Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin gimnazjalny: poloniści i matematycy radzą jak się do niego przygotować

Beata Terczyńska
Zanim zmierzysz się z zadaniami postaraj się uporać ze stresem.
Zanim zmierzysz się z zadaniami postaraj się uporać ze stresem. Fot. Wojciech Zatwarnicki
Nauczyciele języka polskiego i matematyki podpowiadają gimnazjalistom, jak przygotować się do egzaminów na zakończenie szkoły.

Po pierwsze, nie śpiesz się z odpowiedziami. Wcześniej uważnie i dokładnie czytaj polecenia! Nawet kilka razy. Zwracaj uwagę na słowa, zwłaszcza podane małym drukiem. Czasu jest na tyle, że zdążysz.

Wstęp, rozwinięcie i zakończenie

Przy dłuższych pracach pisemnych - jak opowiadanie lub rozprawka zwracaj uwagę na wymaganą w zadaniu objętość.

Jeśli masz polecenie: Praca nie może być krótsza, niż połowa miejsca na odpowiedź, nie pisz, ile zmieścisz, ale też nie rozciągaj przesadnie liter by zapełnić miejsce, bo egzaminator to zauważy. A ty ryzykujesz utratę cennych punktów.

Przy zadaniach z języka polskiego, nie zapominaj o trójdzielności kompozycji, czyli o wyróżnieniu wstępu, rozwinięcia i zakończenia. Dbaj, aby twoja praca miała wyraźne akapity.

Liczne są przykłady uczniowskich błędów wynikających z pośpiechu, złego zrozumienia polecenia itp. W zadaniu: "Podkreśl, które zdanie nie jest prawidłową opinią", gimnazjaliści omijają wzrokiem słowo "nie". Gdy zadanie brzmi: "Wymień kilka przykładów", młodzież nie dostrzega słowa "kilka" i podaje jeden przykład. Nie zauważa też słów "tylko" i "wyłącznie".

Rz z kropką nie przejdzie

Ważne daty dla gimnazjalistów

22, 23, 24 kwietnia - egzaminy gimnazjalne

18 - 29 maja - składanie podań do wybranych szkół

26 czerwca - nie później niż do godz.15 ogłoszenie list kandydatów do szkół

29 - 30 czerwca - potwierdzenie woli podjęcia nauki w danej szkole

1 lipca - rozpatrywanie odwołań

2 lipca, do godz.15 - ogłoszenie list osób przyjętych do szkół

Poloniści podpowiadają by przy krótkich formach wypowiedzi, jak list, zaproszenie, ogłoszenie, podanie, skupić się na poleceniu, bo z reguły są tam "ukryte" potrzebne dane.

Jaka wiedza na pewno jest wymagana na egzaminie humanistycznym? I co warto sobie przypomnieć?

- Trzeba sobie przypomnieć, co to są środki stylistyczne i związki frazeologiczne. A także reguły ortograficzne oraz gdzie trzeba stawiać przecinki. Pamiętajmy także tytuły lektur, autorów i bohaterów oraz gatunki i rodzaje literackie - radzą poloniści.

Pisząc rozprawkę, pamiętaj, by koncentrować się na argumentacji swojego stanowiska. Jeśli w zadaniu widzisz słowa "uzasadnij, przedstaw swoje zdanie, przekonaj", używaj zwrotów: "uważam, że, ponieważ, bo, sądzę, według mnie".

Czasem gimnazjaliści, nie znając reguł ortograficznych, próbują "oszukać egzaminatora" np. stawiając nad "rz" kropkę. Taka sztuczka nie przejdzie. Oceniający uzna to za błąd.

Weź tylko te przybory, które są dopuszczone: długopis, linijkę, ekierkę, cyrkiel, kątomierz. Zostaw w domu telefon. Gdyby na egzaminie zadzwoniła komórka oznacza to przerwanie pracy ucznia.

Nie zapomnij legitymacji

Zanim zaczniesz rozwiązywać zadania, sprawdź, czy zestaw egzaminacyjny ma wszystkie kartki. Przelicz je. I zakoduj pracę tak, jak cię uczyli nauczyciele.
Ważne jest, by arkusze wypełniać czarnym długopisem lub atramentem, tego wymaga elektroniczny system sprawdzania pracy! Pamiętaj: nie wolno używać korektora!

Jeśli trzeba zaznaczyć kratkę z odpowiedzią A, B, C lub D - nie stawiaj krzyżyka, ani kreski tylko dokładnie zamaluj na czarno całą kratkę. Tak, jak jest w poleceniu.
Jeśli się pomylisz i chcesz zmienić odpowiedź, błędne zaznaczenie otocz kółeczkiem i zamaluj inną kratkę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24