Jesteś tu: Strona główna Region Artykuł

Przebieg autostrady A4 przez Podkarpacie (mapa)

Dodano: 29 grudnia 2008, 17:45 Autor:

Samorządowcy już zacierają ręce. Najbardziej ci, którzy na terenie swojej gminy będą mieli węzeł, czyli wjazdy i zjazdy z autostrady.
Na trasie Rzeszów - Przeworsk zaprojektowano 2 węzły drogowe, 10 wiaduktów drogowych, 4 wiadukty autostradowe, 4 przejścia dla zwierząt, 6 mostów (w tym pełniących funkcje przejść dla zwierząt) oraz 3 przejazdy gospodarcze pod autostradą.

Na trasie Rzeszów - Przeworsk zaprojektowano 2 węzły drogowe, 10 wiaduktów drogowych, 4 wiadukty autostradowe, 4 przejścia dla zwierząt, 6 mostów (w tym pełniących funkcje przejść dla zwierząt) oraz 3 przejazdy gospodarcze pod autostradą. (fot. FOT. ARCHIWUM)

Brakuje jeszcze tylko decyzji Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, aby ostatecznie został ustalony przebieg autostrady A4, na odcinku z Rzeszowa do Korczowej. Ta prawdopodobnie zostanie podjęta na początku stycznia. Raczej na pewno będzie potwierdzeniem decyzji Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z 2 grudnia.

Jeżeli tak się stanie, to A4 od węzła Rzeszów Wschodni do końcowego w Korczowej, tuż przy polsko - ukraińskim przejściu granicznym, będzie liczyć 86 km. Odcinek do Przeworska będzie miała 31,5 km długości, z Przeworska do Korczowej 56,5 km.

Na wschód i południe

Pierwszy odcinek autostrady zacznie się w miejscowości Budy, po wcześniejszym przejściu przez dolinę Wisłoka. Następnie przetnie duży kompleks intensywnie użytkowanych łąk i pól uprawnych, położonych pomiędzy miejscowościami Łukawiec Górny, Łukawiec Dolny i Palikówka.

Potem droga skręci łukiem w kierunku północno - wschodnim. Ominie od północy Łańcut. Dalej na wschód minie Białobrzegi, tutaj przetnie Wisłok. Na północ od Świętoniowej kolejny raz przekroczy Wisłok i skręci na południe w kierunku Przeworska. Dojdzie na północ od tego miasta.

Kolejny odcinek autostrady ma mięć 56,5 km długości. Rozpocznie się na północ od Przeworska, przekraczając Gorliczynę i rzekę Mleczkę. Za Przeworskiem autostrada odbije na południe. W tych rejonach trasa będzie przebiegać przez typowo rolniczy obszar. Na wysokości Wierzbnej, pomiędzy tą miejscowością i Mirocinem, przetnie krajową drogę nr 4. Tutaj powstanie jeden z większych węzłów w Podkarpackiem.

Droga będzie miała dwie jezdnie, oddzielone pasem zieleni. Najpierw dwupasmowe. Jednak już wiadomo, że ruch będzie spory, dlatego w przyszłości na naszej autostradzie będzie po trzy pasy w jednym kierunku.

MOP-y i opłaty

A4 prawdopodobnie będzie pierwszą autostradą, która przetnie całą Polskę. Docelowo w całości będzie płatna. Polskie autostrady są drogie. Obecnie przejazd samochodem osobowym odcinka Katowice - Kraków (a prawidłowo Brzęczkowice - Balice) kosztuje 13 złotych. Jeżeli na innych odcinkach byłoby podobnie, to za przejazd całą A4, od granicy wschodniej do zachodniej, zapłacimy ok. 120 złotych. Ale bez paniki. Aby instytucje mogły pobierać opłaty za drogi, muszą one mieć odpowiedni standard. M.in. odpowiednią ilość Miejsc Obsługi Podróżnych (MOP), czyli stacji benzynowych, bezpłatnych parkingów, restauracji, hoteli itp. Takich brakuje, a przykład "gołej” od kilku lat autostrady z Legnicy aż do Katowic pokazuje, że przynajmniej przez jakiś czas, będziemy jeździć z kanapkami i termosami z kawą, ale za to za darmo.

