Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekspert radzi jak taniej ogrzewać dom

Józef Lonczak
Usytuowanie i użytkowanie grzejnika w istotny sposób wpływają na comiesięczne rachunki.
Usytuowanie i użytkowanie grzejnika w istotny sposób wpływają na comiesięczne rachunki. Fot. Purmo
Miło jest spędzać długie i zimowe wieczory we właściwie ogrzanym mieszkaniu. Niestety komfort cieplny kosztuje coraz więcej.

Okazuje się, że nie musimy przebywać w niedogrzanym domu, aby rachunki za ogrzewanie nie rujnowały nam portfela.

Producenci oferują cały szereg oszczędnych systemów ogrzewania począwszy od nowoczesnych kotłów grzewczych, całych instalacji poprzez aparaturę kontrolno-sterującą, a na alternatywnych sposobach pozyskania energii kończąc.

Jak wykorzystać grzejnik

Roman Strzelczyk

kierownik działu technicznego Purmo:

Grzejniki są ostatnim ogniwem w domowym systemie grzewczym. To one oddają ciepło bezpośrednio do pomieszczeń w naszych domach, a ich usytuowanie i użytkowanie w istotny sposób wpływają na comiesięczne rachunki.

Dziś skupimy się na kaloryferach, gdyż nowoczesne grzejniki, także umożliwiają nam oszczędzanie. Dlatego warto poznać kilka prostych sposobów na oszczędne użytkowanie instalacji grzewczej w domu.

- Dla oszczędności ciepła ważne jest usytuowanie grzejnika w pomieszczeniu. Kierujemy się tu główną zasadą, że najlepiej sprawdza się on tam, gdzie występują największe straty ciepła. Takie miejsca to przede wszystkim ściany zewnętrzne i przeszklenia, jak okna i balkony. Pamiętajmy przy tym, że umieszczenie grzejnika na ścianie wewnętrznej zmniejsza jego moc aż o 10 procent - tłumaczy Roman Strzelczyk, kierownik działu technicznego producenta grzejników Purmo.

Nie zastawiaj grzejnika

Niezależnie od modelu grzejnik montujemy tak, aby nic się z nim nie stykało. Np. nigdy nie zastawiajmy go meblami!

- Zachowajmy też odpowiednie odległości od podłogi i parapetu - muszą one wynosić nie mniej niż 10 cm. Urządzenia z elementami konwekcyjnymi najlepiej montować pod parapetem. Strumień ciepłego powietrza płynącego przez górną osłonę grzejnika typu grill jest, "zaginany" przez parapet i kierowany do środka pomieszczenia - dodaje nasz ekspert.

[email protected]
0127 867-22-57
Rady na oszczędne ogrzewanie
- kup (stosuj) grzejniki o odpowiedniej bezwładności cieplnej z zaworami termostatycznymi,
- mieszkanie wietrz krótko, ale intensywnie;

- jeśli masz zamontowane zawory termostatycze, które sterują przepływem ciepłej wody w grzejniku, pamiętaj o ich zakręceniu zanim zaczniesz wietrzyć mieszkanie (jeśli tego nie zrobisz, a pomieszczenie oziębi się po otwarciu okien - termostat nasili pracę grzejnika, żeby utrzymać nastawioną temperaturę
- korzystaj z możliwości regulacji temperatury w ciągu doby i dostosuj ten cykl do swoich wymagań;
- nie dopuszczaj do nadmiernego wychłodzenia mieszkania np. do 10 - 12 stopni Celsjusza, gdyż ponowne jego ogrzanie trwa długo.
- staraj się utrzymywać w mieszkaniu stałą temperaturę (poza wahaniami kilku stopni),
- w pomieszczeniach użytkowych optymalna temperatura to 20-21 stopni C. Nie ogrzewajmy mieszkania powyżej tego poziomu. Gdy na zewnątrz temperatura oscyluje wokół zera, a w mieszkaniu mamy 23 stopnie C, tracimy o 15 proc. więcej ciepła niż przy temperaturze 20 stopni C;
- utrzymuj właściwą wilgotność powietrza w mieszkaniu (w okresie zimowym za optymalną uznaje się wilgotność w zakresie 40-60 proc.) Unikaj nadmiernego ulatniania się wilgoci do mieszkania, dlatego m.in. gotuj pod przykryciem, ogranicz długie kąpiele.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24