Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W skansenie w Sanoku powstanie Galicyjski Rynek

Elżbieta Karaczkowska
Umowę o dofinansowanie przedstawionego przez Muzeum projektu podpisali Bogdan Zdrojewski – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Jerzy Ginalski – Dyrektor Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku
Umowę o dofinansowanie przedstawionego przez Muzeum projektu podpisali Bogdan Zdrojewski – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Jerzy Ginalski – Dyrektor Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku Fot. Elżbieta Karaczkowska
Dom krawca i nauczyciela, apteka, poczta, karczma to tylko niektóre repliki budynków, które będzie można za 2 lata zobaczyć w Parku Etnograficznym w Sanoku.

Dziś, o godz. 10, na przedpolu Parku odbyło się oficjalne podpisanie umowy.

Ocenę projektu pn. "Galicyjski Rynek - budowa sektora miejskiego w Parku Etnograficznym w Sanoku" zakończono 1 lipca 2009 r. Projekt ten, w ramach konkursu "Kultura i dziedzictwo kulturowe" Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko złożyło Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.

Projekt został oceniony pozytywnie. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podjął decyzję o przyznaniu dofinansowania w wysokości 11 851 818,40 zł.

Zaplanowana w ramach projektu inwestycja ma polegać na rekonstrukcji centrum małego podkarpackiego miasteczka z II połowy XIX w. W skład zamierzenia wchodzi 26 drewnianych obiektów kubaturowych, zgrupowanych w formie małego rynku. W jego obrębie planuje się także pokazać najbardziej nietypowe i najistotniejsze przejawy życia społecznego i gospodarczego tych najmniejszych organizmów miejskich z przełomu wieku.

Umowę o dofinansowanie przedstawionego przez Muzeum projektu podpisali Bogdan Zdrojewski - Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Jerzy Ginalski - Dyrektor Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.

- Gratulacje dla Sanoka. Poziom przedstawionego przez Muzeum projektu był bardzo wysoki, dlatego też znalazł się na liście głównej. Atuty projektu podzieliłbym na dwie części. Formalności, bo, po pierwsze projekt był dobrze wypełniony, po drugie dostał wsparcie władz samorządowych, po trzecie, czas jego realizacji (ok. 2 lata) można było ocenić jako realny, krótki i ambitny - mówił Bogdan Zdrojewski.

Budowa miasteczka w Parku Etnograficznym w Sanoku, nie będzie odtworzeniem jednostkowego, wybranego miasta, ani też przypadkowym zestawem zachowanych domków, ale swoistą syntezą miasteczek występujących na terenie południowo-wschodniej Polski. Każdy obiekt (wedle swojej funkcji) zostanie wyposażony w stosowne meble, sprzęty i urządzenia dające zwiedzającym pełny obraz życia, pracy, i wypoczynku mieszkańców galicyjskiego miasteczka - Polaków, Żydów i Ukraińców.

Zakres rzeczowy projektu obejmuje budowę sektora miejskiego w Parku Etnograficznym w Sanoku pn. Galicyjski Rynek. Wokół czworokątnego placu - rynku wybudowane zostaną budynki, których rozmieszczenie będzie stanowić typowy układ galicyjskiego miasteczka.

W układzie tym przewidziano repliki konkretnych budowli oraz wzniesienie oryginalnych obiektów z kilkunastu podkarpackich miejscowości. Będą to budynki o charakterze mieszkalnym, mieszkalno-handlowym i mieszkalno-usługowym. Większość obiektów będzie pełniła wyłącznie funkcje muzealne (ekspozycyjne), a inne zostaną zaadoptowane do funkcji użytkowych.

- To pomysł pionierski Sanoka. Oczywiście droga do jego realizacji nie była łatwa. Musieliśmy przejść wszystkie etapy związane z oceną projektu( liczył się wtedy każdy punkt), ale udało się. Nasz projekt spełnił wszystkie kryteria - mówił Jerzy Ginalski, dyrektor Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. - Będzie to na pewno jedna z większych atrakcji Sanoka.

Realizując budowę Galicyjskiego Rynku, sanocki skansen powiększy swoją powierzchnię ekspozycją o blisko 2 ha. Powstaną nowe tereny rekreacyjne oraz dojścia, drogi i podjazdy do poszczególnych obiektów, przystosowane także dla potrzeb osób niepełnosprawnych.

Po podpisaniu umowy nastąpiło symboliczne "zawiązanie" podwaliny po przyszła inwestycję, a po niej konferencja prasowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24