Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rachunki za prąd mogą być niższe

Józef Lonczak
Lampy LED delikatnie rozjaśniają mrok. Zużywają przy tym minimalna ilość energii. Są za to bardzo trwałe kilkudziesięciokrotnie przekraczają pod tym względem tradycyjne żarówki.
Lampy LED delikatnie rozjaśniają mrok. Zużywają przy tym minimalna ilość energii. Są za to bardzo trwałe kilkudziesięciokrotnie przekraczają pod tym względem tradycyjne żarówki. Fot. OSRAM
Radzimy, jak oszczędnie korzystać z energii elektrycznej.

Warto zwrócić uwagę na nowe technologie oświetlenia, chłodzenia, zmywania, czy podgrzewania. Jeśli racjonalnie zastosujemy je w naszym domu to płacone rachunki za prąd nie będą tak wysokie.

Ze względu na kolejne podwyżki energii coraz częściej szukamy sposobów na zmniejszenie płaconych rachunków za prąd. Największe rezerwy tkwią w użytkowanym przez nas sprzęcie AGD.

Warto wiedzieć, że największym "pożeraczem" prądu jest chłodziarko-zamrażarka. Zdaniem specjalistów pobiera ona aż 30 proc. zużywanej w gospodarstwie domowym energii elektrycznej, podczas gdy oświetlenie i drobny sprzęt 20 proc., a pralka 10 proc.

Energooszczędne A++

1. Wymieńmy tradycyjne żarówki na energooszczędne tzw. kompaktowe lub halogenowe.
2. Wyłączajmy światło, jeśli nikt dłużej nie przebywa w danym pokoju.
3. Wykorzystujmy do maksimum naturalne światło słoneczne do oświetlania pomieszczeń.

Wystarczy tylko przy okazji cyklicznej wymieniany sprzętu gospodarstwa domowego, kupić bardziej energooszczędną pralkę, lodówkę, kuchenkę czy odkurzacz.
Dlatego tak ważne jest zwrócenie uwagi na klasę efektywności energetycznej. Im jest ona wyższa - najlepiej A++, A+, A, a nie klasy B, C, czy spotykanej już coraz rzadziej klasy D.

Przy zakupach sprzętu AGD warto zastanowić się czy potrzebny nam jest aż taka duża zamrażarka, chłodziarka, czy pralka lub odkurzacz? Często wystarczy urządzenie mniejsze, które będzie "pożerać" mniej prądu.

Nie jest to jednak regułą. Zdarza się wcale nierzadko, że urządzenia większe są bardziej energooszczędne. Dlatego tak ważne jest zwracanie uwagi na wspomniane klasy efektywności energetycznej.

Często się zdarza, że impulsem do zakupu sprzętu AGD są sezonowe obniżki cen w hipermarketach. Możemy się wtedy przekonać, że największymi rabatami są objęte chłodziarko-zamrażarki, pralki, czy zmywarki o niższej klasie efektywności energetycznej. Natomiast te chodliwe lub najnowsze z oznaczeniem A++ rzadko można kupić po znaczącej przecenie.

Przeważnie przeceniany jest sprzęt, rzadziej kupowany, duży, który rzadko bywa w domu pełni wykorzystywany. Warto o tym pamiętać przed podjęciem decyzji o zakupie, bo potem nie będzie można zwrócić pralki, czy chłodziarko-zamrażarki tylko z tego powodu, że jest zbyt duża.

Świeć taniej

1. Przy zakupie urządzeń elektrycznych, starajmy się nabywać urządzenia o wysokiej klasie energooszczędności (np. A++), są one droższe w momencie zakupu, lecz tańsze w eksploatacji,.
2. Dostosuj pralkę do swoich potrzeb. Do prania wybierz odpowiedni program, nie zawsze można czekać z praniem. W przypadku zapełnienia połowy bębna użyj funkcji "1/2", co pozwala na oszczędności.
3. Podgrzewaj tylko taką ilość wody, jaka jest nam w danej chwili potrzebna.
4. Odkamieniaj czajnik (grzałki), bo kamień zwiększa zużycie prądu.
5. Taniej jest gotować wodę na herbatę na gazie.

Kolejnym sposobem obniżenia rachunków za prąd jest korzystanie w domu z energooszczędnych źródeł światła. Największe efekty daje w tym przypadku zamiana oświetlenia, czyli tradycyjnych żarówek na świetlówki kompaktowe albo najnowocześniejsze źródła światła, czyli lampy LED.

Samo włączenie energooszczędnych świetlówek kompaktowych przyczynia się do oszczędności aż 70 - 80 proc. energii w porównaniu z klasycznymi żarówkami. Ponadto obecne świetlówki można często zapalać i gasić bez większej szkody dla ich trwałości. A najnowocześniejsze można nawet przyciemniać, co pozwala na dalsze zmniejszanie zużycia prądu.

Coraz częściej w naszych domach pojawiają się nowoczesne diody elektroluminescencyjne LED. Pozwalają one oprócz oszczędności, także na różnorodne ciekawe formy oświetlenia wnętrz, ale bardziej o dekoracyjnym charakterze. Jest chyba tylko kwestią czasu, by diody LED mogły w pełni zastąpić dotychczasowe źródła światła.

1. Lodówko-zamrażarkę dopasuj do rodziny - zbyt duża zwiększa zużycie prądu.
2. Zwracaj uwagę na temperaturę wewnątrz lodówki. Optymalna to 4-7 st. C i wtedy pobór energii jest wtedy najmniejszy. (2 st. C w dół to większe zużycie energii o 15 proc.
3. Rozmrażaj w lodówce produkty z zamrażalnika (rozmrażany produkt wchłonie "ciepło" z lodówki.
4. Nie wietrz lodówki - zastanów się, co chcesz wziąć z lodówki zanim otworzysz drzwiczki.
5. Lodówkę ustaw jak najdalej od kaloryfera i w odległości 5-10 cm od ściany tak, aby do wymiennika ciepła swobodnie dopływało powietrze.
6. Nie wstawiajmy do lodówki ciepłych, źle opakowanych posiłków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24