Jesteś tu: Strona główna Region Artykuł

Alimenciarze wystraszyli się listy dłużników

Dodano: 22 marca 2009, 8:15 Autor:

6 milionów zł winni są swoim dzieciom alimenciarze z Podkarpacia, którzy figurują w Krajowym Rejestrze Długów. Wielu, odkąd trafiło na "czarną listę” znowu płaci na utrzymanie dzieci.
- Były mąż nie płacił na moją córkę przez 10 lat. Ostatnio dostaję pieniądze regularnie. Dzięki temu mogę zapewnić mojej córce lepsze warunki - mówi pani Barbara ze Strażowa.

- Były mąż nie płacił na moją córkę przez 10 lat. Ostatnio dostaję pieniądze regularnie. Dzięki temu mogę zapewnić mojej córce lepsze warunki - mówi pani Barbara ze Strażowa. (fot. KRYSTYNA BARANOWSKA)

- Wpisanie alimenciarzy do rejestru było jeden z lepszych pomysłów - twierdzi Alicja Łabęcka, prezes Stowarzyszenia "Godne życie dla dzieci”. - W końcu poczuli zagrożenie i zaczęli płacić nawet ci, którzy migali się przez lata.

Ponad 500 osób na liście

Zwykle ukrywali swoje dochody lub przepisywali majątek np. na konkubinę. Nawet mając za sobą wyrok sądowy i komornika, samotni rodzice nie mogli liczyć na alimenty. Teraz ci, którzy trafiają do KRD płacą, bo muszę się liczyć z utratą wiarygodności. Z Podkarpacia w rejestrze jest 534 alimenciarzy. Mogą mieć kłopot z otrzymaniem kredytu, kupnem telefonu lub artykułów na raty.

- Ale to samo czują ich dzieci, które nie dostają zasądzonych alimentów i nie mogą pozwolić sobie na nowe buty, piórnik albo szkolną wycieczkę - wyjaśnia Andrzej Kulik, rzecznik prasowy KRD.

Od 1 października 2008 osoby, które od minimum 6 miesięcy uchylają się od płacenia alimentów, mogą trafiać na listę dłużników prowadzoną przez Krajowy Rejestr Długów. Wystarczy, że gmina podpisze z KRD umowę o przekazywaniu danych dłużników. W rejestrze figuruje już 534 alimenciarzy z Podkarpacia.

Nie wszyscy pytają o długi

Jednak jak sprawdziliśmy, wpis w KRD nie zawsze utrudnia zakup telefonu albo otrzymanie kredytu. Np. pracownicy Ery, by sprawdzić osobę w KRD muszą mieć jej pisemną zgodę; Bank Zachodni WBK nie współpracuje z KRD, a dla Pekao SA informacja, że ktoś jest na czarnej liście nie oznacza, że nie dostanie pożyczki.

-Te dane mają znaczenie przy kredycie konsumenckim czy mieszkaniowym, ale ich nie determinują. Analizujemy sytuację finansową kredytobiorcy indywidualnie -zaznacza Magdalena Załubska-Król z Banku Pekao SA.

Czytaj więcej o:
  • alimenty
  • Podkarpacie
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Burmistrz Jedlicza zarzuca szantaż byłemu opozycjoniście

Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z dystrybucją »

Kontakt z AR24 »

Zadzwoń 0 800 669 469

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nowiny24 są częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nowiny24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.