Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak się skutecznie uczyć

Andrzej Piątek
To nie są najlepsze warunki do nauki!
To nie są najlepsze warunki do nauki! Fot. Krystyna Baranowska
Najlepiej przyswajać wiadomości rano, a następnie powtarzać je w ciągu dnia. Sprawdźmy jednak kiedy nasz umysł pracuje najwydajniej. Bo być może nie odpowiadają mu godziny poranne.

- Dlatego proponuję na próbę uczyć się fragmentu materiału o różnej porze dnia i porównać wyniki - zaleca psycholog, dr Henryk Pietrzak z Uniwersytetu Rzeszowskiego. - Jednocześnie dzieląc materiał na części, nieparzyście od pięciu do dziewięciu, bo zapamiętywany według tego schematu jest przyswajamy efektywniej niż gdy uczymy się go jednym ciągiem.

Uczmy się przemiennie

Jeśli musimy nauczyć się kilku przedmiotów, trzeba to robić przemiennie. Łatwiej unikniemy znużenia związanego z siedzeniem nad tą samą książką.

- Ważne jest pozytywne myślenie o tym, czego się uczymy - zaleca psycholog, dr Henryk Pietrzak. - Jeśli wmówimy sobie, że i tak w szkole lub na uczelni nie odpowiemy dobrze, to prawdopodobnie tak się stanie!

Pozytywne nastawienie ma miejsce wówczas, kiedy wiemy, dlaczego czegoś się uczymy. Łatwiej wtedy ustosunkować się życzliwie do przyswajanej wiedzy. Takie nastawienie niweluje stres i ułatwia osiągnięcia skutku.

- Przed przystąpieniem do nauki dla poprawy nastroju warto zafundować sobie jakąś przyjemność lub obiecać nagrodę - radzi psycholog, dr Henryk Pietrzak. - Natomiast przed nauką unikajmy negatywnych emocji, bądźmy w miarę najedzeni i wypoczęci, nie od rzeczy jest kilka ćwiczeń fizycznych.

Spoglądajmy na coś pięknego

Co sprzyja zapamiętywaniu

Rozłożenie nauki w czasie

Uczenie się na głos

Powtarzanie całego materiału

Przypominanie sobie materiału w takim otoczeniu, w jakim uczyliśmy się

Atmosfera zabawy, karykaturalne wyobrażenia

Grupowanie i ustalanie kolejności według jakiegoś kryterium

- Uczyć się jest najlepiej przy biurku lub stole mając po lewej stronie światło. Leżenie na kanapie sprzyja rozleniwieniu. W przerwie nauki warto spojrzeć na przyrodę za oknem lub kwiat w doniczce. To daje doskonały relaks! - twierdzi psycholog, dr Henryk Pietrzak.

Zacznijmy naukę od sporządzenia jej planu oraz planu przerw i powtórzeń. Na początek, zagadnienia łatwiejsze, następnie trudniejsze. Potem warto powrócić do łatwiejszych i ugruntować cały materiał.

- Radzę uczyć się do egzaminu najlepiej na dwa miesiące przed terminem jego zdawania - podpowiada psycholog, dr Henryk Pietrzak. - Najlepiej, powtarzając dwa kontrastujące z sobą przedmioty, a na dzień przed egzaminem całość.

Róbmy notatki z lekcji

Nauka ze zrobionych przez siebie notatek z lekcji, wykładu, książki ułatwia zapamiętywanie.

- Najpierw czytam cały podręcznik, wynotowuję najważniejsze zagadnienia i staram się ich nauczyć ze zrozumieniem! - zwierza się Robert, student prawa Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24