Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kąpiele solankowe w Szpitalu Miejskim w Rzeszowie

Beata Terczyńska
Tu na razie jest rumowisko, ale będzie zakład wodoleczniczy. Pierwsi pacjenci skorzystają z kąpieli leczniczych we wrześniu przyszłego roku
Tu na razie jest rumowisko, ale będzie zakład wodoleczniczy. Pierwsi pacjenci skorzystają z kąpieli leczniczych we wrześniu przyszłego roku Fot. Dariusz Danek
Rozpoczęła się budowa zakładu wodolecznictwa w Szpitalu Miejskim w Rzeszowie.

Na 300 m kw., piętro pod izbą przyjęć, mieścić się będą: hydroterapia, czyli leczenie wodą, kinezyterapia - leczenie ruchem oraz fizykoterapia - naświetlanie, leczenie ultradźwiękami.

Tworzenie miejskiego miniuzdrowiska poprzedziły dwa lata przygotowań. Dzięki tej inwestycji, wykorzystane będą lecznicze źródła odkryte w szpitalnym parku. Przetarg na budowę wygrała rzeszowska firma Unimex.

Lecznicze źródła 300 m pod ziemią

Odwiert, który znajduje się ok. 10 - 15 m od głównej ściany szpitala, powstał z myślą o dodatkowym zaopatrzeniu miasta w wodę. Okazało się jednak, że na 300 m głębokości, znajduje się solanka: chlorkowo-sodowa i jodkowa.

- Wydajność tego źródła jest duża, bo wynosi 1,2 m sześciennego na godzinę. Stężenie solanki jest większe, niż w Iwoniczu-Zdroju. Wynosi 5,98 proc. - mówił nam wczoraj Leszek Czerwiński, dyr. SM w Rzeszowie.

Mamy więc wodę lepszą, niż w niejednym znanym sanatorium. Została ona zbadana przez Państwowy Instytut Higieny w Poznaniu. Okazało się, że ma około… 12 mln lat.

Dobra na serce, korzonki, oskrzela

Sprawdzone zostały także walory zdrowotne rzeszowskich wód mineralnych. Uznano, że można nimi leczyć zwyrodnienia stawów i mięśni. Nadają się do kuracji po operacjach ortopedycznych i różnorakich urazach. Skorzystają z nich zmagający się z chorobami układu krążenia. Solanka może być stosowana przy inhalacjach, do leczenia chorób nosa, zatok, górnych dróg oddechowych i oskrzeli.

W kompleksie zakładu przyrodniczo - leczniczego, który będzie się mieścił w podziemnej części szpitala (ale z oknami), staną kabiny z 8 wannami do kąpieli indywidualnych.

Wodę trzeba podgrzać

Kiedy przyjmowani będą pierwsi pacjenci? - We wrześniu przyszłego roku - oblicza dyr. Czerwiński.

- Wcześniej czeka nas mnóstwo pracy. W tej chwili w pawilonie wyburzane są ścianki działowe, bo nowe stawiane będą w innych miejscach. Ekipa przygotowuje też plac do robót instalacyjnych. W drugim etapie czeka przebudowa węzła cieplnego. Wydobytą wodę trzeba bowiem rozcieńczyć i podgrzać.

Z tym trzeba czekać do kolejnego lata. Nie można takich prac wykonać w sezonie grzewczym.

Cała inwestycja będzie kosztować ok. 3,6 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24