Jesteś tu: Strona główna Zdrowie Artykuł

Badanie krwi pomoże wykryć raka prostaty

Dodano: 22 stycznia 2009, 0:25 Autor:

Rozmowa z dr. n. med. Jackiem Tereszkiewiczem, ordynatorem oddziału urologii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Rzeszowie.

- Mężczyźni w jakim wieku są najbardziej narażenia na raka prostaty?

- Choroba atakuje zazwyczaj mężczyzn po 45. roku życia. W Polsce rocznie rozpoznaje się ok. 7 tys. nowych zachorowań, a 3,6 tys. mężczyzn umiera z tego powodu. Te statystyki przerażają tym bardziej, że współczesna medycyna jest w stanie skutecznie walczyć z tą chorobą.

- Jakie badania pozwalają wykryć chorobę?

- Bardzo ważnym badaniem jest określenie stężenia poziomu PSA (antygen sterczowy) we krwi pacjenta. Każdy mężczyzna, który kończy 45 lat, powinien takie badanie wykonywać raz w roku. Skierowanie może wystawić lekarz rodzinny lub urolog. Prywatnie kosztuje ono ok. 30 zł.

W diagnostyce raka prostaty wykorzystuje się także USG oraz badanie przez kiszkę stolcową. Jeśli w wyniku przeprowadzonych analiz podejrzewa się nowotwór, przeprowadza się biopsję i badanie histopatologiczne pobranych komórek.

W Rzeszowie rozpoczęto wczoraj kampanię "Rak to nie wyrok”, która polega na propagowaniu wiedzy o raku prostaty. W spotkaniu w Urzędzie Marszałkowskim wzięli udział m.in. przedstawiciele wyższych uczelni, firm, służb mundurowych, którzy zdobytymi informacjami na temat choroby i jej leczenia będą dzielić się ze swoimi współpracownikami.

- Jakie objawy powinny zaniepokoić mężczyzn?

- Na ogół są nimi zaburzenia w oddawaniu moczu, krwiomocz. Jednak występują one zwykle wtedy, gdy choroba jest już bardzo zaawansowana. Dlatego tak bardzo ważne są regularne badania. Bo im wcześniej wykryje się chorobę, tym większa jest szansa na jej całkowite wyleczenie.

Czytaj więcej o:
  • zdrowie
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z dystrybucją »

Kontakt z AR24 »

Zadzwoń 0 800 669 469

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nowiny24 są częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nowiny24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.