Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świętowanie bardziej kolorowe. Jak ozdobić dom i ogród

Józef Lonczak
Fot. Lars
Nastrojowo oświetlone choinki w ogrodach. Do tego kolorowe stroiki na balkonach, tarasach i na zewnętrznych elementach naszych domów stwarzają niepowtarzalny nastrój świąteczny.

Z roku na rok takich iluminacji cieszących nasze oczy jest coraz więcej. A nowe technologie stwarzają w tym zakresie coraz większe możliwości.

Konkursy na najpiękniejsze ozdoby

Znawcy przedmiotu twierdzą, że zwyczaj świątecznego ozdabiania ogrodów i budynków szczyci się starą tradycją. Jednak ozdabianie światłem to raczej moda przywieziona ze Stanów Zjednoczonych.

W grudniu amerykańskie posesje błyszczą wszystkimi możliwymi kolorami. Prowadzone są tam nawet konkursy na najpiękniej przystrojone domy.
Amerykanie wieszają na drzewach, krzewach i dachach błyszczące girlandy, barwne lampki oraz śpiewające Mikołaje.

Europejczycy też lubią światła

Jednak iluminacje świąteczne są popularne także w krajach zachodniej Europy. Np. kolorowe renifery ciągnące świetliste sanie z Mikołajem z fińskiego Rovaniemi albo ze szwajcarskiego szczytu Zermatt - Matterhorn można od lat spotkać nie tylko w Skandynawii, ale także w otoczeniu podalpejskich, zwłaszcza austriackich i niemieckich domostw.

We Francji, Belgii i Hiszpanii ozdoby świąteczne mają jeszcze bardziej świecki charakter.

Esteci nieśmiało mówią, że niektóre ozdoby przekraczają granice dobrego smaku, co nie znaczy, że w niektórych przypadkach nie mają racji.

Kłosy symbolem urodzaju

Jednak faktem jest, że również u nas przybywa zwolenników świątecznego zdobienia domów i drzewek w ogrodach. Warto przypomnieć, że dawniej polskie chaty strojono snopami zboża i świerkowymi gałązkami. Miały one symbolizować urodzaj i być zwiastunem radości oraz zdrowia w nadchodzącym roku.

Obecnie ku rozczarowaniu drobnych ptaszków naturalne kłosy są nieosiągalne, bo zmieniły się sposoby zbioru zbóż, ale z coraz większym powodzeniem zastępują je sznury kolorowych lampek rodem z dalekiej Azji i coraz modniejsze węże świetlne.
Jeśli przystroimy otoczenie domu z odrobiną estetyki, elementy oświetleniowe mogą sprawić duże wrażenie. Natomiast nasz dom nabierze bardziej ciepłego i świątecznego charakteru, zwłaszcza nocą.

Odporne na śnieg, deszcz i wiatr

Okazuje się, że nie wszystkie dostępne na rynku dekoracje świetlne nadają się na zewnętrzne ozdoby. Czym kierować się przy ich wyborze?

- Zima to czas ekstremalnych warunków pogodowych. Mamy teraz do czynienia z: niskimi temperaturami, śniegiem mroźnym wiatrem, a nierzadko z deszczem i znowu z mrozem. Dlatego planując świąteczne oświetlenie domu i otoczenia, musimy wziąć to wszystko pod uwagę. Zwykłe lampki choinkowe z pewnością nie zdają egzaminu, ze względu na znikomą odporność na wilgoć. Dostępne są za to specjalne przewody i węże świetlne, które zostały wyprodukowane w oparciu o technologię LED - odpowiadają przedstawiciele firmy Lars.

Czy jednak diody LED na pewno się do tego celu nadają?

- To energooszczędne źródła światła, które wyróżniają się niezwykle długą żywotnością. Mogą świecić ciągle nawet przez 50 tysięcy godzin, a więc ponad 5 lat - wyjaśnia Maciej Leonhard z firmy Lars. - Są też niezwykle wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne. Działają zarówno przy -20 stopniach Celcjusza, jak i przy + 60 stopniach.

Jak zapewnia producent, LED-owym wężom niestraszne są śniegi ani ulewne deszcze, gwarantują bezpieczeństwo użytkowania nawet w najgorszych warunkach pogodowych. Różnokolorowe węże świetlne i łańcuchy LED-owe znakomicie spełniają swoją dekoracyjną funkcję. Mogą być zawieszone na drzewach, altanach, tarasach czy drabinkach.

Warto przy tym wykorzystać ich sporą elastyczność i giętkość, dzięki czemu możemy zgodnie ze swoją wyobraźnią i talentem tworzyć z nich dowolne postacie, świąteczne symbole i wzory.

Czerwone pasują do złotego

Nie każdy ma do tego talent, ale i nawet bez niego można kolorowymi światełkami ozdobić wejście, opleść nimi iglarki czy zwykły słup.

Nie przesadzajmy też z kolorami. Wiadomo, że dobrze wyglądają dwukolorowe zestawienia kontrastujących kolorów. Jednak nadmiar może być niewskazany.
Kiedy decydujemy się na czerwono-złote ozdoby, nie musimy już włączać innych kolorów, ponieważ uzyskany efekt może być odwrotny od zamierzonego. Pamiętajmy, że dochodzi do tego zieleń drzewka, jasny z reguły kolor elewacji domu, czy biel śniegu.

Mieszkańcy bloków też dekorują świecącymi ozdobami okna i balkony. Niekiedy wystarczy do tego barwny przewód odpowiednio ułożony na barierce balkonu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24