Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radzimy, jak dobrze przygotować się do egzaminu

Ewa Kurzyńska
Wiedza jest najważniejsza, ale do zdania egzaminu może przydać się trochę szczęścia.
Wiedza jest najważniejsza, ale do zdania egzaminu może przydać się trochę szczęścia. Fot. Krystyna Baranowska
Przed tobą sesja poprawkowa? Spokojnie zaplanuj naukę i trzymaj się harmonogramu. Zadbaj też o dietę i czas na odpoczynek. To pomoże w efektywnym przyswajaniu wiedzy.

Pijesz litry kawy, niedojadasz, bo w ferworze nauki szkoda ci czasu na gotowanie? Stop! Odpowiednio skomponowana dieta wspomoże twoją koncentrację i ułatwi naukę.

Jedz regularnie

Aby nasz mózg dobrze pracował ważne jest nie tylko regularne jedzenie posiłków (najlepiej 5 razy dziennie, o stałych porach), ale także to, co trafia na talerz.

W okresie intensywnego wysiłku umysłowego warto sięgać po produkty bogate w magnez, np. migdały, pestki dyni, słonecznika, orzechy, gorzką czekoladę. Ten pierwiastek ułatwi ci koncentrację. Jedz banany, które zawierają spora potasu.
Unikaj natomiast tłustych posiłków, gdyż wówczas organizm strawi energię na trawienie.

Znajdź zaciszne miejsce

Idealne miejsce do nauki to takie, w którym nikt i nic nie będzie rozpraszało twojej uwagi. Jeśli w akademiku panuje harmider lepiej wybierz się do bibliotecznej czytelni. Zawczasu przygotuj także materiały do nauki - skrypty, podręczniki, notatniki i długopisy. Z zasięgu wzroku usuń wszystko, co cię dekoncentruje.

Zrób sobie przerwę

Zakuwanie bez przerwy dzień i noc to droga do nikąd, gdyż przemęczony niewiele przyswoisz wiedzy. W trakcie nauki warto co jakiś czas robić krótkie przerwy. Zaplanuj je jednak "z góry", by nie powtarzały się częściej niż to konieczne. Wyjdź także na krótki spacer, na którym się dotlenisz i odprężysz. To zwiększy efektywność. I nie żałuj czasu na sen, bo niewyspany będziesz uczył się wolniej i gorzej.

Ucz się z głową

Podczas nauki zaznaczaj w książkach najistotniejsze fragmenty. Z trudnym materiałem uporasz się rozlepiając w widocznym miejscu karteczki z notatkami. Sprawdzoną metodą jest stworzenie tzw. mapy myśli.

Na kartce zapisz najistotniejsze informacje, łącząc je ze sobą w logiczny ciąg. Potem wystarczy, że rzucisz okiem na takie notatki, by odświeżyć wiadomości.

Mów i pisz na temat

Podczas egzaminu mów i pisz na temat. "Wodolejstwo" prędzej rozdrażni egzaminatora niż przysporzy ci sukcesów. Nigdy nie używaj słów, których znaczenia nie rozumiesz. Mów zawsze tak, by egzaminatorzy cię zrozumieli.

Podczas wypowiedzi staraj się zaciekawić audytorium. Nigdy natomiast nie mów o rzeczach, do których nie jesteś przekonany. Jeśli kogoś cytujesz, powiedz o tym. I nawet, gdy egzaminator nie jest zbyt miły, bądź uprzejmy i opanowany.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24