Turystyka

W Sołonce za 700 tys. zł zbudują kaskadę solankową

Dodano: 20 sierpnia 2009, 9:08 Autor:

W Sołonce, w gminie Lubenia jest kilkusetletnia studnia ze słoną wodą. To pozostałość dawnej żupy solnej. Władze gminy chcą wykorzystać solankę i wybudować tu mini tężnię.
Bożena Baran z UG w Lubeni prezentuje projekt tężni.

Bożena Baran z UG w Lubeni prezentuje projekt tężni. (fot. Fot. Krystyna Baronowska)

O tym, że w Sołonce są źródła słonej wody, mieszkańcy wiedzieli od dawna. Korzystali z tego daru natury w dość prozaiczny sposób - używając wody do gotowania ziemniaków czy kapusty. Nikt nie podejrzewał, że w tym miejscu była żupa solna. Teraz władze gminy postanowiły wykorzystać źródło słonej wody.

Będzie jak w Ciechocinku

- Już za rok zaprosimy chętnych, którzy zechcą pooddychać powietrzem nasyconym jodem do Sołonki – zapewnia Adam Warzybok, wójt gminy Lubenia. – Chcemy, żeby powstała tam kaskada solankowa, taka mini tężnia. Solanka jest w 26. metrowej studni, co potwierdził Państwowy Zakład Higieny w Poznaniu. Mamy już plany, w przyszłym tygodniu ogłosimy przetarg. W 2010 roku wszystko powinno być gotowe.

Całość inwestycji to koszt ok. 700 tys. zł. Z tego 75 procent pieniędzy będzie pochodziło z UE, z programu Rozwój Obszarów Wiejskich, resztę wyłoży gmina.

Atrakcja turystyczna

Wójt nie ukrywa, że liczy na to, iż tężnia będzie elementem promocji gminy.

- Mamy nadzieję, że będą do nas przyjeżdżać turyści, bo okolica jest piękna, mamy wiele atrakcji, a takich miejsc, gdzie jest tężnia solna na Podkarpaciu nie ma – cieszy się Warzybok.

Studnia solna w Sołonce ma głębokość ponad 26 metrów. Wypełniona jest słoną wodą. Znaleziony tam kołowrót drabinki, część zadaszenia i inne elementy wskazują, iż są to pozostałości średniowiecznej żupy solnej.

Decyzją władz austriackich, tuż po I rozbiorze w 1772 r., żupa została zniszczona, by nie stanowiła konkurencji dla przejętych przez władze austriackie kopalni soli w Bochni i Wieliczce. Świadczą o tym drewniane pozostałości konstrukcji wydobyte ze sztolni. Nadpalone, pocięte, zrujnowane ludzką ręką. Elementy żupy są eksponowane w Muzeum Szkolnym w Lubeni.

Czytaj więcej o:
  • Lubenia
  • Podkarpacie
  • Sołonka
  • turystyka
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z dystrybucją »

Kontakt z AR24 »

Zadzwoń 0 800 669 469

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nowiny24 są częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nowiny24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.