Jesteś tu: Strona główna Region Artykuł

Ile kosztuje "co łaska” w kościołach na Podkarpaciu?

Dodano: 20 marca 2009, 7:00 Autor:

Ile kosztuje "co łaska” w kościołach na Podkarpaciu?

(fot. OPRAC. ŁUKASZ BIAŁORUCKI)

200-300 zł za chrzciny i pogrzeb, 200-1000 zł za ślub, 1000-1500 zł za cykl mszy gregoriańskich. Właśnie tyle, a nie jak twierdzi kuria "co łaska”, kosztuje posługa kapłańska na Podkarpaciu.

Dzwonimy do parafii Opatrzności Bożej w Rzeszowie.

- Szczęść Boże. Chciałbym zamówić msze gregoriańskie za duszę dziadka. W mojej parafii ksiądz odmówił, bo mam tylko 400 zł. Czy taka ofiara u księdza wystarczy?

- Proszę się nie dziwić księdzu, który odmówił. Normalnie za mszę daje się ok. 30 zł. Mnożąc przez 30 dni to znacznie więcej niż 400 zł. W tej sytuacji może pan dozbierać pieniędzy albo zamówić np. cztery msze - słyszymy w słuchawce.

Co łaska - czyli wszędzie inaczej

Mimo, że opłaty za sakramenty zależą od zasobności portfeli wiernych, to "co łaska” w każdej parafii wygląda inaczej. W naszym regionie np. za ślub płaci się od 200 do nawet 1000 zł. 200-300 zł kosztuje chrzest albo pogrzeb. Ofiara za mszę w czyjejś intencji to zazwyczaj 30-50 zł. Na msze gregoriańskie, odprawiane za duszę zmarłego codziennie przez miesiąc, trzeba uiścić 1000-1500 zł.

Duchowni osiągający przychody z opłat za pełnione funkcje duszpasterskie, opłacają zryczałtowany podatek dochodowy. Jego stawki określane są przez naczelnika urzędu skarbowego, a ich wysokość uzależniona jest od pełnionej funkcji duszpasterskiej i od liczby mieszkańców parafii. Osoby duchowne nie mają obowiązku składania zeznań podatkowych, jednak po zakończeniu roku (do 31 stycznia) składają PIT-19A o wysokości zapłaconych i odliczonych od ryczałtu składek na ubezpieczenie zdrowotne.

W niektórych parafiach wypada zapłacić nawet za wydanie zaświadczenia potrzebnego do chrztu czy ślubu w innej parafii. Koszt - ok. 50 zł. I chociaż nie są to sumy oficjalnie proponowane przez duchownych, zwyczajowo tyle się płaci.

- Na co idą te pieniądze - pytamy w rzeszowskiej kurii diecezjalnej.

- Dowolna ofiara za ślub czy chrzest to pieniądze na funkcjonowanie kościoła. O oficjalnym cenniku nic jednak nie wiem, dlatego nie chcę tego komentować - mówi ks. Jan Szczupak, kanclerz kurii.

Do kościelnego też z kopertą

W wielu świątyniach osobne koperty z gotówką trzeba wręczyć też osobom, pomagającym przy uroczystościach. Np. za oprawę muzyczną ślubu organista inkasuje średnio 200 zł. Kościelnemu płaci się ok. 100 zł. Czy to powszechna praktyka?

- Nie wiem, nikomu do kieszeni nie zaglądam. To indywidualna sprawa każdego człowieka. O to trzeba pytać samych zainteresowanych - ucina ks. Szczupak.
Ci jednak nie chcą rozmawiać. Szacujemy, że w sezonie na śluby z kopert mogą zarobić nawet półtora tysiąca miesięcznie. A ponieważ zryczałtowany podatek od dochodów płacą jedynie księża, dla organisty czy kościelnego datki to czysty zarobek.

Czy powinno się wprowadzić oficjalny cennik opłat w kościele - podyskutuj na forum.nowiny24.pl

Czytaj więcej o:
  • Jasło
  • kościół
  • Nowa Sarzyna
  • Podkarpacie
  • religia
  • Rzeszów
  • Tarnobrzeg
  • Ustrzyki Dolne
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Mieszkaniec Wesołej kupił alkohol za kradzione pieniądze

Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z dystrybucją »

Kontakt z AR24 »

Zadzwoń 0 800 669 469

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nowiny24 są częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nowiny24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.