Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urządzamy funkcjonalną kuchnię

Józef Lonczak
Projektanci radzą, aby w kuchni ustawić stół, przy którym mogą wygodnie usiąść wszyscy domownicy.
Projektanci radzą, aby w kuchni ustawić stół, przy którym mogą wygodnie usiąść wszyscy domownicy. Fot. Praktiker
Gotowanie, podobnie jak jedzenie wymaga właściwego otoczenia. Zdają sobie z tego sprawę nie tylko panie domu. Właśnie dlatego projekt kuchni powinien być dobrze przemyślany i funkcjonalny oraz dopasowany do wystroju całego mieszkania.

Największa przyjemność wyboru wiąże się chyba z podjęciem decyzji o stylu kuchni. Czy będą to aranżacje nowoczesne,o czy może jednak bardziej klasyczne rozwiązania.

Urzeczywistnić marzenia

Oczywiście, wybierając określony styl, ani przez moment nie możemy zapomnieć o funkcjonalności wybieranych sprzętów i mebli.

Największe możliwości wyboru ciekawych i oryginalnych rozwiązań w kuchni są na etapie projektowania lub generalnego remontu. Można wówczas wszystko zaplanować tak jak tego pragniemy.

Np. zamiast tradycyjnej zabudowy z blatem roboczym, zdecydować się na tzw. wyspę. Bodaj największą zaletą tego rozwiązania jest fakt, że przy umieszczonych na środku blatach i płytach kuchennych może pracować jednocześnie kilka osób. A pracując zespołowo, obiad przygotujemy znacznie szybciej.

Przewaga wygodnego stołu

Jednak zdaniem projektantów wnętrz, blat czy barek nie zastąpią stołu, przy którym wygodnie zasiądzie cała rodzina.

Wygodny stół to taki, przy którym wszyscy domownicy mogą swobodnie się zmieścić. Ze względów praktycznych powinien być dostępny ze wszystkich stron.

Inaczej wygląda sytuacja w małej kuchni, w której zwykle brakuje miejsca. Projektanci wnętrz radzą, aby w takiej sytuacji wstawić rozkładany stolik o niewielkich rozmiarach w zestawie z 3 lub 4 krzesełkami.

Taki patent ma niewątpliwą zaletę, bo w razie potrzeby będziemy mogli szybko stolik złożyć, w celu uzyskania większej przestrzeni.

Funkcjonalny ciąg technologiczny

- Aby zwiększyć przestronność i funkcjonalność naszej kuchni, ważne jest przede wszystkim rozplanowanie mebli i wszystkich sprzętów, a w szczególności ich odpowiednia kolejność, w tzw. ciągu technologicznym - radzi Marek Prus, ekspert firmy Praktiker.

Zgodnie z zasadami ergonomii najbliżej wejścia powinna znajdować się sfera, gdzie przechowujemy żywność tj. lodówka oraz szafki. Za nimi, powinien znajdować się zlewozmywak, a następnie kuchenka.

- Poszczególne strefy dobrze jest oddzielić blatami roboczymi. Jednak główny blat roboczy umieszcza się zazwyczaj między zlewozmywakiem a kuchenką. Jego minimalna długość nie powinna być mniejsza niż 120 cm. Pozostałe mogą mieć od ok. 40 do 80 cm - podpowiada Prus.

Oczywiście, nie zawsze da się wprowadzić w życie powyższe zalecenia dotyczące wygodnego ciągu technologicznego. Na przeszkodzie mogą stanąć w sensie dosłownym stałe elementy mieszkania jak: ściany, rozmieszczenie drzwi, okien i pionu wodno-kanalizacyjnynego.

Energooszczędny sprzęt AGD

Przy okazji urządzania kuchni należy zwracać uwagę na wygląd dobieranych sprzętów AGD, a także na ich funkcjonalność i parametry techniczne.
Szczególnie lodówka i zmywarka powinny charakteryzować się jak największą oszczędnością w zużyciu energii elektrycznej, dzięki czemu w przyszłości nasze rachunki za prąd będą niższe.

Z kolei do podstawowych sprzętów kuchennych należą: okap, zlewozmywak oraz bateria. Nie wszyscy doceniają znaczenie tego pierwszego. Tymczasem okapy, które bezpośrednio podłączamy do kanału wentylacyjnego, pełnią rolę zarówno wyciągu powietrza, jak i pochłaniacza zapachów. Zassane powietrze przechodzi przez zamontowane w okapie filtry przeciwtłuszczowe, a następnie jest usuwane na zewnątrz przez kanał wentylacyjny.

- Szerokość okapu powinna być większa od szerokości kuchni, nad którą będzie umieszczony, lub co najmniej jej równa - radzi ekspert z Praktikera.

Jeśli jednak nie mamy dostępu do przewodu kominowego, to jedynym dobrym rozwiązaniem jest pochłaniacz. Działa w obiegu zamkniętym. Wciągnięte powietrze przechodzi przez filtr niwelujący zapachy, następnie oczyszczone wraca do pomieszczenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24