Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sam zbuduj ogród zimowy na tarasie

Józef Lonczak
Urządzenie wnętrza ogrodu zależy od naszej pomysłowości.
Urządzenie wnętrza ogrodu zależy od naszej pomysłowości. Fot. Atlas
Dzięki przeszklonej konstrukcji ogrodu zimowego, za dnia można cieszyć się naturalnym światłem, nocą podziwiać gwiazdy. Jedni jednak cenią bardziej ascetyczny minimalizm i prostotę, a inni wręcz przeciwnie ekstrawagancję i niemal barokowy przepych.

Ilu właścicieli ogrodów zimowych, tyle koncepcji na jego urządzenie.

- Przeznaczenie i wystrój ogrodu zimowego zasadniczo ogranicza jedynie nasza wyobraźnia. Przecież nic nie stoi na przeszkodzie, aby realizować nawet najbardziej fantazyjne plany zagospodarowania przestrzeni, stanowiącej dla nas wiecznie zielony przyczółek lata w czasie jesienno-zimowych kapryśnych warunków pogodowych - zapewniają przedstawiciele WIGA System.

Jadalnia czy zielony salon

Okazuje się, że ogród zimowy dostępny w ofercie wyspecjalizowanych firm może spełniać wiele funkcji. Może być oazą egzotycznych roślin, kwitnących i upajających słodkimi zapachami, mimo panującego na zewnątrz chłodu. Może stanowić centrum toczącego się w domu życia, kusząc domowników wygodnymi kanapami, miękkimi dywanami i nastrojowym oświetleniem lub skupiając całą rodzinę przy wspólnych posiłkach.

Jednak można także całoroczną oazę zieleni urządzić sobie samemu. Od czego zacząć?

- Jako podstawę dla konstrukcji ogrodu zimowego można wykorzystać istniejący taras, pod warunkiem, że jest on w dobrym stanie technicznym - odpowiada Dariusz Stobierski, z Grupy ATLAS.

Zbuduj go sam

A co zrobić, jeśli nie mamy solidnego tarasu? - Można go samemu zbudować od podstaw lub powierzyć to zadanie fachowej ekipie. Budowę zaczynamy od wytyczenia zarysu tarasu, a następnie wykonujemy fundament. Powinien on sięgać poniżej poziomu przemarzania gruntu, czyli - w zależności od regionu na głębokość od 100 do 120 cm - radzi Stobierski.

Ze względu na zbliżająca się zimę lepiej z tymi pracami zaczekać do wiosny.

Ławy fundamentowe najlepiej wylać z betonu klasy B15. - Następnie, wykop pod fundament wykładamy folią budowlaną, aby zapobiec ucieczce wody zarobowej z zaprawy do gruntu. Gotowy fundament należy zaizolować zaprawą Atlas Woder S. Trzeba zwrócić uwagę na to, by powierzchnie kątów wewnętrznych i zewnętrznych były dokładnie pokryte zaprawą, podpowiada nasz ekspert.

Podsypka i posadzka

Z wytyczonego fundamentem obrysu tarasu usuwamy humus, choć nie zawsze jest to konieczne. Wgłębienie zasypujemy piaskiem, na który z kolei wysypujemy warstwę żwiru o grubości przynajmniej 5 cm. Całość ubijamy.

- Następnie wylewamy 10-cm warstwę chudego betonu klasy B10, a po jego związaniu, na powstałej betonowej płycie układamy izolację z papy bitumicznej. Teraz przyszedł czas na kolejną warstwę izolacyjną z twardego styropianu o grubości 10 cm. Na niej rozkładamy szczelnie folię budowlaną o grubości 0,1 mm, wywiniętą od strony domu na ścianę. Przy ścianie należy wcześniej zastosować dylatacje przyścienne w postaci taśmy dylatacyjnej lub przyklejonych cienkich pasków styropianu - radzi ekspert.

Na rozłożoną folię wylewamy posadzkę - minimalna grubość warstwy to 40 mm.

Jeżeli chcemy w naszym ogrodzie zainstalować ogrzewanie podłogowe, możemy zamontować jedynie ogrzewanie elektryczne. Do zatopienia maty grzejnej świetnie nadaje się zaprawa klejąca do płytek podłogowych Progres Mega. Posłuży ona jednocześnie do przyklejania płytek. Na tarasie najlepiej sprawdza się gres.

Ogród, ale nie na balkonie

Szyby w ogrodzie zimowym muszą zapewniać odpowiednią termoizolacyjność, spełniać warunki bezpieczeństwa i być wytrzymałe na obciążenia. Najczęściej stosowane są podwójne termoizolacyjne szyby zespolone, wypełnione gazem szlachetnym.

Z szyb zespolonych powinno być też wykonane zadaszenie oranżerii: górna ze szkła hartowanego, odpornego na uderzenia gradu, dolna z powlekanego szkła, które po stłuczeniu nie rozsypuje się w drobne kawałeczki.
Tinta lub ramka

Dobre szyby zapewnią dobrą izolacyjność termiczną i szczelność na przenikanie wody opadowej i wiatru. Takie szyby znacząco podniosą ciężar całej konstrukcji. Dlatego całoroczne ogrody nie mogą być montowane na balkonach, czy dostawiane do wystających części budynku. Potrzebują mocnych fundamentów i trwałego połączenia ze ścianą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24