Jesteś tu: Strona główna DODATKI Auto Artykuł

Jak naprawić i dbać o chłodnicę w samochodzie

Dodano: 30 września 2009, 14:10 Autor:

Twój samochód trapią wycieki płynu chłodzącego? Przyczyny tych problemów możesz poszukać w chłodnicy. To delikatne, aluminiowe urządzenie jest bardzo podatne na uszkodzenia.

Chłodnica to serce układu odpowiadającego za chłodzenie silnika w samochodzie. Wypływająca z niej ciecz chłodząca przepływa następnie przez specjalne kanały w bloku i głowicy silnika, zmniejszając ich temperaturę. Ciecz krąży napędzana przez pompę wodną.

Aluminium jest mniej trwałe

Żywotność chłodnicy zależy od wielu czynników.
- Przy codziennej, bezwypadkowej eksploatacji auta, dzisiejsze, aluminiowe podzespoły wytrzymują do 5-6 lat. Kiedyś były mosiężne i bardziej wytrzymałe – mówi Artur Kotwica, właściciel warsztatu naprawiającego chłodnice.

Zupełnie inaczej sytuacja przedstawia się w autach powypadkowych. Szczególnie, gdy samochód był uderzony z przodu, chłodnica może przeciekać. Uszkodzenia mogą powstać także w czasie naprawy auta, np. przez uderzeni chłodnicy twardym narzędziem. A wówczas trzeba ją naprawić, bo zbyt duże ubytki płynu chłodzącego mogą doprowadzić do przegrzania silnika.

- Chłodnice można lutować, ale nie zawsze się to opłaca. Na taki zabieg można zdecydować się wówczas, gdy dziura jest mała, a nowa część kosztuje kilkaset złotych. Są jednak sytuacje, gdy dziur jest zbyt wiele, a koszt naprawy przewyższałby kupno nowej chłodnicy – mówi A. Kotwica.

Nie zawsze opłaca się naprawiać

Lutowanie to niewielki koszt. W przypadku samochodu osobowego za taka usługę zapłacimy od 20 do 100 zł. Dodatkowa opłatę mechanik może sobie zażyczyć w przypadku, gdy urządzenie jest mocno schowane i trzeba się sporo namęczyć, aby je wyjąć. A ile kosztuje nowa chłodnica?

- Rozpiętość cenowa jest olbrzymia. W przybliżeniu można jednak powiedzieć, że zamienniki do większości osobowych aut można dostać już a ok. 200-400 zł. I takie części najchętniej montują moi klienci – mówi Stanisław Płonka, mechanik samochodowy.

Kierowcy coraz częściej kupują też używane chłodnice na aukcjach internetowych. Ceny są tu nawet o połowę niższe niż w sklepie. Należy jednak pamiętać, że kupno używanej chłodnicy to spore ryzyko. Dlatego decydując się na takie rozwiązanie, należy zawsze wyszukać sprzedawcę, który da na nią gwarancję rozruchową.

Czytaj więcej o:
  • chłodnica
  • lutowanie
  • naprawa
  • wyciek
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Aktualne ceny paliw na Podkarpaciu (30.09.2009 r.)

Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z dystrybucją »

Kontakt z AR24 »

Zadzwoń 0 800 669 469

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nowiny24 są częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nowiny24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.