Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak przystosować łazienkę dla potrzeb niepełnosprawnych

Józef Lonczak
Uchwyty i poręcze muszą być stabilne.
Uchwyty i poręcze muszą być stabilne. Fot ATLAS
Każdy z nas chce się czuć bezpiecznie. Dotyczy to zwłaszcza osób niepełnosprawnych, w tak osobistym z pomieszczeniu jak łazienka.

Moja córka miała wypadek i czeka ją długotrwała rehabilitacja. Jest bardzo samodzielna, ale niestety przez jakiś czas musi poruszać się na wózku. Chcemy przystosować do jej potrzeb łazienkę. Jakich błędów unikać - pyta pani Krystyna z Rzeszowa.

Obszar 1,5 m na 1,5 m

O kilka rad, dzięki którym niepełnosprawni mogą poczuć się w łazience pewniej poprosiliśmy eksperta.

- Szczególnie w blokach dostosowanie łazienki do potrzeb osób niepełnosprawnych na wózków może być trudne. Za minimalny uważa się obszar o wymiarach półtora metra na półtora, co w bloku może być problematyczne - wyjaśnia Przemysław Szlagowski, ekspert z Grupy ATLAS.

- Bywa że chcąc zapewnić osobom niepełnosprawnym jak najwięcej udogodnień, popadamy w przesadę i mnożymy wszelkiego rodzaju urządzenia i uchwyty, w naszym odczuciu niezbędne. Bywa że ograniczamy użytkownikowi łazienki pole manewru, podczas gdy powinniśmy zagwarantować jak najwięcej przestrzeni. - Otóż środek pomieszczenia musi pozostać wolny ze względu na możliwości manewrowe wózka - resztę zaś wyznaczą niezbędne dla tego pomieszczenia obszary: strefa kąpielowa z wanną bądź brodzikiem, umywalka oraz strefa z sedesem - radzi Szlagowski.

Łazienka z ubikacją

Oddzielenie łazienki od ubikacji tak, aby znajdowały się w sąsiadujących, ale odrębnych pomieszczeniach sprawdza się, gdy wszyscy mieszkańcy nie mają kłopotów z poruszaniem się. W przypadku niepełnosprawnych te pomieszczenia lepiej połączyć w jedno.

- To dla niepełnosprawnego ogromne ułatwienie dostępu do poszczególnych urządzeń. Musimy też odpowiednio zadbać o otwór drzwiowy: nie może on mieć mniej niż metr szerokości, a ewentualny próg - choć najlepiej będzie go wyeliminować - przekraczać 2 cm wysokości - wylicza ekspert. - Drzwioczywiście nie mogą otwierać się do środka.

Strefa kąpielowa to przede wszystkim kwestia dokonania wyboru: prysznic czy wanna? - Dla poruszających się na wózkach zdecydowanie korzystniejszy jest prysznic. Na brodzik należy przeznaczyć większy kwadrat o boku minimum 100 cm, z kratką ściekową na środku i z niewielkim spadkiem, (1-2 proc.) w jej kierunku. Płytki powinny, być antypoślizgowe, o szerokich spoinach, wypełnionych odpowiednią fugą. Najkorzystniejszy jest brodzik bezprogowy, umożliwiający swobodny podjazd pod prysznic - odpowiada ekspert Atlasa.

Wokół brodzika można wymurować ścianki, nie powinny one mieć więcej niż metr wysokości, tak by umożliwiały przechylenie się nad nimi osobie pomagającej w myciu. - Możliwe jest też zainstalowanie brodzików z akrylu lub nierdzewnej stali o powierzchni antypoślizgowej, perforowanej. Można także uformować brodzik, profilując go z płytek ceramicznych lub zalać betonową wylewką, odpowiednio zabezpieczoną i utwardzoną - radzi Szlagowski.

Strefa sanitariatów

Umywalkę należy zamocować tak, by osoba poruszająca się na wózku mogła do niej swobodnie podjechać i nie miała trudności z umyciem się. Trzeba ją zatem podwiesić tak, by jej spód znajdował się nad kolanami siedzącego na wózku. W tym przypadku postument czy półpostument nie jest najlepszym rozwiązaniem.
Syfon oraz podtrzymująca umywalkę konstrukcja również muszą być umieszczone odpowiednio wysoko, ponad pół metra nad poziomem posadzki. Po bokach umywalki należy zamocować poręcze. Lustro nad umywalką powinniśmy zainstalować uchylne, w zasięgu ręki użytkownika.

EKSPERT RADZI: Przemysław Szlagowski z Grupy ATLAS

Poręcze muszą być stabilne Obowiązkowe wyposażenie łazienek, używanych przez osoby niepełnosprawne, stanowić muszą uchwyty zapewniające bezpieczeństwo. Przeważnie mają one postać poręczy przyściennych, poziomych bądź pionowych (niekiedy w kształcie litery L, a więc poziomo-pionowych), zależnie od potrzeby umocowanych na stałe lub uchylnych, które po złożeniu przylegają do ściany, nie zajmując miejsca. Uchwyty i poręcze, niezależnie od ich rodzaju, muszą być stabilne. Przyjmuje się, że powinny utrzymać trzykrotny ciężar osoby korzystającej z łazienki - dzięki temu będą w stanie uchronić ją przed upadkiem. Poręcze poziome montujemy zazwyczaj na wysokości około 70-85 cm nad posadzką. Najlepiej, żeby powierzchnia uchwytów uniemożliwiała ślizganie się dłoni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24