Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śluby będą udzielane nie tylko w urzędzie

Grzegorz Lipiec
Można zdecydować się na ślub na łonie natury.
Można zdecydować się na ślub na łonie natury. stock
Zgodnie z nowymi przepisami dotyczącymi zawierania związku małżeńskiego, nad którymi obecnie pracuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, ślub będzie mógł być udzielony tam, gdzie będzie tego chciała młoda para.

Młodzi ludzie są coraz bardziej pomysłowi. Idąc z duchem czasu nie chcą już standardowych zaręczyn, ślubów i wesel. Szukają zupełnie nowych atrakcji.

Dobre argumenty

Coraz częściej dla nowożeńców najważniejsze staje się miejsce, gdzie wezmą ślub. Nie chcą składać przysięgi w urzędzie czy w kościele. Chcieliby wybrać miejsca bajkowe, związane z ich marzeniami.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, ślub cywilny powinien być udzielony w Urzędzie Stanu Cywilnego. Jednak zdarzają się wyjątki.

- Według prawa kierownik USC może z ważnych przyczyn zgodzić się na udzielenie ślubu poza urzędem. Najczęściej są to przyczyny zdrowotne - mówi Marek Strzałkowski, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Stalowej Woli. - W tym momencie nie wiem, jak wyglądają proponowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zmiany w prawie. Dlatego trudno jest mi powiedzieć coś na ten temat.

To nie kaprys

Dodajmy, że w nowelizowanej ustawie znacznie zliberalizowano zapisy dotyczące miejsca udzielania ślubu. Nie będzie to jednak oznaczać, że kierownik USC będzie musiał zgodzić się na każde wskazane przez parę młodą miejsce. Na pewno nie będzie dochodziło do takiej sytuacji, że ślub zostanie udzielony w tym miejscu, gdzie młoda para ma taki kaprys. Zmiana miejsca ceremonii ślubnej musi być podparta jakąś argumentacją.

- Obecnie, żeby wziąć ślub cywilny wystarczy, aby państwo młodzi byli osobami pełnoletnimi, o odpowiednim stanie cywilnym (kawaler, panna, rozwiedzeni, wdowa, wdowiec), nie ma żadnych przeszkód małżeńskich. Opłata skarbowa za wydaniu aktu małżeństwa wynosi 84 złotych. Kiedy udzielamy ślubu w innym miejscu niż urząd, nie pobieramy żadnych dodatkowych opłat - tłumaczy Marek Strzałkowski.

W myśl nowych przepisów za udzielenie ślubu poza magistratem przyszli małżonkowie zapłacą 600 złotych.

Najważniejsza jest wiara

Zupełnie nowy pomysł na branie ślubu niezbyt podoba się duchownym. - Ślub to bardzo ważne wydarzenie w życiu kobiety i mężczyzny. To sakrament, a nie pokaz, dlatego powinien być udzielony w stosownym miejscu, czyli w kościele - tłumaczy ksiądz Adam Marek, proboszcz parafii pod wezwaniem Chrystusa Króla w Tarnobrzegu. - Oczywiście mogą się też mieć miejsce zdarzenia losowe i wtedy jestem gotów zrozumieć zmianę miejsca udzielenia sakramentu małżeństwa.

Może w innym kraju?

Zapytaliśmy w jednej z lokalnych firm, która zajmuje się organizacją ślubów, jakie panują trendy w tym zakresie w naszym regionie? - Najczęściej mamy zlecenia na zorganizowanie uroczystości ślubnej w plenerze, czyli w parku lub ogrodzie. Nie mieliśmy do tej pory zleceń na zorganizowanie zaślubin pod wodą, czy też w powietrzu - opowiada pani Agnieszka.

- Młodzi ludzie twierdzą, że ślub w urzędzie jest nudny i zbyt zwyczajny. Dlatego poszukują nowych wrażeń. Jedną z takich form są choćby zaślubiny w innym kraju oraz w dwóch obrządkach - kończy konsultantka z rzeszowskiej firmy zajmującej się organizacją zaślubin.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24