Kwiat, który sadzimy w maju

Dodano: 13 maja 2009, 15:00 Autor:

Kanny to bardzo dekoracyjne byliny. Zwane paciorecznikami wysadzamy do gruntu w maju. Uprawiane jako rośliny jednoroczne, tworzą mięsiste kłącza. Nie zimują na rabatkach, lecz w piwnicy.
Wysadzone teraz kanny zakwitną w sierpniu.

Wysadzone teraz kanny zakwitną w sierpniu. (fot. fot. KRYSTYNA BARANOWSKA)

Niezwykle dekoracyjne, dorastające do półtora metra mogą tworzyć okazałe klomby i rabaty. Sadzimy je też w misach i dużych pojemnikach, aby ciekawie zdobiły tarasy. Są świetnym tłem dla innych, niższych roślin kwitnących.

Kanny charakteryzują duże, szerokie liście, zielone lub ciemnoczerwone. Na pędach osadzone są kłosy z kwiatami o różnych barwach - różowe, białe, czerwone, pomarańczowe, kremowe, żółte a także dwubarwne. Kwitną od sierpnia do października.

- Ponieważ nie zimują w gruncie, kłącza przechowujemy w lekko wilgotnym piasku, w piwnicy lub pomieszczeniu suchym i przewiewnym gdzie temperatura wynosi ok. 8-10 st. C - doradza Anna Krzeszowska, współwłaścicielka Centrum Ogrodniczego "Zielony Klomb”. - Z końcem jesieni przycinamy rośliny na wysokości 15 cm i wykupujemy je, pamiętając, by pozostawić ziemię wokół kłączy.

W lutym lub marcu sadzimy przechowane kłącza (duże, z wieloma oczkami warto podzielić) do doniczek z ziemią kompostowo-liściową i umieszczamy w cieplejszym pomieszczeniu (20-25 st. C). W kwietniu należy przesadzić kanny jeszcze raz do większych doniczek (trzymać w temperaturze 13-16 st. C). Dopiero w drugiej połowie maja sadzimy je na rabatach i klombach.

Kanna lubi miejsca słoneczne, glebę żyzną, próchniczą. Kłącza sadzimy co 50-60 cm, obficie podlewamy, a podczas kwitnienia zasilamy nawozem płynnym. Zdaniem Anny Krzeszowskiej warto spróbować kompozycji kanny z iglakami, roślina dobrze wygląda też w centralnych miejscach na rabacie albo w grupach tworzących tło dla innych roślin. Jeśli już wysadziliśmy kanny do gruntu, musimy uważać na bardzo chłodne noce i osłonić je przed mrozem.

Czytaj więcej o:
  • dom
  • kwiaty
  • ogród
  • rośliny
  • zieleń
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najczęściej czytane
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z dystrybucją »

Kontakt z AR24 »

Zadzwoń 0 800 669 469

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nowiny24 są częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nowiny24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.