Inwestorzy już dzwonią

Przeworsk, a zwłaszcza tereny znajdujące się wokół miasta, mogą najbardziej skorzystać ekonomicznie na tym odcinku autostrady.

- Inwestorzy już od dawna dzwonią do nas i dopytują się. Głównie o tereny pod inwestycje. Na razie kończy się na zapytaniach, ale zainteresowanie jest spore i rośnie wraz z kolejnymi decyzjami o autostradzie - mówi Edward Pączka, wójt gminy Przeworsk.

To może być najważniejsze "pięć minut” dla tej gminy w ostatnich kilkudziesięciu latach. Nawet w sytuacji, gdy żaden z węzłów... nie znajdzie się w jej granicach.

Dlaczego? Najważniejszy węzeł, Wierzbna, znajdzie się poza terenem gminy Przeworsk. Z kolei węzeł Przeworsk, faktycznie w Gorliczynie, może w ogóle nie powstać.

Powodem jest to, że Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie chce sfinansować budowy dróg dojazdowych do węzła, z trasy wojewódzkiej Lublin - Przeworsk - Dynów - Grabownica. Może to zrobić Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich.

Podobno taka decyzja w najbliższych tygodniach ma zostać podjęta.

Kluczowy węzeł Wierzbna

- Autostrada to okno na świat, dla nas szansa na rozwój. Dlatego już teraz deklarujemy jak największą pomoc dla inwestorów - zapewnia wójt Pączka.

Duże nadzieje wiąże z węzłem Wierzbna. W Przeworsku częściej określa się go jako węzeł w Mirocinie. Bo faktycznie znajdzie się pomiędzy Mirocinem i Wierzbną. Będzie największy w tej części autostrady. W równym stopniu będzie oddziaływał w kierunku wschodnim, czyli Wierzbną w pow. jarosławskim i Jarosław, oraz w kierunku zachodnim, czyli Mirocin w pow. przeworskim i Przeworsk.

Z tego węzła korzystać będą również mieszkańcy Lubaczowa i powiatu lubaczowskiego, podróżni jadący przez polsko - ukraińskie przejścia graniczne Hrebenne - Rawa Ruska i mające niedługo postać Budomierz - Hruszew. Niedaleko tego węzła będzie zjazd z planowanej obwodnicy Jarosławia.

A4 przedzieli pola

Powiaty, w o wiele mniejszym stopniu od gmin, mogą skorzystać na autostradzie. Mimo to, z planów autostradowych bardzo zadowolony jest również starosta przeworski Zbigniew Kiszka. Liczy, że wkrótce uda się podpisać porozumienie w sprawie budowy węzła Przeworsk w Gorliczynie.

- Autostrada może oznaczać nowe miejsca pracy. Przy jej budowie, jak również później przy obsłudze. Przecież powstanie jakaś infrastruktura, punkty obsługi pojazdów, stacje benzynowe, restauracje, hotele - wylicza starosta.

Wśród negatywów, podobnie jak wójt Pączka, wskazuje na rolników, którym autostrada rozdzieli uprawiane dotychczas pola. Te pod samą inwestycję zostaną wykupione. Właściciele dostaną za nie odpowiednie pieniądze. Jednak w najgorszej sytuacji będą ci, którym A4 przedzieli pola. Dojazd do tych po drugiej stronie drogi, długimi objazdami, może się stać zbyt drogi.

- Inny minus to drogi samorządowe. Przecież materiały i sprzęt do budowy autostrady trzeba będzie dowieźć. Inwestor naprawi drogi, jednak przez jakiś czas będą utrudnienia - mówi starosta Kiszka.

Jutro zaprezentujemy mapę przebiegu autostrady A4 od Przeworska do Korczowej.


Czekamy na Wasze opinie o autostradzie. Czy jej budowa to szansa dla Podkarpackiego? Wypowiedz się na forum.nowiny24.pl, zadzwoń 016 679-04-01, napisz SMS-a 0-691-45-39-03, lub e-maila: n.zietal@nowiny24.pl

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Wiceprzewodniczący straci mandat za fałszowanie podpisów

Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z dystrybucją »

Kontakt z AR24 »

Zadzwoń 0 800 669 469

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nowiny24 są częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nowiny24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.