Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najgroźniejsi przestępcy poszukiwani przez podkarpacką policję

Dorota Wilk
Jeśli zauważysz jedną z tych osób, nie próbuj jej zatrzymać. Zadzwoń na 997.
Jeśli zauważysz jedną z tych osób, nie próbuj jej zatrzymać. Zadzwoń na 997. OPRAC. ŁUKASZ BIAŁORUCKI
Mają na swym koncie podpalenia, zabójstwa, wymuszenia. Podkarpacka policja stworzyła właśnie listę 20 najgroźniejszych przestępców.

W 1993 roku w Leżajsku zginął handlarz walutą. Zabójcy do tej pory nie udało się zatrzymać, chociaż policja, wie kto nim jest. Podobnie jest w sprawie podpalenia kobiety w jednej z podkarpackich wsi. Policja od ośmiu lat szuka podejrzanego o to brata ofiary.

Wśród poszukiwanych są też Ukrainiec, podejrzany o wymuszanie haraczy od restauratorów w Rzeszowie i Łańcucie oraz oszust. Część ściganych osób znana jest tylko policji. Ze względu na dobro śledztwa nie ujawniają ich danych.

List gończy za staruszką

Odnalezieniem najgroźniejszych przestępców zajmuje się specjalny zespół do spraw poszukiwań w Komendzie Wojewódzkiej Policji. Kilka dni temu funkcjonariuszom z tego zespołu udało się zatrzymać 73 - letnią oszustkę, poszukiwaną od czterech lat kilkoma listami gończymi.

Podkarpacka policja poszukuje 4.132 osób. W tym 151 jest zaginionych, 927 szukanych za ciężkie przestępstwa, 1110 do odbycia kary w zakładzie karnym, ok. 2 tysiące w celu ustalenia miejsca pobytu.

W ub. tygodniu policjanci zatrzymali Sławomira Ł. poszukiwanego za rozboje dokonane w 2008 r. List gończy za 20-latkiem wydała Prokuratura w Lubaczowie.

Po godzinie szóstej policjanci sekcji kryminalnej i posterunku w Cieszanowie zapukali do mieszkania rodziny poszukiwanego. Sławomir Ł. był w jednym z zamkniętych pokoi. Przez kilka miesięcy ukrywał się w Warszawie.

Rekordzista, mężczyzna ścigany za oszustwa, ma na koncie 9 listów gończych.

Albo grzywna albo więzienie

Przestępcami mniejszego kalibru zajmują się policjanci z komend powiatowych i miejskich. Na liście są m.in. złodzieje, alimenciarze, osoby, które nie zapłaciły grzywien za wykroczenia. Ci ostatni często nie wiedzą, że są poszukiwani. Są też osoby, które nie stawiły się do zakładu karnego. A zdarza się mają do odsiedzenia zaledwie dwa trzy dni. Dlaczego tak mało? Bo nie zapłaciły grzywien zasądzonych przez sąd, a ten zgodnie z prawem zamienił je na odsiadki.

Policja przyznaje. Łatwiej złapać poszukiwanych za drobne przestępstwa niż za te ciężkie.

- Groźni przestępcy wiedzą, jak unikać policji. Po wejściu do Unii Europejskiej wielu uciekło za granicę - mówi Paweł Filipek, naczelnik wydziału kryminalnego KWP w Rzeszowie.

Wystarczy zadzwonić na 997

Wszystkie osoby, które mają informacje o poszukiwanych proszone są o kontakt telefonicznych z najbliższą jednostką policji (pod numer 997). Policja zapewnia anonimowość, odradza zatrzymywanie poszukiwanych na własną rękę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24