Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rady ekspertów: jakimi materiałami można wykończyć ściany w kuchni

Józef Lonczak
Przestrzeń nad blatem roboczym wykończono mozaiką ceramiczną.
Przestrzeń nad blatem roboczym wykończono mozaiką ceramiczną. ATLAS
W kuchni sprawdza się glazura, najlepiej pokryta grubszą warstwą szkliwa, szkliwiony gres i klinkier. Doświadczone panie (i panowie) domu radzą unikać trudnych do utrzymania w czystości materiałów wykończeniowych

Wszyscy wiemy, że zwykłe tapety, boazeria czy nawet farby nie sprawdzają się w kuchniach. Wbrew pozorom także płytki nieszkliwione, gres techniczny i polerowany, nawet błyszcząca blacha nie ułatwiają utrzymania w idealnym porządku ścian w pobliżu kuchenki czy zlewozmywaka. Jednak poszukiwania nowych rozwiązań trwają i niekiedy dają znakomite efekty.

Dlaczego płytki

Ściany w kuchni, zwłaszcza te nad blatem roboczym, zlewozmywakiem i kuchenką, są najtrudniejsze do utrzymania na wysoki połysk. Chociaż sposobów na ich zabezpieczenie przed zabrudzeniami, wilgocią i gorącym tłuszczem wynaleziono mnóstwo, to ich stosowanie wymaga od sprzątającego cierpliwości i zaangażowania.

- Z mężem lubimy przebudowywać wnętrza. Kuchnię przerabialiśmy w ciągu 30 lat małżeństwa kilkanaście razy i to na różne sposoby. Z materiałów wykończeniowych polecam zdecydowanie płytki ceramiczne szkliwione. Te przy sprzątaniu sprawdzają się najlepiej i są estetyczne - radzi pani Teresa z Mielca.

- Płytki ceramiczne stosuje się powszechnie, bo są łatwe w czyszczeniu, niepalne i nie chłoną wilgoci. W kuchni najlepiej sprawdza się glazura pokryta grubszą warstwą szkliwa, szkliwiony gres, a także szkliwiony klinkier. Unikać należy trudnych do utrzymania w czystości płytek nieszkliwionych, gresu technicznego i polerowanego - wylicza Jarosław Radecki z Grupy ATLAS.

Ekskluzywne rozwiązanie

Zamożni mogą wykończyć kuchnię naturalnym kamieniem. Najlepiej sprawdzi się granit o powierzchni szlifowanej lub polerowanej. Nie wchłania tłuszczu, jest też odporny na wysokie temperatury, na działanie wody i środków chemicznych. Na ścianach można go użyć w formie kamiennych płyt lub drobnej mozaiki.

Płytki kamienne doświadczony fachowiec układa podobnie, jak ceramiczne. Do ich przyklejenia można stosuje się inne zaprawy klejowe przeznaczona do płytek z kamienia naturalnego o zwiększonej elastyczności i przyczepności.

Podobny efekt można uzyskać stosując kompozyty kamienne. Są prawie tak samo odporne, ale spotykamy je częściej w formie blatów kuchennych.

Tynki dekoracyjnie

Do kuchni zalecane są tynki akrylowe. Pozwalają one uzyskać strukturalną powierzchnię ściany. Efektowną propozycją byłby tu np. dekoracyjny tynk mozaikowy Atlas Deko M. Charakteryzuje go wysoka trwałość i odporność na czyszczenie oraz zmywanie. Co ważne, taka powłoka przepuszcza parę wodną.

- To ciekawe rozwiązanie, bo wygląda jak mozaika ułożona z maleńkich, kolorowych ziarenek. Na rynku mozaiki Atlas dostępne są w 60 kompozycjach kolorystycznych, a ciekawa struktura pozwala na osiągnięcie niebanalnych efektów. Dzięki mieszalnikom, możliwe jest także komponowanie mieszanek na życzenie klienta, odpowiadających indywidualnym oczekiwaniom - wyjaśnia Mariusz Szot, dyrektor handlowy w Podkarpackim Centrum Materiałów Budowlanych w Rzeszowie.

Farby do szorowania

A jeśli komuś nie odpowiada mozaika?

- Najprostszym i dość szybkim sposobem na ściany jest ich pomalowanie. Ta reguła sprawdza się również w kuchniach. Tam najczęściej stosuje się farby emulsyjne - najlepiej przeznaczone dla pomieszczeń wilgotnych. Zarówno chronią one przed wilgocią, jak i przepuszczają parę wodną. Najbardziej odporne na mycie i szorowanie są farby akrylowe i lateksowe - podpowiada Mariusz Szot.

Przed pomalowaniem, jak zawsze, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie podłoża: tynk powinien być czysty, równy i gładki. Aby uodpornić ścianę na wilgoć, trzeba ją zabezpieczyć farbą podkładową przeznaczoną do pomieszczeń mokrych.

Kosmiczne pomysły

Blacha, coraz modniejsza, kojarzy się ze sterylną czystością. To patent z przestronnych kuchni wielkich restauracji. Blacha jest żaroodporna, nie wchłania wilgoci. Wygląda też bardzo reprezentacyjnie. Najpopularniejsza jest blacha stalowa, ale jest też aluminiowa i miedziana.

Niestety blacha ma też wady, bo widać na niej wszystkie zabrudzenia, nawet ślady pojedynczych kropli wody. Przez co wymaga codziennego czyszczenia. Blacha odbija też światło, co może męczyć wzrok.

Drewno i tapety

Drewno nadaje kuchni ciepły klimat.

- Dostępne są panele drewniane lub laminowane oraz sklejki, pozwalające na pokrycie ścian nie tylko nad blatem roboczym, ale nawet nad zlewozmywakiem. Ze względów bezpieczeństwa, lepiej nie stosować ich zbyt blisko kuchenki - radzi J. Radecki.

Tapety w kuchni wydają się zbyt nietrwałe. To tylko pozór. Wszystko zależy od właściwego doboru materiału. W kuchni sprawdzają się tapety odporne na częste mycie i szorowanie. Do takich należą tapety winylowe - miękkie w dotyku, z grubą warstwą wierzchnią. Przyklejone zostaną przy pomocy odpowiedniego kleju o dużej elastyczności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24