Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studenci Politechniki Rzeszowskiej najlepsi w Polsce w konstruowaniu samolotów

Beata Terczyńska
Ekipa młodych konstruktorów PRz (od lewej): Marcin Marchewka, Maciej Roga, Maciej Dubiel, Michał Wojas, Grzegorz Łobodziński, Michał Karaśkiewicz, Piotr Szaniec i Mieczysław Małek.
Ekipa młodych konstruktorów PRz (od lewej): Marcin Marchewka, Maciej Roga, Maciej Dubiel, Michał Wojas, Grzegorz Łobodziński, Michał Karaśkiewicz, Piotr Szaniec i Mieczysław Małek. FOT. WOJCIECH ZATWARNICKI
Podczas międzyuczelnianych zawodów w Bezmiechowej studenci Politechniki Rzeszowskiej byli bezkonkurencyjni. Zachwycili wszystkich dwoma skonstruowanymi przez siebie modelami samolotów, wyposażonymi w kamery, aparaty i spadochrony.
Wysokie loty Politechniki RzeszowskiejStudenci Politechniki Rzeszowskiej, zajeli pierwsze miejsce, podczas miedzyuczelnianych zawodów w konstruowaniu samolotów rozgrywanych w Bezmiechowej. W zawodach wzielo udzial 8 polskich uczelni.

Wysokie loty Politechniki Rzeszowskiej

W Bezmiechowej pod Leskiem, studenci pochwalili się "Gackiem" - ubiegłorocznym, lecz udoskonalonym modelem, zdalnie sterowanym z ziemi i nowym "Wiewiórem: szarym, ważący 5 kg, który może wznieść się w górę nawet na 1,5 km.

Rozpiętość jego skrzydeł to 2,14 m, długość - 1,35 m. Wiewiór może pędzić z prędkością do 120 km na godz.

- Wszystko w nim zrobiliśmy sami. Według nowoczesnych technologii - mówią młodzi konstruktorzy.

Zaletą obu jest to, że mogą być wykorzystywane np. przez celników i policję do obserwacji terenu oraz robienia zdjęć.

Liczyła się precyzja

Zawody w Bezmiechowej organizowane są od 2005 r. Podczas tegorocznych sędziwie punktowali najpierw prezentację modelu. Później był oceniany lot i wykonanie zadania, czyli znalezienie punktów na ziemi rozmieszczonych w promieniu kilometra, a także podanie pozycji geograficznych. Drużyna z PRz okazała się najlepsza.

Chcą się pokazać

- Z przyjemnością obserwuję, jak studenci udoskonalają modele - mówi Piotr Jaśkowski ze Stowarzyszenia Młodych Inżynierów Lotnictwa, które zorganizowało 4 - dniowe międzyuczelniane warsztaty lotnicze (konkurs był jednym z elementów). Wzięło w nich udział ponad 90 osób z 8 polskich uczelni.

- Młodzi konstruktorzy zastosowali rozwiązania, których nie powstydziłaby się żadna komercyjna firma - dodaje.

Zdobywcy pierwszego miejsca przyznają, że w konkursie najbardziej chodziło im o prestiż, pokazanie umiejętności. Nagrody były symboliczne: puchary, dyplomy i drobne upominki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24