Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prostata - męski (wstydliwy) problem

apiatek
Tomasz Jefimow
Rozmowa z lek. med. Dariuszem Sobierajem, Wojewódzkim Konsultantem do spraw Urologii, ordynatorem Oddziału Urologii Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego w Krośnie,

- Dlaczego panowie wstydzą się głośno mówić o pewnych chorobach?

- Wynika to z natury mężczyzn. W naszym kręgu kulturowym panowie nie chcą przyznawać się do słabości. Rzadziej odwiedzają lekarzy i czynią to tylko wtedy, kiedy muszą. Kobiety opiekują się dziećmi, więc ich kontakt z lekarzem jest częstszy. Zgłaszają się zarówno z kłopotami własnymi jak i całej rodziny.

- Jak wielu panów dotykają problemy związane z przerostem prostaty?

- Dolegliwości dolnych dróg moczowych ma około 30 proc. mężczyzn w wieku powyżej 65 roku życia. Najczęściej przyczyną tych dolegliwości jest łagodny rozrost stercza.

- Na czym polega leczenie dolegliwości prostaty: zaczynając od troski o zdrowy tryb życia a na zabiegach operacyjnych kończąc?

- Mamy wiele metod leczenia rozrostu stercza. Złotym standardem jest elektroresekcja przezcewkowa (usuwanie tkanki stercza lub pęcherza moczowego przez cewkę za pomocą pętli tnącej pod wodą, specjalnym narzędziem optycznym). W przypadku dużych gruczolaków stercza wykonujemy klasyczną adenomektomię (chirurgiczne wyłuszczenie gruczolaka). Dysponujemy również zabiegami laserowym: laserem zielonym służącym do waporyzacji stercza (odparowanie przerośniętego gruczołu krokowego), szczególnie zalecanym u osób z zaburzeniami krzepnięcia krwi, po zawałach mięśnia sercowego i udarach mózgu. Oczywiście nie wszystkich pacjentów operujemy. W zależności od zaawansowania choroby najpierw leczymy zachowawczo, a w przypadku niepowodzenia tego leczenia lub istotnego pogorszenia się parametrów mikcji, zwiększającego się zalegania moczu w pęcherzu lub wystąpienia zatrzymania moczu, decydujemy się na zabieg.Utrzymanie zdrowego stylu życia poprzez zwiększenie aktywności fizycznej, spożywanie witamin, tokoferoli, estrogenów roślinnych, nienasyconych kwasów tłuszczowych, zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby, szczególnie raka.

- W aptekach pojawiło się wiele preparatów roślinnych, które mają pomagać w chorobie i można je kupić bez recepty. Co pan sądzi o skuteczności tych specyfików?

- Skuteczność specyfików roślinnych nie do końca jest potwierdzona, a wręcz przez część środowiska naukowego negowana. Według mojego doświadczenia zawodowego fitosterole i inne wyciągi roślinne łagodzą objawy podrażnienia dolnych dróg moczowych, szczególnie w początkowej fazie przerostu prostaty, dlatego nie neguję ich zastosowania i dość chętnie je stosuję.

- Czy można zapobiec pojawieniu się problemów z prostatą?

- Dolegliwości związane z prostatą nasilają się z wiekiem pacjentów. Natomiast świadomość ich występowania jest rozmaita w różnych grupach społecznych i zawodowych. Takie objawy jak częstomocz dzienny i nocny, osłabienie strumienia moczu, trudności w rozpoczęciu mikcji, uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza mogą wystąpić zarówno w łagodnym rozroście prostaty jak i w raku prostaty. Niestety, wielokrotnie choroba nowotworowa prostaty rozwija się we wczesnej fazie bezobjawowo, wówczas pomocne w jej rozpoznaniu jest badanie per rectum oraz oznaczenie PSA czyli specyficznego antygenu sterczowego w surowicy krwi.

- Niebawem rozpocznie się ogólnopolski program badań profilaktycznych prostaty. Jak będzie przebiegał?

- Poprowadzą go poradnie urologiczne i onkologiczne wytypowane na terenie całego województwa. Integralną częścią tego programu oprócz wywiadu i badania fizykalnego będzie badanie per rektum oraz oznaczenie poziomu PSA. W wybranych przypadkach wykonywane USG przezodbytnicze i inne konieczne badania.

- Kto powinien skorzystać z bezpłatnych badań?

- Będą one miały charakter badań przesiewowych związanych z wczesnym wykryciem raka prostaty. Obejmą mężczyzn po 50 roku życia, w szczególności tych, u których w rodzinie wystąpił nowotwór prostaty.

Rozmawiał: Janusz Pawlak

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24