Akupunktura - działa czy nie

Dodano: 7 stycznia 2010, 13:30 Autor:

Chiński specjalista tak długo trzyma renomę, jak długo jego pacjent jest zdrowy.
Maam Tsetsegbal wkłuwa niekiedy podczas jednego zabiegu od 5 do 25 igieł. - Zależy od choroby i jej zaawansowania. Po udarach mózgu wkłuwa się w twarz, ręce, stopy.

Maam Tsetsegbal wkłuwa niekiedy podczas jednego zabiegu od 5 do 25 igieł. - Zależy od choroby i jej zaawansowania. Po udarach mózgu wkłuwa się w twarz, ręce, stopy. (fot. Fot. KRYSTYNA BARANOWSKA)

Nie czujesz wkłucia. Igły są wielokrotnie cieńsze niż do zastrzyków, więc możesz najwyższej odczuwać leciutkie mrowienie. Akupunktura nie boli, a zdrowiu sprzyja.
Nie leczy wszystkiego i nie zawsze pomaga - jak zresztą każda inna metoda. Im szybciej podejmie się leczenie, tym większe szanse na powrót do zdrowia albo znacznej poprawy kondycji. Uznawana jest obecnie za uzupełnienie medycyny konwencjonalnej, a wiele państw, w tym Polska, finansuje z rządowych pieniędzy jej stosowanie.

Pani Maam Tsetsegbal, mongolska lekarka i specjalistka medycyny naturalnej, wyjaśnia, że leczenie polega na wkłuwaniu pełnych igieł w specjalne punkty na skórze położone na przebiegu tzw. meridianów.

- Każde nakłucie wywołuje impulsy nerwowe przesyłane do mózgu, a stamtąd do odpowiedniego narządu. W rezultacie w chorym organie rozszerzają się naczynia krwionośne, dzięki czemu przepływa przezeń dobrze natleniona krew i usuwane są szkodliwe produkty przemiany materii, a zakwaszony w wyniku niedotlenienia narząd zostaje oczyszczony.

Skuteczność i bezpieczeństwo chińskiej terapii potwierdzają naukowcy z całego świata, a dr Helene Langevin z Uniwersytetu w Vermont opublikowała wyniki najnowszych badań, z których wynika, że punkty nakłuć mieszczą się zwykle w okolicach, gdzie tkanki łączne są najgrubsze (tkanka łączna tworzy sieć biegnąca przez całe ciało).

Na co pomaga akupunktura

Akupunktura pomaga w schorzeniach kręgosłupa i neurologicznych, przy neuralgiach, chorobach przewodu pokarmowego, depresjach, nerwicach, ostrych i przewlekłych mięśniobólach, zapaleniach i zwyrodnieniach stawów, urazach sportowych, zespołach bolesnego barku, niedowładach, porażeniu nerwu twarzowego, chorobach tarczycy, przewlekłych zapaleniach i nieżytach nosa, otyłości itd. Uwaga! Podczas kuracji rezygnujemy z alkoholu. Na zabieg przychodzimy po lekkim posiłku. Przynosimy dokumentację leczenia.

Kwiat Miodu, czyli piękno i zdrowie

Pani Tsetsegbal (po mongolsku znaczy kwiat miodu, a w szerszym ujęciu - piękno i zdrowie) zajmuje się akupunkturą od 15 lat. W Ułan Bator, potem w Darkhane, póki nie zadomowiła się w Polsce (Batnasan, syn studiuje turystykę i rekreację w Toruniu). W rezultacie wybrała Podkarpacie ze względu na sprzyjający klimat (rok nauki polskiego starczył lekarce, by dobrze się odnajdywać w naszym języku).

Terapia akupunkturą obejmuje serię zabiegów (nie mniej niż dziesięć), a im szybciej chory zdecyduje się na igły, tym większe szanse na zdrowie lub znaczną poprawę kondycji. Z obserwacji pani Maam wynika, że pomaga około 70-80 proc. ludzi (część z nich zostaje całkowicie wyleczona, a u części udaje się uzyskać złagodzenie dolegliwości).

Dziesięć. Czemu tyle?

Z akupunktury może korzystać każdy, z nielicznymi wyjątkami. Bo, jak mówi, nie można nakłuwać pacjenta, który spożywał alkohol, osób skrajnie wyczerpanych fizycznie, z długotrwałą chorobą nowotworową.

- Nigdy nie ingerujemy w terapię konwencjonalną stosowaną przez lekarza, u którego pacjent się leczy - podkreśla lekarka, mówiąc też, że od lat walczą o to, by akupunktura nie była ostatnią deską ratunku dla człowieka.

O liczbie zabiegów decyduje akupunkturzysta. Zazwyczaj wystarcza dziesięć seansów, czasem potrzeba mniej ale, przy chorobach przewlekłych, więcej. Serię można powtórzyć po miesiącu, bo czasami tyle trzeba poczekać na efekty leczenia.

Podczas kuracji nie pijesz

Akupunktura wykonywana jest igłami jednorazowymi. Powikłania się nie zdarzają, czasem niewielkie zasinienie w miejscu wkłucia. Terapię powinien wykonywać wyłącznie specjalista - dyplomowany lekarz medycyny z kwalifikacjami do leczenia akupunkturą.

- Współpracuję z lekarzami z Lublina, czasem łączę leczenie niekonwencjonalne z tradycyjnym - uzupełnia specjalistka, dodając, że w Chinach, kolebce akupunktury, lekarz akupunkturzysta "posiada wysoką pozycję społeczną tak długo, jak długo jego podopieczni są zdrowi”.

- Jesienią i zimą warto stosować nakłuwanie profilaktycznie, zapobiegając przeziębieniom. Wystarczy kilka zabiegów, by immunologiczny układ odpornościowy wzmocnił się dwukrotnie.

Czytaj więcej o:
  • akupunktura
  • alternatywne
  • igły
  • leczenie
  • medycyna chińska
  • Rzeszów
  • zdrowie
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najczęściej czytane
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z dystrybucją »

Kontakt z AR24 »

Zadzwoń 0 800 669 469

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nowiny24 są częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nowiny24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.