słońca firanka lub roletą
Storczyki bardzo lubią ciepło. Nocą 15-18 st. C, w ciągu dnia - 20 do 25 st. C.

Czytaj więcej o:
  • Elżbieta Kordos
  • florystka
  • kwiaciarka
  • kwiaty
  • storczyk
  • storczyki
  • wnętrza
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najczęściej czytane
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z dystrybucją »

Kontakt z AR24 »

Zadzwoń 0 800 669 469

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nowiny24 są częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nowiny24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.