Jesteś tu: Strona główna DODATKI Auto Artykuł

Uwaga kierowcy, nowe przepisy ruchu drogowego na Słowacji

Dodano: 24 marca 2009, 12:59 Autor:

O nowych przepisach ruchu drogowego obowiązujących na Słowacji rozmawiali przed chwilą policjanci z Rzeszowa, Presova i Starej Lubovny.

Pavol Pastircak z policji w Starej Lubovnie:

- Nasze przepisy są bardzo surowe wobec pijanych kierowców. Każdy, kogo przyłapiemy na jedzie po alkoholu musi liczyć się z utratą prawa jazdy na 1-5 lat i mandatem w wysokości nawet 1300 euro. W przypadku Polaków oznacza to utratę uprawnień do kierowania na terenie Słowacji. Złamanie zakazu oznacza stanięcie przed sądem, gdzie kierowca odpowiada za przestępstwo.

Dzisiejsze warsztaty w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie poświęcono ruchowi drogowemu. Głównie ze względu na zmianę przepisów, jaka u naszych południowych sąsiadów nastąpiła w lutym.

Od tej pory ograniczenie prędkości w miastach wynosi tam 50 km/h, kierowcy mają całoroczny obowiązek jazdy na światłach, a pojazdy, które nie mogą jechać szybciej niż 80 km/h nie mogą wjeżdżać na autostradę.

Zmieniły się też stawki mandatów. Np. za przekroczenie prędkości można zapłacić nawet 650 euro. Kierowcy, który nie ma na mandat, policja może zatrzymać prawo jazdy.

Wybierając się na Słowację kierowcy powinni też pamiętać o odpowiednim wyposażeniu auta. W razie kontroli policyjnej należy wykazać się zapasowym kompletem żarówek, odblaskową kamizelką (w zasięgu ręki) i apteczki. W samochodzie osobowym nie trzeba natomiast mieć gaśnicy.

W ubiegłym roku w lubianym przez Polaków rejonie Starej Lubovny doszło do ok. 400 wypadków drogowych. 40 z nich spowodowali kierowcy z Polski. Część z nich była pod wpływem alkoholu.

Czytaj więcej o:
  • mandaty
  • przepisy
  • Słowacja
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z dystrybucją »

Kontakt z AR24 »

Zadzwoń 0 800 669 469

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nowiny24 są częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nowiny24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.