Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto dziedziczy majątek po rolniku

Grażyna Woźniak
Rys. Tomasz Wilczkiewicz
O zasadach dziedziczenia majątku rolnego po zmarłym informuje Paweł Kędzierski, rzeszowski prawnik.

Często mylonymi pojęciami są otwarcie spadku i nabycie spadku. Dlatego warto przypomnieć, że otwarcie spadku następuje po śmierci spadkodawcy. Spadkobierca nabywa zaś spadek z chwilą otwarcia spadku. Nabycie spadku oznacza, że spadkobierca uzyskuje wszystkie dobra i prawa, ale także i przejmuje obowiązki po zmarłym spadkodawcy.

Jeśli właściciel gospodarstwa rolnego zmarł później niż 14 lutego 2001 r., nie pozostawiając po sobie testamentu, to dziedziczenie następuje na zasadach ogólnych. Czyli gospodarstwo odziedziczą w pierwszej kolejności: małżonek i dzieci spadkodawcy. Jeżeli dziecko nie dożyło otwarcia spadku udział spadkowy przypada wnukom, czyli zstępnym spadkodawcy.

W kolejce po spadek

Kiedy spadkodawca nie posiada dzieci, dziedziczyć będą: małżonek, rodzice i rodzeństwo zmarłego.

Jeżeli spadkodawca nie ma dzieci ani małżonka albo zmarli oni wcześniej, do dziedziczenia powołani są rodzice i rodzeństwo zmarłego.

W przypadku, gdy i jedno z rodzeństwa nie dożyło śmierci spadkodawcy wówczas ich udział spadkowy przypada ich dzieciom lub wnukom.

Na jakich warunkach

Jeżeli właściciel gospodarstwa rolnego zmarł w okresie od 5 lipca 1963 do 13 lutego 2001 r. nie pozostawiając po sobie testamentu, wówczas spadkobiercą gospodarstwa rolnego może być tylko osoba spełniająca jedno z czterech opisanych poniżej wymagań.

- Spadkobiercą może być osoba, która stale pracuje bezpośrednio przy produkcji rolnej. Może być to praca na jakimkolwiek gospodarstwie, ale w charakterze stałym nie dorywczym, w tym także na podstawie umowy o pracę.

- Spadkobiercą może być osoba, która ma przygotowanie zawodowe do prowadzenia produkcji rolnej. Przygotowaniem zawodowym może być zarówno zasadnicza lub średnia szkoła rolnicza jak i wyższa uczelnia, jeżeli kierunek ukończenia studiów daje przygotowania do prowadzenia produkcji rolnej. Przygotowaniem zawodowym jest także doskonalenie zawodowe prowadzone przez uprawnione do tego zakłady pracy albo nawet stała praca, przez co najmniej rok przy produkcji rolnej.

- Dziedziczyć gospodarstwo rolne mogą osoby, które nie ukończyły 18 roku życia bądź też pobierające naukę zawodu lub uczęszczające do szkół.

- ostatnią przesłanką jest trwała niezdolność do pracy. Za osoby trwale niezdolne do pracy uważane są osoby, które przekroczyły określony wiek tj. kobiety 60 lat, a mężczyźni 65 lat i nie wykonują stałej pracy, która stanowiłaby dla nich główne źródło utrzymania. Jeśli osoby przekroczyły określony wyżej wiek, ale wciąż pracują na gospodarstwie, to podstawą dziedziczenia będzie pierwsza przesłanka, czyli stała bezpośrednia praca przy produkcji rolnej. Trwale niezdolne do pracy są także osoby niepełnosprawne.

Spełnienie jednego z czterech wymienionych wyżej warunków w chwili śmierci spadkodawcy (zmarłego w okresie od 5 lipca 1963 do 13 lutego, 2001 r.), który nie pozostawił testamentu, uprawnia do dziedziczenia gospodarstwa rolnego. Co ważne, jednemu z tych warunków trzeba odpowiadać już w chwili śmierci spadkodawcy, późniejsze spełnienie warunków nie ma wpływu na dziedziczenie.

Kiedy dzieci nie mogą dziedziczyć

Jeżeli dziecko spadkodawcy nie spełnia żadnego z omówionych warunków i w związku z tym nie może dziedziczyć gospodarstwa rolnego, to w miejsce tego dziecka dziedziczą wnuki i dalsi potomni spadkodawcy.

Jeżeli ani dzieci ani wnuki lub dalsi potomkowie (zstępni) spadkodawcy nie spełniają warunków do dziedziczenia gospodarstwa rolnego, dziedziczyć będzie rodzeństwo spadkodawcy lub dzieci czy wnuki tego rodzeństwa.

Jeśli ani małżonek spadkodawcy, ani żaden z krewnych przedstawionych powyżej nie może dziedziczyć, gospodarstwo dziedziczą spadkobiercy na zasadach ogólnych prawa spadkowego. Wobec tego w pierwszej kolejności dziedziczą dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek, a jeśli spadkodawca nie posiadał dzieci - małżonek, rodzice i rodzeństwo.

Także w przypadku spadkodawców zmarłych po dniu 14 lutego 2001 r., nabycie spadku nastąpi na zasadach ogólnych prawa spadkowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24