Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak odzyskać lokatę po zmarłym

gkrol
Posiadacz rachunku może zlecić dokonanie wypłaty pieniędzy wskazanym przez siebie osobom.
Posiadacz rachunku może zlecić dokonanie wypłaty pieniędzy wskazanym przez siebie osobom. Fot. Wojciech Zatwarnicki
Bliscy zmarli z reguły pozostawiają po sobie zdeponowane w bankach, pieniądze. Ich odzyskanie nie zawsze i nie przez wszystkich będzie możliwe.

Czytelników Nowin informuje Irena Skowron, radca prawny i adwokat z Rzeszowa.

Prawo bankowe zna dwa przypadki możliwości wypłacenia pieniędzy osobom uprawnionym po śmierci posiadacza rachunku bankowego bez konieczności przeprowadzania postępowania spadkowego.

Najpierw dokumenty

W przypadku śmierci posiadacza rachunku oszczędnościowego, rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego lub rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej bank jest obowiązany wypłacić z tych rachunków:

- kwotę wydaną na koszty pogrzebu posiadacza rachunku osobie, która przedstawiła dokumenty stwierdzające poniesione przez nią koszty. Wysokość rachunków nie może przekraczać kosztów urządzenia pogrzebu zgodnie ze zwyczajami przyjętymi w danym środowisku,

- kwotę równą wpłatom na rachunki dokonanym przez organ wypłacający świadczenie z ubezpieczenia lub zabezpieczenia społecznego, które nie przysługiwały za okres po śmierci posiadacza rachunku, wskazaną we wniosku organu wypłacającego to świadczenie lub uposażenie, skierowanym do banku wraz z podaniem numerów rachunków, na które dokonano wpłat.

W przypadku rozliczenia kosztów pogrzebu spadkodawcy zagadnieniem kontrowersyjnym może być zaliczenie do nich pieniędzy, jakie wydaliśmy na postawienie nagrobka. Biorąc jednak pod uwagę orzecznictwo Sądu Najwyższego w tym zakresie wydaje się jednak, że brak jest podstaw do odmowy rozliczenia tego rodzaju inwestycji.

Zgodnie z ostatnią wolą

Posiadacz rachunku oszczędnościowego lub terminowej lokaty oszczędnościowej może polecić pisemnie bankowi dokonanie - po swojej śmierci - wypłaty wskazanym przez siebie osobom: małżonkowi, wstępnym, zstępnym lub rodzeństwu określonej kwoty pieniężnej.

Kwota wypłaty, bez względu na liczbę wydanych dyspozycji, nie może być wyższa niż dwudziestokrotne przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku, ogłaszane przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za ostatni miesiąc przed śmiercią posiadacza rachunku. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w sierpniu 2008 r. wynosiło 3 162,61 PLN.

Dyspozycja wkładem na wypadek śmierci może być w każdym czasie przez posiadacza rachunku zmieniona lub odwołana na piśmie.

Podstawa prawna

Art. 55 prawa bankowego i art. 56 prawa bankowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24