Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak przygotować się do ślubu cywilnego

Katarzyna Szczyrek
Katarzyna Komorowska-Sobina i Marcin Sobina pobrali się w październiku 2009 roku. Gotowość zawarcia małżeństwa zgłosili w Urzędzie Stanu Cywilnego w Rzeszowie 3 miesiące przed uroczystością.
Katarzyna Komorowska-Sobina i Marcin Sobina pobrali się w październiku 2009 roku. Gotowość zawarcia małżeństwa zgłosili w Urzędzie Stanu Cywilnego w Rzeszowie 3 miesiące przed uroczystością. Archiwum
W Urzędach Stanu Cywilnego ruch. W Rzeszowie do listopada związek małżeński zawarło prawie 450 par. Następni czekają w kolejce.

Opłata skarbowa za sporządzenie aktu małżeństwa wynosi 84 zł - płatne na konto Urzędu Miasta lub w budynku USC. Opłata skarbowa za wydanie odpisu skróconego aktu urodzenia, małżeństwa z adnotacją o rozwodzie lub zgonu wynosi 22 zł.

- Ślub wzięliśmy 10 października rzeszowskim ratuszu. Zaprosiliśmy najbliższą rodzinę, chociaż początkowo mieliśmy być tylko my i świadkowie. Dobre wieści jednak szybko się rozchodzą, więc łącznie nazbieraliśmy 20 gości. Po ceremonii przenieśliśmy się do drugiej sali, gdzie wznieśliśmy toast szampanem - mówi Katarzyna Komorowska-Sobina z Rzeszowa.

Ślub zgłoś z wyprzedzeniem

- W celu ustaleniu terminu ślubu cywilnego oboje narzeczeni powinni zgłosić się do Urzędu Stanu Cywilnego najpóźniej miesiąc przed planowanym terminem ślubu. Okres miesięczny jest terminem ustawowym przed upływem którego nie można udzielić ślubu. Oczywiście zdarzają się sytuacje wyjątkowe, wówczas termin miesięcznego oczekiwania może zostać skrócony (np. choroba, operacja, ciąża itp.) - wyjaśnia Jerzy Wiktor Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Rzeszowie.- Jednak zalecamy narzeczonym, aby dużo wcześniej zgłaszali się do USC, wówczas są większe możliwości ustalenia dogodnego dla nich terminu i godziny ślubu.

Potrzebne dokumenty

Zgłaszając się do USC musisz mieć skompletowane dokumenty.
- Jeżeli oboje narzeczeni urodzili się w Rzeszowie i małżeństwo ma zostać zawarte w Rzeszowie to przedkładają jedynie dowody osobiste i podpisują zapewnienia przedślubne tj. dokumenty, że nie istnieją pomiędzy nimi żadne przeszkody prawne, które uniemożliwiałyby zawarcie małżeństwa - tłumaczy Wiktor.Jeżeli narzeczeni urodzili się poza Rzeszowem, składają odpisy skrócone aktów urodzenia.

Rozwodnicy i wdowcy

W sytuacji, gdy osoby chcące wziąć ślub cywilny są rozwodnikami, dodatkowo przedkładają prawomocny wyrok rozwodowy lub odpis skrócony aktu małżeństwa z adnotacją o rozwodzie (jeżeli poprzednie małżeństwa zawarte były poza Rzeszowem) lub odpis skrócony aktu zgonu w przypadku wdów i wdowców, których małżonkowie zmarli poza Rzeszowem.

Kobieta pomiędzy 16. a 18. rokiem życia

Przyszła niepełnoletnia panna młoda oprócz odpisu skróconego aktu urodzenia i pisemnego zapewnienia o nieistnieniu okoliczności wykluczających zawarcie małżeństwa, musi też dostarczyć postanowienie sądu rodzinnego, zezwalające na zawarcie małżeństwa.

Cudzoziemcy

Osoby, które nie urodziły się w Polsce, muszą dostarczyć do USC odpis aktu urodzenia wraz z tłumaczeniem dokonanym przez tłumacza przysięgłego. Należy również posiadać zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa, które wydaje odpowiedni organ w kraju tej osoby. Można też przedstawić postanowienie sądu rejonowego zwalniające od przedłożenia tego dokumentu.

Świadkami ślubu cywilnego muszą być dwie osoby, które ukończyły 18 lat. Mogą być tej samej płci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24